Články odjinud

Izrael pod palbou: Ze světa zní kritika za střelbu ostrými do Palestinců, zemřelo jich už 55

Izrael pod palbou: Ze světa zní kritika za střelbu ostrými do Palestinců, zemřelo jich už 55

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn odsoudil dnešní události na hranici Izraele s palestinským Pásmem Gazy, které označil za šokující násilí. Jak napsal v prohlášení na twitteru, ti, kteří jsou za toto nehorázné porušování lidských práv zodpovědní, by měli být pohnání před spravedlnost. Británie i Francie vyzvaly všechny strany konfliktu ke zdrženlivosti. Při střetech s izraelskými vojáky na hranici mezi Izraelem a Pásmem Gazy zahynulo dnes 55 Palestinců, dalších 2700 lidí utrpělo zranění.

Izraelská střelba, která zabila desítky lidí a další stovky zranila, musí okamžitě přestat, uvedl vysoký komisař OSN. „Právo na život musí být respektováno. Ti, kteří jsou zodpovědní za toto nehorázné porušování lidských práv, musí být pohnáni před spravedlnost. Mezinárodní společenství musí zajistit spravedlnost pro oběti,“ dodal.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian vyzval Izraelce, aby „při použití síly, které musí být přiměřené, jednali s opatrností a zdrženlivostí“. „Je naléhavě potřeba znovu nastolit podmínky, které jsou nezbytné pro snahy o mírové řešení situace v regionu, který je poznamenán vysokým napětím,“ uvedl šéf francouzské diplomacie. „Francie vyzývá všechny aktéry, aby jednali zodpovědně a zabránili vzplanutí nového konfliktu,“ dodal.

Le Drian dnes v Londýně jednal se svým britským protějškem Borisem Johnsonem. Ten vyjádřil obrovskou lítost nad ztrátami životů. „Chápeme, že tam jsou někteří lidé, kteří násilí provokují. Ale na druhou stranu při použití ostré munice je třeba zachovat zdrženlivost,“ dodal Johnson.

720p 360p
Jeruzalém: Proč Svaté město už tisíce let krvácí?

Německá diplomacie vyzvala Izrael, aby používal ostré náboje jen jako krajní řešení. „Izrael má právo se bránit a zajistit hraniční plot proti násilnému vniknutí, je třeba ale dodržovat princip přiměřenosti,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí. „To znamená, že ostré náboje by měly být používány pouze v případě, když se ukáže, že jiné, slabší formy odstrašujících prostředků byly neúspěšné a určité hrozby přetrvávají,“ dodala.

„Očekáváme, že všichni budou jednat s maximální zdrženlivostí, aby se předešlo dalším ztrátám na životech,“ uvedla v prohlášení ministryně zahraničí EU Federica Mogheriniová. „Izrael musí respektovat právo na pokojný protest a princip přiměřenosti při používání síly. Hamás a ti, kteří demonstrace v Gaze pořádají, zase musí zajistit, aby zůstaly nenásilné a nesmí protestů zneužít za pro jiný účel,“ dodala.

Podle Bílého domu je za smrt demonstrantů zodpovědné radikální palestinské hnutí Hamás. „Neexistuje žádné ospravedlnění pro bezohlednost a cynismus, který Hamás ukázal tím, že naléhá na lidi, aby se zapojili do násilnosti a vystavuje je tak hroznému riziku,“ citovala agentura Reuters nejmenovaný zdroj z Bílého domu, který si přál zůstat v anonymitě. „Jak řekl ministr zahraničí, Izrael má právo bránit se,“ dodal.

Mluvčí tureckého prezidenta Ibrahim Kalin na twitteru kroky Izraele odsoudil. Jak uvedl, jde o další zločin, který má židovský stát na svědomí. Kritizoval zároveň mezinárodního společenství „tváří v tvář systematickému barbarství“ mlčí.

Zabíjení palestinských demonstrantů odsoudilo i egyptské ministerstvo zahraničí. Varovalo před „negativním dopadem tak vážného vyhrocení situace na okupovaných palestinských územích“. Kuvajt v reakci na násilnosti žádá, aby situaci v úterý na mimořádném jednání řešila Rada bezpečnosti OSN.

 

Články odjinud