Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Na smrt je moc malá!“ Osmiměsíční Lajla se stala symbolem palestinských protestů. Jak zemřela?

„Na smrt je moc malá!“ Osmiměsíční Lajla se stala symbolem palestinských protestů. Jak zemřela?

Žádná jiná z šesti desítek obětí pondělních násilností na hranici Pásma Gazy a Izraele nepoutá tolik pozornosti. Mrazivý snímek mrtvé osmiměsíční Lajly oblétl svět a rychle se stal symbolem toho, co se na Blízkém východě právě děje. Holčičku dnes pohřbili a na pozadí tragédie se mezitím rozhořela diskuze, jak vlastně dítě zemřelo.

Lajla se stala nejmladší obětí pondělních protestů, při kterých střet s izraelskými bezpečnostními složkami nepřežilo na 60 Palestinců. Záhy se objevily otázky, jak se osmiměsíční dítě mohlo dostat na místo, kde jde o život.

Malá Lajla se měla zadusit slzným plynem. Tak to uvádí ministerstvo zdravotnictví palestinského Pásma Gazy a tak znělo i první vysvětlení toho, co se vlastně stalo.

Rodina dnes sdělila, že se dítě objevilo v oblasti protestů nedopatřením. „Byli jsme ve stanovém městečku východně od Gazy, když Izraelci začali střílet slzný plyn. Když jsme přišli domů, dítě přestalo plakat a já jsem si myslela, že usnulo. Vzala jsem ji do nemocnice a lékař mi tam řekl, že je dítě mrtvé,“ uvedla babička dívky. Stany od hranice dělí několik set metrů.

Izraelská armáda tuto verzi ale začala s odvoláním na svědky zpochybňovat a skeptický je i lékař z Gazy, se kterým mluvila agentura AP. Řekl, že Lajla trpěla zdravotním problémem a že nevěří, že její smrt způsobil slzný plyn.

Rodina se mezitím s malou Lajlou naposledy rozloučila, přičemž vznikla série silných fotografií. Matka při dnešním pohřbu volala: „Nechte ji u mne, je na smrt moc malá.“

Lajla není jediná

Pozornost světa podobně jako Lajla poutá i beznohý demonstrant na kolečkovém křesle, který nad hlavou roztáčí prak. Stanice al Džazíra informuje, že se jednalo o Abú Salaha, který je další ze zhruba 60 obětí pondělních nepokojů. O nohy podle katarských novinářů přišel v roce 2008 při izraelském útoku na Gazu. Včera ho údajně zasáhl izraelský sniper. Jeho pohřbu se dnes podle snímků na sociálních sítích, které ale není možné nezávisle ověřit, účastnily stovky lidí.

Pondělí bylo pro Palestince nejkrvavějším dnem od izraelského útoku na Gazu v roce 2014. Mezi šesti desítkami obětí je podle dostupných informací nejméně 8 nezletilých. Tisíce zraněných navíc představují enormní zátěž pro nemocnice v Gaze, které jsou podle Světové zdravotnické organizace v situaci jako za války.

Nepokoje vyvolal především americký přesun ambasády do Jeruzaléma, čímž Spojené státy celé starobylé město uznaly za metropoli židovského státu. Palestinci si rovněž dnes připomínají nakbu – katastrofu. Tak označují události po vzniku Izraele, v důsledku kterých byly vyhnány statisíce z nich.

1080p 720p 360p
Pavel Novotný z INFO.CZ sledoval přímo v Jeruzalémě pondělní přesun americké ambasády

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1