Články odjinud

„Maduro nebyl zvolen ve svobodných volbách“. Z Venezuely emigroval soudce nejvyššího soudu

„Maduro nebyl zvolen ve svobodných volbách“. Z Venezuely emigroval soudce nejvyššího soudu

Jeden ze soudců venezuelského nejvyššího soudu, který dříve patřil k příznivcům tamního režimu, emigroval do Spojených států. Informovala o tom španělská agentura Europa Press. 

Soudce Christian Zerpa utekl z vlasti jen několik dní před inaugurací autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, který se má ve čtvrtek oficiálně ujmout úřadu na další funkční období. "Prezident Maduro nebyl zvolen ve svobodných volbách, a proto nemůže být znovu uveden do úřadu," vysvětlil Zerpa důvod svého útěku televizi v Miami na Floridě.

Loňské prezidentské volby ve Venezuele bojkotovala tamní opozice a za nedemokratické je označily Spojené státy, Evropská unie i více než desítka zemí Latinské Ameriky. Země regionu minulý týden také Madura vyzvaly, aby se úřadu na další období neujímal a vypsal nové volby.

Šestapadesátiletý Maduro, který stojí v čele Venezuely od března 2013, by měl oficiálně složit přísahu na další období ve čtvrtek. Minulý týden vláda rozhodla, že tak učiní před nejvyšším soudem, a ne v parlamentu, jak stanoví ústava. Ceremoniálu se měl účastnit i Zerpa, který to ale odmítl s tím, že Madurova vláda uzurpuje v zemi veškerou moc, včetně soudní, a využívá tento soud k potírání opozice.

Venezuela na kolenouautor: Info.cz/BBC/Reuters/UNHCR

Zerpa je jedním ze třicítky soudců nejvyššího soudu, které Madurova vláda jmenovala do funkcí v prosinci 2015 krátce poté, co ve volbách ztratila většinu v parlamentu. S pomocí tohoto soudu pak zablokovala činnost parlamentu, ovládaného opozicí, a ustavila vlastní zákonodárné shromáždění, jehož vznik odmítla opozice i řada tehdejších příznivců vládní strany. Jmenování soudců i vznik ústavodárného shromáždění kritizovala i tehdejší generální prokurátorka Luisa Ortegová, která ze země posléze rovněž uprchla.

Když se o víkendu objevily první zprávy o zmizení soudce Zerpy, nejvyšší soud informoval, že už od loňského listopadu vyšetřuje Zerpu kvůli "sexuálnímu obtěžování a psychologickému násilí" vůči zaměstnankyním jeho soudu.

Venezuela se v posledních letech potýká s ekonomickou krizí, v zemi je nedostatek základních potravin i léků, stále častější jsou v řadě regionů výpadky dodávek vody i elektřiny. Kvůli krizi, za níž stojí podle expertů světový propad cen ropy i řízená hospodářská politika socialistické vlády, a kvůli represím vůči opozici, utekly z této třicetimilionové země v posledních letech podle OSN tři miliony lidí.

Loňské protesty ve Venezuele

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud