Írán se kvůli americkým sankcím topí v ekonomické krizi. Nespokojení Íránci vyšli do ulic | info.cz

Články odjinud

Írán se kvůli americkým sankcím topí v ekonomické krizi. Nespokojení Íránci vyšli do ulic

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí nařídil politikům, aby urychleně řešili ekonomickou krizi, kterou vyvolávají obnovené americké sankce. Chameneího dnes citovala polooficiální agentura Fars. Blízkovýchodní list The National napsal, že v Íránu přes dva týdny stávkují řidiči kamionů a k jejich protestu se tento týden připojili také obchodníci.

Spojené státy obnovily sankce v srpnu, když předtím odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu. Podle Washingtonu není důsledná a sankce mají Teherán přimět, aby začal jednat o kvalitnější dohodě. Srpnová vlna sankcí se týká peněžnictví, odvětví kovoprůmyslu a automobilů. V listopadu má následovat další fáze, která postihne vývoz ropy.

Írán se potýká s rostoucí inflací, nezaměstnaností, propadem kurzu domácí měny a také s korupcí, poznamenala agentura Reuters. „V naší zemi nemáme neřešitelné problémy. Představitelé by měli najít řešení, které umožní překonat současné ekonomické potíže a zklamat nepřítele tím, že je vyřeší. V jednotě překonáme jakoukoli krizi,“ citovala agentura Fars Chameneího.

Americkým sankcím musí podle něj Írán čelit mobilizací vlastních přírodních a lidských zdrojů.

Jak obejít protiíránské sankce?Jak obejít protiíránské sankce?autor: INFO.CZ

Podle listu The National se stávka a protesty proti zhoršujícím se životním podmínkám rozšířily do desítek íránských měst. Arabský list Al-Haját tvrdí, že řidiči ve 320 městech stávkují kvůli nízkým mzdám a rostoucím cenám náhradních dílů.

Videa zveřejňovaná na internetu dokumentují například situaci továren v provincii Fárs, které jsou nuceny zboží nakládat do malých aut, zatímco nákladní auta jsou zaparkovaná nedaleko a řidiči odmítají pracovat. Za mřížemi už skončilo 200 řidičů a úřady je označily za bandity. Soud v Kazvínu podle íránské agentury IRNA navrhuje pro 17 zatčených trest smrti.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud