Lyžování jako „válka“. Počet mrtvých a zraněných na sjezdovkách roste | info.cz

Články odjinud

Lyžování jako „válka“. Počet mrtvých a zraněných na sjezdovkách roste

Zatímco množství tragických nehod v dopravě ve vyspělých zemích každoročně klesá, při lyžování na sjezdovkách je to naopak. Jen v Rakousku loni zemřelo na následky úrazů na lyžích 19 lidí. Každoroční nárůst tragické bilance lyžování se přitom odborníkům přes veškerou snahu nedaří zastavit.

Ze statistiky, kterou ve čtvrtek na začátku letošní lyžařské sezóny zveřejnil rakouský deník Kurier, vyplývá, že pobyt na sjezdovce jen dnes s trochou nadsázky svými riziky srovnatelný s pobytem ve válečné oblasti. Žádný jiný druh pohybu (kromě automobilové dopravy) nemá na svědomí tolik zranění a úmrtí jako právě lyžování. Jen za první týden roku 2020 nepřežili nehodu na sjezdovce v rakouských Alpách dva lidé, počet zraněných jde do desítek.

V loňské sezóně ošetřovali záchranáři v Rakousku 40 000 zraněných lyžařů, z toho ve 26 000 případech musel být lyžař s vážným zraněním převezen do nemocnice, 19 účastníkům lyžařských nehod už nebylo pomoci. Úrazy z lyžování zároveň patří podle Kurieru k těm nejnákladnějším úrazům z hlediska nákladů pojišťoven a celkově výdajů na zdravotnictví.

Rakouská organizace Kuratorium pro dopravní bezpečnost (KFV) vypočetla náklady na první pomoc, převoz, operace a následnou léčbu či rehabilitaci zraněných lyžařů v nemocnicích na 791 milionů eur (20 miliard korun) ročně. Po zahrnutí všech nákladů vyjde podle KFV jedno zranění na rakouské sjezdovce v průměru na následných nákladech na zhruba 30 800 euro (788 000 korun). Jak z hlediska počtu nehod, tak nákladů zdravotnického systému je lyžování v Rakousku druhou nejvýznamnější příčinou úrazů hned po dopravě.

Otázkou zůstává, jak vysoké nehodovosti na sjezdovkách zabránit. I když totiž odborníci každým rokem nabádají lyžaře, aby dodržovali při jízdě základní pravidla FIS a chovali se ohleduplně, počet nehod rok od roku roste. A to v celé střední Evropě. Podle německého serveru stiftung.ski, který se zabývá lyžařskou bezpečností, se v loňském roce na sjezdovkách zranilo 46 000 Němců, což je o 5 % více než předloni. Nárůst lyžařských úrazů přitom pokračuje už desátým rokem za sebou.

Zároveň stoupá i riziko, že lyžař skončí v nemocnici. „Můžeme vycházet z toho, že v sezóně 2018/2019 muselo být v průměru převezeno do nemocnice 1,9 z každé tisícovky lyžařů a lyžařek, což představuje 7800 až 8000 osob,“ napsal server. Trvalý nárůst počtu úrazů na sjezdovkách potvrzují i čeští záchranáři. „Stojí za tím několik důvodů od bezohlednosti některých lidí až po neustále kvalitnější lyžařské vybavení, umožňující rychlou jízdu,“ řekl INFO.CZ náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa. Podle něj každopádně platí, že i na českých horách počet zranění z lyžování každým rokem přibývá.

Podle rakouské Společnosti pro bezpečnost v Alpách jsou nejčastějším zraněním z lyžování zranění kolene (25 %), následují ramena (12 %), bérec (10 %), paže (8 %), krk (4 %) a hlava (2 %). Rakouští experti přitom tvrdí, že většina úrazů vyplývá z přeceňování sil lyžaře. Pouze 60 % lyžařů si podle jednoho rakouského průzkumu připravuje na lyžařskou sezónu také kondičně, tedy tak, aby měli dostatečnou kondici na maximálně bezpečnou jízdu. Jen polovina turistů na sjezdovkách si před jízdou kontroluje vybavení. Z celkového počtu úrazů je naprostá většina toho druhu, že lyžař na sjezdovce upadne sám. V osmi případech se jedná o kolizi s druhým lyžařem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud