Články odjinud

Írán: Když nebudou sankce, dohodu o jaderném programu dodržíme

Írán: Když nebudou sankce, dohodu o jaderném programu dodržíme

Budou-li zájmy Íránu zachovány, Teherán se bude dohodou o íránském jaderném programu z roku 2015 nadále řídit, zopakoval dnes podle agentury Reuters íránský prezident Hasan Rúhání. Podobu dohody bez účasti USA, které od ní odstoupily v úterý, se při nynější zahraniční cestě do Pekingu, Moskvy a Bruselu snaží dojednat íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf.

"Pokud zbývajících pět zemí, tedy Rusko, Čína, Francie, Německo a Británie, od dohody neodstoupí, Írán ji bude navzdory snaze Spojených států i nadále dodržovat," řekl dnes Rúhání při setkání se srílanským prezidentem. Zájmy Íránu přitom mínil ochranu před sankcemi proti klíčovým odvětvím íránského hospodářství.

720p 360p
„Smrt Americe!“ Na Blízkém východě to vře, spustí pád íránské dohody jaderné zbrojení?

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa od dohody odstoupit podle agentury Reuters znepokojilo evropské spojence Washingtonu, znejistilo světové dodávky ropy a zvýšilo riziko konfliktu na Blízkém východě. Na světlo zároveň vystoupily také rozpory mezi íránskou politickou elitou.

"Doufáme, že díky návštěvě Číny a dalších zemí dokážeme vytvořit budoucí podobu úplné (jaderné) dohody," uvedl dnes Zaríf po příjezdu do Pekingu. Jeho cesta po smluvních státech podle šéfa čínské diplomacie Wang Ie "těmto zemím osvětlí pozici Íránu" a Teheránu pomůže "ochránit legitimní národní zájmy".

Infografika: Dohoda s ÍránemInfografika: Dohoda s Íránemautor: Info.cz

O přetrvání dohody stojí i evropští smluvní partneři - Německo, Francie a Británie. Rúhání se ovšem v Íránu potýká se zastánci tvrdé linie. V pátek například vysoce postavený duchovní Ahmad Chátamí při polední modlitbě v Teheránu řekl, že Evropanům nelze v otázce dohody důvěřovat.

"Amerika nic nezmůže, vždy jí šlo o svržení íránského režimu a její odstoupení od dohody je v souladu s tím... Evropským signatářům dohody nelze důvěřovat, není možné věřit nepřátelům Íránu," prohlásil Chátamí před věřícími.

Rúhání vyzvedl během oslav národního dne armády svoje vojsko.Rúhání vyzvedl během oslav národního dne armády svoje vojsko.autor: reprofoto/twitter

 

Články odjinud