Izrael pod palbou: Ze světa zní kritika za střelbu ostrými do Palestinců, zemřelo jich už 55 | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Izrael pod palbou: Ze světa zní kritika za střelbu ostrými do Palestinců, zemřelo jich už 55

Izrael pod palbou: Ze světa zní kritika za střelbu ostrými do Palestinců, zemřelo jich už 55

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn odsoudil dnešní události na hranici Izraele s palestinským Pásmem Gazy, které označil za šokující násilí. Jak napsal v prohlášení na twitteru, ti, kteří jsou za toto nehorázné porušování lidských práv zodpovědní, by měli být pohnání před spravedlnost. Británie i Francie vyzvaly všechny strany konfliktu ke zdrženlivosti. Při střetech s izraelskými vojáky na hranici mezi Izraelem a Pásmem Gazy zahynulo dnes 55 Palestinců, dalších 2700 lidí utrpělo zranění.

Izraelská střelba, která zabila desítky lidí a další stovky zranila, musí okamžitě přestat, uvedl vysoký komisař OSN. „Právo na život musí být respektováno. Ti, kteří jsou zodpovědní za toto nehorázné porušování lidských práv, musí být pohnáni před spravedlnost. Mezinárodní společenství musí zajistit spravedlnost pro oběti,“ dodal.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian vyzval Izraelce, aby „při použití síly, které musí být přiměřené, jednali s opatrností a zdrženlivostí“. „Je naléhavě potřeba znovu nastolit podmínky, které jsou nezbytné pro snahy o mírové řešení situace v regionu, který je poznamenán vysokým napětím,“ uvedl šéf francouzské diplomacie. „Francie vyzývá všechny aktéry, aby jednali zodpovědně a zabránili vzplanutí nového konfliktu,“ dodal.

Le Drian dnes v Londýně jednal se svým britským protějškem Borisem Johnsonem. Ten vyjádřil obrovskou lítost nad ztrátami životů. „Chápeme, že tam jsou někteří lidé, kteří násilí provokují. Ale na druhou stranu při použití ostré munice je třeba zachovat zdrženlivost,“ dodal Johnson.

720p 360p
Jeruzalém: Proč Svaté město už tisíce let krvácí?

Německá diplomacie vyzvala Izrael, aby používal ostré náboje jen jako krajní řešení. „Izrael má právo se bránit a zajistit hraniční plot proti násilnému vniknutí, je třeba ale dodržovat princip přiměřenosti,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí. „To znamená, že ostré náboje by měly být používány pouze v případě, když se ukáže, že jiné, slabší formy odstrašujících prostředků byly neúspěšné a určité hrozby přetrvávají,“ dodala.

„Očekáváme, že všichni budou jednat s maximální zdrženlivostí, aby se předešlo dalším ztrátám na životech,“ uvedla v prohlášení ministryně zahraničí EU Federica Mogheriniová. „Izrael musí respektovat právo na pokojný protest a princip přiměřenosti při používání síly. Hamás a ti, kteří demonstrace v Gaze pořádají, zase musí zajistit, aby zůstaly nenásilné a nesmí protestů zneužít za pro jiný účel,“ dodala.

Podle Bílého domu je za smrt demonstrantů zodpovědné radikální palestinské hnutí Hamás. „Neexistuje žádné ospravedlnění pro bezohlednost a cynismus, který Hamás ukázal tím, že naléhá na lidi, aby se zapojili do násilnosti a vystavuje je tak hroznému riziku,“ citovala agentura Reuters nejmenovaný zdroj z Bílého domu, který si přál zůstat v anonymitě. „Jak řekl ministr zahraničí, Izrael má právo bránit se,“ dodal.

Mluvčí tureckého prezidenta Ibrahim Kalin na twitteru kroky Izraele odsoudil. Jak uvedl, jde o další zločin, který má židovský stát na svědomí. Kritizoval zároveň mezinárodního společenství „tváří v tvář systematickému barbarství“ mlčí.

Zabíjení palestinských demonstrantů odsoudilo i egyptské ministerstvo zahraničí. Varovalo před „negativním dopadem tak vážného vyhrocení situace na okupovaných palestinských územích“. Kuvajt v reakci na násilnosti žádá, aby situaci v úterý na mimořádném jednání řešila Rada bezpečnosti OSN.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.