Články odjinud

Levičáci jsou antisemité a skrývají se za humanismus, říká spisovatel Tuvia Tenenbom

Levičáci jsou antisemité a skrývají se za humanismus, říká spisovatel Tuvia Tenenbom

V Izraeli jsou nyní tři kmeny, Arabové, Židé a Evropané, říká pro INFO.CZ Tuvia Tenenbom, autor oceňované knihy Chyťte Žida. Evropané přitom podle něj straní Arabům, i když tvrdí, že jim jde o mír, nebo považují Izrael za výspu evropské demokracie. Nikdy prý neuznali Židy za sobě rovné. „Nejsem Evropan, jsem Žid a dokonce i v Německu mne i v liberálních novinách označují jako Žida,“ říká Tenenbom. Sám se proslavil jako zakladatel Židovského divadla v New Yorku, píše do prestižního německého Die Zeit a ve Spojených státech patří mezi první ligu spisovatelů.

„Všechny nevládní organizace jsou placené hlavně evropskými vládami a jdou do Izraele a mluví špatně o Židech. Tvrdí, že přicházejí dělat mír, ale když jsem s nimi mluvil, prohlašují, že Židům se nedá věřit a milují krev,“ popisuje působení Evropanů v Izraeli Tuvia Tenenbom

Spisovatel, který je ve Spojených státech považován za jednoho z nejvýraznějších autorů současnosti, se v Palestině a Izraeli vydával za Němce. Upozorňuje, že za posledních 20 let se celá země zásadně změnila. „Když jsem opouštěl Izrael před více než třiadvaceti lety, byly tam dva kmeny, Arabové a Izraelci. Když jsem se vrátil sbírat materiál na knihu, byly tam už tři kmeny: Arabové, Izraelci a Evropané. Jimi placené nevládní organizace tvrdí, 'nikdy nevěřte Židům, Palestinci jsou skvělí lidé, nejlepší lidé na světě'. Normálně o tom nemluví, nikdo to neví, ale Němci jako jsem byl já, řekli pravdu,“ říká Tenenbom. 

Nevládní organizace podle něj jednoznačně stojí na straně Palestinců, kdykoliv ochotné využít cokoliv proti Izraeli. Mezi Židy a Araby v Izraeli a Palestině je prý propast, neznají se a nerozumí si. I Židé, co tvrdí, že milují Palestince, se s nimi raději nestýkají. Často je jejich láska k Arabům jen výrazem jejich odporu k jejich vlastnímu židovství. Proč by ale Židé měli nenávidět Židy?

„Podívejme se zpátky do historie, lidé s největší nenávistí vůči Židům byli Židé. Někteří lidé, kteří na náměstích evropských měst tvrdili, že Židé zabíjejí malé křesťanské děti a používají jejich krev o svátcích Pesach, byli Židé. Tito Židé byli podporováni církví a králi a královnami. Teď jsou Židé, kteří nemají rádi Židy, podporováni evropskými státy, které jim dávají peníze, každý rok miliony a miliony,“ uvádí Tenenbom.

Podle spisovatele jde o organizace jako B´Tselem, Breaking the Silence nebo Rabíni za lidská práva. Například hlavní vyšetřovatel B´Tselem Tenenbomovi řekl, že nevěří, že se holocaust skutečně udál. Přitom B´Tselem je izraelská organizace, která má podporovat dodržování lidských práv v Izraeli a monitorovat jejich porušování na Izraelem okupovaných palestinských územích.

Tuvia Tenenbom (61 let)
Spisovatel, novinář, autor divadelních her a režisér narodil se v Izraeli, v židovské ortodoxní rodině, později se přestěhoval do Spojených států a studoval na univerzitě matematiku, počítačové vědy, tvůrčí psaní a literaturu. Kromě angličtiny a hebrejštiny mluví i arabsky. Posledních deset let píše do německých novin Dei Zeit. Tenenbom je Židovského divadla v New Yorku a jeho hry jsou označovány za inovativní. Je autorem několika knih. Chyťte Žida se zabývá Izraelem a Palestinou, Všechny vaše lži temnou stránkou Spojených států a problémům, které vedly ke zvolení Donalda Trumpa prezidentem a kniha Ahoj uprchlíci vztahem Němců k uprchlíkům. Jeho první kniha Spím v Hitlerově pokoji se věnuje antisemitismu v Německu. Tenenbom tvrdí,že píše jen o tom, co vidí a jeho knihy jsou osobitými reportáže často s vlastním subjektivním pohledem, jakkoliv to autor popírá a snaží se být co nejvíce objektivní.

Proč se Evropa vůbec o Izrael a Palestinu zajímá? ptá se řečnicky Tonenbom. Někdy se objevuje vysvětlení, že se Izrael na Blízkém východě podobá Evropě, jeho obyvatelé jsou jako Evropané, a proto se o něj Evropané zajímají. A že zkrátka chtějí napomoci dosažení míru mezi Izraelem a Palestinci.

„Ne, tak to není. Židi nejsou jako Evropané, dokonce ani teď,“ rozčiluje se nad touto myšlenkou Tenenbom. „Myslíte si, že neznám historii? Židé nebyli v Evropě společností nikdy přijímáni, možná na dva, tři roky, ale nikdy ne na dlouho. Nikdy je Evropané nevzali do svého klubu. A teď, když jsme vytvořili vlastní stát, nám Evropa říká, že jsme Evropané? To tedy ne,“ říká.

Sám žije v Německu a nikdo jej nebere jako Němce. Pro všechny je údajně Žid. Píše pro perlu německé novinařiny Die Zeit, ale tam jej také berou jako židovského autora. „Dokonce i ty nejliberálnější noviny v Německu, Süddeutsche Zeitung o mně před vydáním mé první knihy psali jako o Židovi Tenenbomovi. A to jsou liberální noviny, žádní neonacisté, dokonce ani konzervativci. Žid Tenenbom, tak by mě nazývali v SS, kdyby dnes existovali. Seru na vás, nejsme žádní Evropané,“ hlasitě zdůrazňuje.

Proč se tedy Evropané o Izrael a Palestince vůbec zajímají? „Důvodem je stále ten starý antisemitismus,“ říká Tenenbom. „Dnes ale neříkáme, nemám rád Židy, ale nemám rád Izrael. A starám se o Palestince. Stará se ale někdo ve skutečnosti o Palestince? Ne. Stará se Evropa o kohokoliv? Ne. Klidně si zabíjejte sousedy, klidně si zabíjejte v Sýrii, v Jemenu, ale nesahejte nám na naše Palestince. Protože to je náš nástroj v boji proti Židům,“ tvrdí Tenenbom.

„A jak tohle všechno vím? Byl jsem v Izraeli a viděl jsem tyhle Evropany. Dobře oblečené, hezky a slušně mluvící, ne jako ta idiotská pravice. Mluvící o míru a milující mír, nikdy vám nezapomenou říci nashledanou. Jsou to všechno sračky. Uvnitř nich hoří oheň, oheň nenávisti vůči Izraeli.“ Podle Tenenboma přineslo antisemitismus křesťanství, i když vychází z judaismu a jeho zakladatelem je Žid.

Chyťte Žida, aneb proč Evropa nenávidí Izrael a miluje Palestince
Chyťte Žida, aneb proč Evropa nenávidí Izrael a miluje Palestince Pro materiál na svoji druhou knihu se Tuvia Tenenbom vydal do Izraele, kam jak sám tvrdí nikdy netušil, že se jednou vrátí. S ironií tu glosuje život Izraelců i Palestinců, mluví s politiky, aktivisty i prostými lidmi a snaží se z nich dostat odpovědi na své otázky. Všímá si hlavně, i když nejenom, nenávisti vůči Židům, přetrvávajícího pokrytectví na všech stranách i toho, jak jsou na mezinárodní scéně Palestinci protěžování a jak evropské země dokáží pomáhat různým obskurním propalestinským nebo chcete-li protisionistickým organizacím. Tenenbom se při své návštěvě vydával za německého novináře Tobiho (Tonenbom píše pro německé noviny) a tudíž k němu byli zejména Arabové velmi otevření. Tenenbom se dokáže „skamarádit“ skoro s každým. Na knihu vyšly pochvalné kritiky v izraelských novinách Haaretz (o tom Tonenbom přitom píše, že tiskne lži), americkém listu The Wall Street Journal i v německém časopisu Der Spiegel. Český překlad knihy Chyťte Žida nyní vychází v nakladatelství Zeď.

„Antisemitismus dnes převažuje hlavně mezi levicí a takzvanými liberály. Mezi lidmi, kteří jsou politicky korektní, mezi milovníky míru, mezi vegany, mezi těmi, co nejedí maso, mezi těmi, kteří věří v klimatickou změnu, věří ve vodu a ne Coca-colu a přírodní jídlo,“ tvrdí Tenenbom. Žádné hlubší vysvětlení pro to nemá. Stejně tak jako pro spojení antisemitismu s křesťanstvím, které tvrdí, že všichni lidé jsou si rovni a nejsou žádné rozdíly mezi Řeky a Židy, jak zdůrazňovali raní křesťané.

„Je to duch naší doby. Je to spojené, svobodná Palestina a odmítání konzumace masa, cukru, a kouření cigaret. Spolu s vírou v globalismus a to, že Židé mají být zabiti,“ dodává. Nakonec ale dochází k závěru, že je to vše zřejmě propojeno s puritánstvím a pocitem morální nadřazenosti.

Svět se od padesátých a šedesátých let minulého století, kdy byl postoj světu k Izraeli mnohem přívětivější a obdivovala ho i levice, změnil. „Změnilo se to, jak mluvíme. Už nejsme tak romantičtí a jsme větší puritáni, což vidíme i na kampani MeToo,“ míní Tenenbom. A jak to souvisí s antisemitismem a jeho stále veřejnějším vyjadřováním, jak to předvádí třeba šéf britské Labour Party Jeremy Corbyn, který se pohybuje na hraně antisemitismu? „Lidé, zejména na levici, se cítí čistšími a spravedlivými a jako takoví mají povolení „jíst“ špatné lidi. Starají se o všechny a tak to mohou dělat, věří v humanitu, čistotu. Někdo jim ovšem brání být totálně v právu a spravedlivými, brání jim být skutečně čistými. Z toho plyne antisemitismus. Nelze je přitom pojmenovat antisemity, protože jsou přece tak čistí a humanističtí,“ míní Tonenbom.

A jak by on sám vyřešil konflikt mezi Palestinci a Židy, když Evropané se svými záměry selhávají, jejich rady jsou na nic a navíc jsou proti Izraeli? „Na světě je spousta konfliktů. Podívejte se na mapu. Izrael nebo Palestina je jen malá tečka v atlase. Myslíte si, že to je nebo byl největší konflikt na Blízkém východě. Ne, je to lokální konflikt, byl jste zmanipulován, abyste to viděl významnější. My na Blízkém východě konflikty neřešíme. Nejsme Amerika, nejsme Evropa, nejsme Západ. Vy na Západě, když máte problémy, tak hledáte řešení. My na Blízkém východě s problémy žijeme. Nechte nás být a řešte si svoje problémy v Evropě,“ říká spisovatel s tím, že Evropané prostě význam izraelsko-palestinského sporu zbytečně přehánějí. „Věřte mi, nedá se to řešit. Můj nejlepší přítel mezi Palestinci mi řekl, že mír přijde, až budou Židé na hřbitově. Pak bude klid a už nebudou žádné boje. A tohle jsou umírnění Palestinci, kteří milují mír a které mají Evropané tak rádi.“

720p 360p
Jeruzalém: Proč Svaté město už tisíce let krvácí?

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818