Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Levičáci jsou antisemité a skrývají se za humanismus, říká spisovatel Tuvia Tenenbom

Levičáci jsou antisemité a skrývají se za humanismus, říká spisovatel Tuvia Tenenbom

V Izraeli jsou nyní tři kmeny, Arabové, Židé a Evropané, říká pro INFO.CZ Tuvia Tenenbom, autor oceňované knihy Chyťte Žida. Evropané přitom podle něj straní Arabům, i když tvrdí, že jim jde o mír, nebo považují Izrael za výspu evropské demokracie. Nikdy prý neuznali Židy za sobě rovné. „Nejsem Evropan, jsem Žid a dokonce i v Německu mne i v liberálních novinách označují jako Žida,“ říká Tenenbom. Sám se proslavil jako zakladatel Židovského divadla v New Yorku, píše do prestižního německého Die Zeit a ve Spojených státech patří mezi první ligu spisovatelů.

„Všechny nevládní organizace jsou placené hlavně evropskými vládami a jdou do Izraele a mluví špatně o Židech. Tvrdí, že přicházejí dělat mír, ale když jsem s nimi mluvil, prohlašují, že Židům se nedá věřit a milují krev,“ popisuje působení Evropanů v Izraeli Tuvia Tenenbom

Spisovatel, který je ve Spojených státech považován za jednoho z nejvýraznějších autorů současnosti, se v Palestině a Izraeli vydával za Němce. Upozorňuje, že za posledních 20 let se celá země zásadně změnila. „Když jsem opouštěl Izrael před více než třiadvaceti lety, byly tam dva kmeny, Arabové a Izraelci. Když jsem se vrátil sbírat materiál na knihu, byly tam už tři kmeny: Arabové, Izraelci a Evropané. Jimi placené nevládní organizace tvrdí, 'nikdy nevěřte Židům, Palestinci jsou skvělí lidé, nejlepší lidé na světě'. Normálně o tom nemluví, nikdo to neví, ale Němci jako jsem byl já, řekli pravdu,“ říká Tenenbom. 

Nevládní organizace podle něj jednoznačně stojí na straně Palestinců, kdykoliv ochotné využít cokoliv proti Izraeli. Mezi Židy a Araby v Izraeli a Palestině je prý propast, neznají se a nerozumí si. I Židé, co tvrdí, že milují Palestince, se s nimi raději nestýkají. Často je jejich láska k Arabům jen výrazem jejich odporu k jejich vlastnímu židovství. Proč by ale Židé měli nenávidět Židy?

„Podívejme se zpátky do historie, lidé s největší nenávistí vůči Židům byli Židé. Někteří lidé, kteří na náměstích evropských měst tvrdili, že Židé zabíjejí malé křesťanské děti a používají jejich krev o svátcích Pesach, byli Židé. Tito Židé byli podporováni církví a králi a královnami. Teď jsou Židé, kteří nemají rádi Židy, podporováni evropskými státy, které jim dávají peníze, každý rok miliony a miliony,“ uvádí Tenenbom.

Podle spisovatele jde o organizace jako B´Tselem, Breaking the Silence nebo Rabíni za lidská práva. Například hlavní vyšetřovatel B´Tselem Tenenbomovi řekl, že nevěří, že se holocaust skutečně udál. Přitom B´Tselem je izraelská organizace, která má podporovat dodržování lidských práv v Izraeli a monitorovat jejich porušování na Izraelem okupovaných palestinských územích.

Tuvia Tenenbom (61 let)
Spisovatel, novinář, autor divadelních her a režisér narodil se v Izraeli, v židovské ortodoxní rodině, později se přestěhoval do Spojených států a studoval na univerzitě matematiku, počítačové vědy, tvůrčí psaní a literaturu. Kromě angličtiny a hebrejštiny mluví i arabsky. Posledních deset let píše do německých novin Dei Zeit. Tenenbom je Židovského divadla v New Yorku a jeho hry jsou označovány za inovativní. Je autorem několika knih. Chyťte Žida se zabývá Izraelem a Palestinou, Všechny vaše lži temnou stránkou Spojených států a problémům, které vedly ke zvolení Donalda Trumpa prezidentem a kniha Ahoj uprchlíci vztahem Němců k uprchlíkům. Jeho první kniha Spím v Hitlerově pokoji se věnuje antisemitismu v Německu. Tenenbom tvrdí,že píše jen o tom, co vidí a jeho knihy jsou osobitými reportáže často s vlastním subjektivním pohledem, jakkoliv to autor popírá a snaží se být co nejvíce objektivní.

Proč se Evropa vůbec o Izrael a Palestinu zajímá? ptá se řečnicky Tonenbom. Někdy se objevuje vysvětlení, že se Izrael na Blízkém východě podobá Evropě, jeho obyvatelé jsou jako Evropané, a proto se o něj Evropané zajímají. A že zkrátka chtějí napomoci dosažení míru mezi Izraelem a Palestinci.

„Ne, tak to není. Židi nejsou jako Evropané, dokonce ani teď,“ rozčiluje se nad touto myšlenkou Tenenbom. „Myslíte si, že neznám historii? Židé nebyli v Evropě společností nikdy přijímáni, možná na dva, tři roky, ale nikdy ne na dlouho. Nikdy je Evropané nevzali do svého klubu. A teď, když jsme vytvořili vlastní stát, nám Evropa říká, že jsme Evropané? To tedy ne,“ říká.

Sám žije v Německu a nikdo jej nebere jako Němce. Pro všechny je údajně Žid. Píše pro perlu německé novinařiny Die Zeit, ale tam jej také berou jako židovského autora. „Dokonce i ty nejliberálnější noviny v Německu, Süddeutsche Zeitung o mně před vydáním mé první knihy psali jako o Židovi Tenenbomovi. A to jsou liberální noviny, žádní neonacisté, dokonce ani konzervativci. Žid Tenenbom, tak by mě nazývali v SS, kdyby dnes existovali. Seru na vás, nejsme žádní Evropané,“ hlasitě zdůrazňuje.

Proč se tedy Evropané o Izrael a Palestince vůbec zajímají? „Důvodem je stále ten starý antisemitismus,“ říká Tenenbom. „Dnes ale neříkáme, nemám rád Židy, ale nemám rád Izrael. A starám se o Palestince. Stará se ale někdo ve skutečnosti o Palestince? Ne. Stará se Evropa o kohokoliv? Ne. Klidně si zabíjejte sousedy, klidně si zabíjejte v Sýrii, v Jemenu, ale nesahejte nám na naše Palestince. Protože to je náš nástroj v boji proti Židům,“ tvrdí Tenenbom.

„A jak tohle všechno vím? Byl jsem v Izraeli a viděl jsem tyhle Evropany. Dobře oblečené, hezky a slušně mluvící, ne jako ta idiotská pravice. Mluvící o míru a milující mír, nikdy vám nezapomenou říci nashledanou. Jsou to všechno sračky. Uvnitř nich hoří oheň, oheň nenávisti vůči Izraeli.“ Podle Tenenboma přineslo antisemitismus křesťanství, i když vychází z judaismu a jeho zakladatelem je Žid.

Chyťte Žida, aneb proč Evropa nenávidí Izrael a miluje Palestince
Chyťte Žida, aneb proč Evropa nenávidí Izrael a miluje Palestince Pro materiál na svoji druhou knihu se Tuvia Tenenbom vydal do Izraele, kam jak sám tvrdí nikdy netušil, že se jednou vrátí. S ironií tu glosuje život Izraelců i Palestinců, mluví s politiky, aktivisty i prostými lidmi a snaží se z nich dostat odpovědi na své otázky. Všímá si hlavně, i když nejenom, nenávisti vůči Židům, přetrvávajícího pokrytectví na všech stranách i toho, jak jsou na mezinárodní scéně Palestinci protěžování a jak evropské země dokáží pomáhat různým obskurním propalestinským nebo chcete-li protisionistickým organizacím. Tenenbom se při své návštěvě vydával za německého novináře Tobiho (Tonenbom píše pro německé noviny) a tudíž k němu byli zejména Arabové velmi otevření. Tenenbom se dokáže „skamarádit“ skoro s každým. Na knihu vyšly pochvalné kritiky v izraelských novinách Haaretz (o tom Tonenbom přitom píše, že tiskne lži), americkém listu The Wall Street Journal i v německém časopisu Der Spiegel. Český překlad knihy Chyťte Žida nyní vychází v nakladatelství Zeď.

„Antisemitismus dnes převažuje hlavně mezi levicí a takzvanými liberály. Mezi lidmi, kteří jsou politicky korektní, mezi milovníky míru, mezi vegany, mezi těmi, co nejedí maso, mezi těmi, kteří věří v klimatickou změnu, věří ve vodu a ne Coca-colu a přírodní jídlo,“ tvrdí Tenenbom. Žádné hlubší vysvětlení pro to nemá. Stejně tak jako pro spojení antisemitismu s křesťanstvím, které tvrdí, že všichni lidé jsou si rovni a nejsou žádné rozdíly mezi Řeky a Židy, jak zdůrazňovali raní křesťané.

„Je to duch naší doby. Je to spojené, svobodná Palestina a odmítání konzumace masa, cukru, a kouření cigaret. Spolu s vírou v globalismus a to, že Židé mají být zabiti,“ dodává. Nakonec ale dochází k závěru, že je to vše zřejmě propojeno s puritánstvím a pocitem morální nadřazenosti.

Svět se od padesátých a šedesátých let minulého století, kdy byl postoj světu k Izraeli mnohem přívětivější a obdivovala ho i levice, změnil. „Změnilo se to, jak mluvíme. Už nejsme tak romantičtí a jsme větší puritáni, což vidíme i na kampani MeToo,“ míní Tenenbom. A jak to souvisí s antisemitismem a jeho stále veřejnějším vyjadřováním, jak to předvádí třeba šéf britské Labour Party Jeremy Corbyn, který se pohybuje na hraně antisemitismu? „Lidé, zejména na levici, se cítí čistšími a spravedlivými a jako takoví mají povolení „jíst“ špatné lidi. Starají se o všechny a tak to mohou dělat, věří v humanitu, čistotu. Někdo jim ovšem brání být totálně v právu a spravedlivými, brání jim být skutečně čistými. Z toho plyne antisemitismus. Nelze je přitom pojmenovat antisemity, protože jsou přece tak čistí a humanističtí,“ míní Tonenbom.

A jak by on sám vyřešil konflikt mezi Palestinci a Židy, když Evropané se svými záměry selhávají, jejich rady jsou na nic a navíc jsou proti Izraeli? „Na světě je spousta konfliktů. Podívejte se na mapu. Izrael nebo Palestina je jen malá tečka v atlase. Myslíte si, že to je nebo byl největší konflikt na Blízkém východě. Ne, je to lokální konflikt, byl jste zmanipulován, abyste to viděl významnější. My na Blízkém východě konflikty neřešíme. Nejsme Amerika, nejsme Evropa, nejsme Západ. Vy na Západě, když máte problémy, tak hledáte řešení. My na Blízkém východě s problémy žijeme. Nechte nás být a řešte si svoje problémy v Evropě,“ říká spisovatel s tím, že Evropané prostě význam izraelsko-palestinského sporu zbytečně přehánějí. „Věřte mi, nedá se to řešit. Můj nejlepší přítel mezi Palestinci mi řekl, že mír přijde, až budou Židé na hřbitově. Pak bude klid a už nebudou žádné boje. A tohle jsou umírnění Palestinci, kteří milují mír a které mají Evropané tak rádi.“

720p 360p
Jeruzalém: Proč Svaté město už tisíce let krvácí?

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1