Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Íránec se před deseti lety jako nezletilý napil alkoholu. Teď ho za to spoutaného brutálně zbičovali do krve

Íránec se před deseti lety jako nezletilý napil alkoholu. Teď ho za to spoutaného brutálně zbičovali do krve
 

Případ muže, který se v Íránu stal obětí brutálního násilí ze strany úřadů, vyvolal ve světě pobouření. Íránec známý jako "M R" dostal veřejně 80 ran bičem za to, že se údajně před více než deseti lety na svatbě jako 14- nebo 15letý chlapec napil alkoholu. Na případ upozornila mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International. Proč na samotný výkon trestu došlo s odstupem jedné dekády a právě v těchto dnech, není zřejmé.

Veřejné bičování se podle Amnesty International odehrálo 10. července tohoto roku na jednom z náměstí ve městě Kašmar na severovýchodě Íránu.

Snímek zveřejněný místními médii na sociální síti Telegram zachycuje muže připoutaného ke stromu a nad ním maskovanou postavu v černém, která ho bičuje. Zpovzdálí tomu přihlíží hloučky lidí. Není možné nezávisle ověřit, zda snímek zachycuje skutečně tento konkrétní incident, o případu samotném ale pochybnosti nejsou – prokuratura ho potvrdila.

Nad důvody brutálního trestu nicméně zůstává rozum stát. Amnesty na základě informací prokurátora zrekonstruovala příběh následovně: úřady si na "M R" došláply v roce 2006 nebo 2007, kdy mu bylo 14 nebo 15 let. Provinit se měl tím, že tehdy na svatbě konzumoval alkohol. Při veselce se pak strhla rvačka, při které zemřel 17letý mladík. "M R" se podle prokuratury do násilí nezapojil. Teď – deset let po incidentu – ale dostal za zakázané popíjení tvrdý trest: 80 ran bičem.

„Okolnosti tohoto případu jsou naprosto šokující, představují další hrozivý příklad toho, jak jsou posunuté priority íránských úřadů,“ říká k tomu za Amnesty Philip Luther, který se v organizaci zabývá bezprávím na Blízkém východě a v severní Africe. „Časté ukládání tělesných trestů ze strany íránských úřadů – a to i dětem – ukazuje šokující lhostejnost k základům lidskosti,“ dodává Luther a apeluje na Teherán, aby zastavil všechny takové formy trestů. Kromě bičování se mezi ně řadí i amputace nebo oslepení domnělých viníků.

Článek 265 íránského trestního práva uvádí jako trest za konzumaci alkoholu právě 80 ran bičem. Podobný trest hrozí i za více než 100 dalších prohřešků. Amnesty připomíná, že mezi ně spadají i veskrze běžné věci jako intimnosti mezi svobodnými muži a ženami nebo projevy homosexuality.

Globálně známý se stal například případ sedmi mladých Íránců, kteří byli v roce 2014 odsouzeni k podmíněnému vězení a 91 ranám bičem za to, že natočili, jak tancují na populární hit Happy od Pharrella Williamse.

720p 360p
Co je Islám? Animace vysvětluje spor mezi sunnity a šíity

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744