Krymský soud poslal polovinu ukrajinských námořníků do vazby. Ve vzduchu visí další sankce proti Rusku | info.cz

Články odjinud

Krymský soud poslal polovinu ukrajinských námořníků do vazby. Ve vzduchu visí další sankce proti Rusku

Rusko-ukrajinský spor, vyvolaný nedělním incidentem v Kerčském průlivu mezi Černým a Azovským mořem, kde ruští pohraničníci ostřelovali a zajali tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva a 24 členů jejich posádek, pokračoval dnes převážně na diplomatické frontě. Zatímco západní politici vyzývali obě strany k umírněnosti a Moskvu k propuštění zajatců, popřípadě hrozili zpřísněním sankcí, ruský soud začal brát zajatce do vazby.

Šéf ukrajinské tajné služby potvrdil, že na palubě ukrajinských člunů byli i příslušníci kontrarozvědky a „jeden z důstojníků byl těžce zraněn“. Německá kanclářka Angela Merkelová, které český prezident Miloš Zeman dnes z Jeruzaléma popřál úspěch ve snaze konflikt zmírnit, po telefonátu s ukrajinským prezidentem hovořila i s hlavou ruského státu.

Prezident Vladimir Putin podle sdělení Kremlu kancléřce Merkelové řekl, že je rozhodnutím Ukrajiny vyhlásit válečný stav vážně znepokojen, a vyjádřil naději, že Berlín dokáže odradit Kyjev od „dalších nepromyšlených kroků“. „Kancléřka zdůraznila potřebu zmírnit napětí a vést dialog,“ uvedl podle tisku úřad německé vlády.

„Chceme, aby obě strany ukázaly zdrženlivost,“ řekl šéf francouzské diplomacie Jean-Yves Le Drian po jednání s ruským protějškem. Zasazoval se o gesto v podobě propuštění zajatých námořníků, vyjádření ohledně případných nových sankcí se ale zdržel. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v Paříži kritizoval ukrajinské počínání jako „úmyslnou provokaci“.

Připravenost podpořit nové sankce vyjádřili mimo jiné zástupci Polska a Estonska, o sankcích se zmínila i šéfka rakouské diplomacie, v pondělí český ministr zahraničí Tomáš Petříček uvedl, že Praha by se připojila k případným sankcím, pokud by se je EU rozhodla uvalit.

„Polsko se určitě zapojí, protože jsme v zásadě připraveni ke všem krokům, které by vedly k ukončení konfliktu,“ prohlásil prezident Andrzej Duda během návštěvy Sofie. „Sankce jsou pravděpodobně tím nejpřesvědčivějším způsobem, jak dát ruskému vedení najevo, že to myslíme vážně,“ prohlásil estonský ministr Jüri Luik.

„Zatím se nevedou žádná jednání o přísnějších sankcích, ale obecně bych to nevylučoval. Podle mého názoru takové chování nemůže zůstal bez následků a já si nemyslím, že by se mělo říkat, že další sankce nebudou,“ řekl v rozhlasovém rozhovoru předseda zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen (CDU).

Kerčský průliv autor: INFO.CZ

Dopad ozbrojeného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou v Azovském moři na finanční trhy je zatím nulový, jen rubl během pondělí mírně oslabil, uvedli dnes analytici. Situaci by podle nich změnily nové sankce proti Rusku.

Zajatým Ukrajincům, které soud na anektovaném Krymu začal brát do dvouměsíční vazby, hrozí až šest let v ruském vězení, pokud budou odsouzeni za nezákonné překročení ruských hranic ve spiknutí a s hrozbou použití zbraní.

V reakci na incident ukrajinský parlament v pondělí schválil výnos prezidenta Petra Porošenka o vyhlášení válečného stavu po dobu třiceti dnů počínaje 28. listopadem v deseti ukrajinských pobřežních a pohraničních regionech. Vyhlášení válečného stavu podle Porošenka neznamená vyhlášení války, ale je obranným aktem.

Ukrajinská tajná služba a vojenská prokuratura dnes obvinila osm Rusů, kteří se na nedělním incidentu podíleli, z napadení ukrajinských námořníků. Podezírají je také z „přípravy, rozpoutání a vedení agresivní války“, anebo z „úkladné vraždy“. Po obvinění má následovat žádost k ruské justici, aby vzala do vazby podezřelé, mezi kterými jsou náčelníci pohraniční správy a pobřežní stráže ruské tajné služby FSB na Krymu či kapitáni strážních lodí.

Kerčský průliv, kde v neděli k ozbrojenému konfliktu došlo, je sice otevřený, ale ukrajinská obchodní plavidla stejně jako v minulosti čekají dlouho na ruské povolení k plavbě pod krymským mostem. Podle serveru listu Ukrajinska pravda čeká na povolení 20 ukrajinských obchodních lodí vezoucích náklad do ukrajinského přístavu Mariupol v Azovském moři. Některé z nich už čekají téměř dva týdny.

Ruská tajná služba FSB dnes zveřejnila text písemného pokynu, který ruští vojáci údajně našli na palubě jedné ze zadržených ukrajinských lodí. V rozkazu se prý uvádí, že ukrajinský vojenský konvoj má podniknout cestu do azovského přístavu Berďansk přes Kerčský průliv tajně, mimo dohled ruských vojenských lodí a pobřežní stráže.

Ruská loď naráží do ukrajinského remorkéru autor: Facebook.com

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud