Íránec se před deseti lety jako nezletilý napil alkoholu. Teď ho za to spoutaného brutálně zbičovali do krve | info.cz

Články odjinud

Íránec se před deseti lety jako nezletilý napil alkoholu. Teď ho za to spoutaného brutálně zbičovali do krve

Íránec se před deseti lety jako nezletilý napil alkoholu. Teď ho za to spoutaného brutálně zbičovali do krve
 

Případ muže, který se v Íránu stal obětí brutálního násilí ze strany úřadů, vyvolal ve světě pobouření. Íránec známý jako "M R" dostal veřejně 80 ran bičem za to, že se údajně před více než deseti lety na svatbě jako 14- nebo 15letý chlapec napil alkoholu. Na případ upozornila mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International. Proč na samotný výkon trestu došlo s odstupem jedné dekády a právě v těchto dnech, není zřejmé.

Veřejné bičování se podle Amnesty International odehrálo 10. července tohoto roku na jednom z náměstí ve městě Kašmar na severovýchodě Íránu.

Snímek zveřejněný místními médii na sociální síti Telegram zachycuje muže připoutaného ke stromu a nad ním maskovanou postavu v černém, která ho bičuje. Zpovzdálí tomu přihlíží hloučky lidí. Není možné nezávisle ověřit, zda snímek zachycuje skutečně tento konkrétní incident, o případu samotném ale pochybnosti nejsou – prokuratura ho potvrdila.

Nad důvody brutálního trestu nicméně zůstává rozum stát. Amnesty na základě informací prokurátora zrekonstruovala příběh následovně: úřady si na "M R" došláply v roce 2006 nebo 2007, kdy mu bylo 14 nebo 15 let. Provinit se měl tím, že tehdy na svatbě konzumoval alkohol. Při veselce se pak strhla rvačka, při které zemřel 17letý mladík. "M R" se podle prokuratury do násilí nezapojil. Teď – deset let po incidentu – ale dostal za zakázané popíjení tvrdý trest: 80 ran bičem.

„Okolnosti tohoto případu jsou naprosto šokující, představují další hrozivý příklad toho, jak jsou posunuté priority íránských úřadů,“ říká k tomu za Amnesty Philip Luther, který se v organizaci zabývá bezprávím na Blízkém východě a v severní Africe. „Časté ukládání tělesných trestů ze strany íránských úřadů – a to i dětem – ukazuje šokující lhostejnost k základům lidskosti,“ dodává Luther a apeluje na Teherán, aby zastavil všechny takové formy trestů. Kromě bičování se mezi ně řadí i amputace nebo oslepení domnělých viníků.

Článek 265 íránského trestního práva uvádí jako trest za konzumaci alkoholu právě 80 ran bičem. Podobný trest hrozí i za více než 100 dalších prohřešků. Amnesty připomíná, že mezi ně spadají i veskrze běžné věci jako intimnosti mezi svobodnými muži a ženami nebo projevy homosexuality.

Globálně známý se stal například případ sedmi mladých Íránců, kteří byli v roce 2014 odsouzeni k podmíněnému vězení a 91 ranám bičem za to, že natočili, jak tancují na populární hit Happy od Pharrella Williamse.

Co je Islám? Animace vysvětluje spor mezi sunnity a šíity autor: INFO.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud