Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komentář: John McCain – muž, který Trumpa, cara i všechny komunisty světa dráždil k nepříčetnosti

Komentář: John McCain – muž, který Trumpa, cara i všechny komunisty světa dráždil k nepříčetnosti

Byl nesmlouvavým jestřábem. Věřil, že USA mají povinnost prosazovat svobodu. Na celé planetě a je-li třeba, tak vojensky. Jako žák Ronalda Reagana nevěřil komunistům ani novodobým carům, bral se za disidenty i v malých a vzdálených zemích typu Běloruska či Kambodži. Uměl dělat gesta a odpouštět. Na rozdíl od morálně neukotveného Donalda Trumpa hrál (pokud možno) poctivě. Senátor, válečný hrdina a neúspěšný prezidentský kandidát John McCain.

Píše se rok 2008, McCain kandiduje do Bílého domu. Spolu se zaoceánskými důchodci procházím „hanojský Hilton“. Vězení, kam vietnamští komunisté na přelomu 60. a 70. let zavírali americké zajatce a které je teď muzeem. Přes pět let zde pobyl sestřelený letec a pozdější arizonský senátor, který byl žalářníky mučen tak krutě, že do konce života nebyl schopen zvednout ruce nad hlavu.

Stojím před fotografií, na které je McCain už jako kongresman. Přijel do Vietnamu, aby se s mučiteli smířil. Což rozhodně neznamená, že se pak neohradil, když rudá vláda perzekuovala novodobé vězně svědomí. Obyvatele Hanoje si tak získal: byli pyšní, když se s ním mohli setkat. Ministr zahraničí komunistické vlády dnes do kondolenční knihy na americké ambasádě napsal, že „symbol své generace“ McCain „pomohl vyléčit rány války“.

Současný prezident USA, který se nasazení v Indočíně vyhnul, podle deníku The Washington Post odmítl podepsat oficiální kondolenční dopis. Omezil se na krátký, neosobní tweet. Již předtím poznamenal, že McCain pro něj není hrdinou, neboť se nechal chytit. Pro úplnost: zesnulý kongresman byl sestřelen při bojové misi a spadl do jednoho z hanojských jezer.

720p 360p
Tady je Putinovo! Jak se z judisty a agenta KGB stal vládce, kterému leží u nohou celé Rusko?

Sotva lze najít rozdílnější muže, navíc v jedné, byť mamutí straně. McCain lpěl na takzvaných amerických hodnotách a nebál se velkých slov, což mohlo evropským liberálům připadat komické. Až s příchodem Trumpa jim došlo, jak rozdílná garnitura se dostala k moci. Okázale cynický Trump se vysmívá válečným hrdinům, ve snaze vyjít vstříc nejprimitivnějším pudům voličů podněcuje rasismus a xenofobii. Naznačuje ochotu dohodnout se s kýmkoli, kdo bude ochoten – ať už jde o vousaté ajatolláhy, nebo bizarně střižené severokorejské stalinisty. Konvenuje mu carský styl Vladimira Putina a s Čínou se pustil do křížku nikoli kvůli lidským právům, ale obchodním pravidlům.

Všichni populisté s morálními škraloupy i psychopatickými sklony řičí nadšením a vyhlašují konec (demokratických) dějin. Bůh ví, že předčasně.

Nicméně, i McCain je spoluodpovědný za nynější situaci. Právě před deseti roky si pro souboj s Barackem Obamou vybral jako případnou viceprezidentku Sarah Palinovou. Tehdejší aljašskou guvernérku a – decentně řečeno – vyznavačku velmi intuitivního přístupu k řešení libovolných problémů, která si s fakty hlavu nelámala. Podobně jako Trump. „Nedomnívám se, že by si to (McCain) v té době uvědomoval, ale po mém soudu tehdy vlastní stranu infikoval nákazou, která se v ní uchytila. Mám na mysli neúctu k faktům a odpor k čemukoli, co jen připomíná intelektuální činnost,“ uvedl pro stanici HBO komentátor listu The New York Times David Brooks.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1