Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Napětí před bouří: Nová ambasáda USA v Jeruzalémě je pevnost, dostanou se k ní Palestinci?

720p360p

„Trump je první americký prezident, který udělal to, co měly Spojené státy učinit už dávno. Jeruzalém patří Izraeli,“ říká rozhodně Rose. Do Svatého města přijela z USA společně s dalšími proizraelskými křesťany, nejčastěji důchodci, kteří tvoří nejoddanější část voličů Donalda Trumpa. Právě teď se s kamarádkami fotí u autobusu s nápisem parafrázujícím heslo prezidentovi kampaně – tentokrát ovšem „Trump učinil Izrael skvělý“. A září štěstím.

Na kopci nad americkým konzulátem ve čtvrti Arnona, který se dnes odpoledne promění ve velvyslanectví USA, postávají kromě Rose a jejích přátel také odhadem tři desítky novinářů z nejrůznějších koutů světa. Celkem tu nyní operují zhruba čtyři stovky štábů a nekonečné množství novinářů bez kamery. Znuděně pozorují horkým sluncem rozpálenou cestu, po které tu a tam projede pečlivě zkontrolovaná dodávka dodavatelů potravin.

Všichni žurnalisté zde totiž narážejí na velmi striktní ochranku, která se zodpovídá přímo americkému protokolu. Vedle nich i příslovečně přísní izraelští policisté vyhlížejí jako beránci, se kterými lze diskutovat. „Ne, musíte až k autobusové zastávce! Tam. Hned,“ postrkává mě jeden z amerických bodyguardů, když se pokouším přiblížit ke strážnímu stanovišti.

Z výšky je alespoň patrná výzdoba budoucí ambasády, kam se pomalu trousí lidé z protokolu,  a patrně i obsluhy. Přístupovou cestu lemují vlajky izraelské i americké, uvnitř se chystá slavnost jen pro pozvané a jen některé novináře. Nejčastěji jde o štáby amerických televizí, které ovšem také procházejí důkladnou kontrolou.

Židovští obyvatelé města ve své většině přesun americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma vítají. Jejich domy často lemují nápisy chválící Trumpa i Ameriku, vedle modrobílých vlajek s Davidovou hvězdou tentokrát jeruzalémské ulice obsypaly i ty s pruhy a hvězdami.

„Kdo pochybuje o tom, že Jeruzalém je hlavním městem Izraele, je blázen,“ říká Sam, který v mém sousedství už včera slavil s lahví piva v ruce nejen přesun ambasády, ale i izraelské vítězství v pěvecké soutěži Eurovize. Charakterický klobouk, který ma na hlavě, svědčí o tom, že se náboženství nevzdal. Pivo v ruce a fakt, že sloužil v armádě, ovšem znamenají, že si cestu ke světským radostem a politice nezavřel.

Hněv se naopak chystají demonstrovat obyvatelé východní, převážně arabské části jeruzaléma. V půl třetí místního časů se plánují sejít u Herodovy brány do jeruzalémského Starého města, odkud se plánují vydat až do Arnony. Jako Jeruzalémané mají možnost putovat do židovských čtvrtí, je ale otázka, jak se zachová policie. Nad městem totiž už od rána křižují helikoptéry, které monitorují situaci.

Už dopoledne se palestinští demonstranti sešli k protestům také v Ramalláhu, který je nyní fakticky hlavním městem Palestinské autonomie. „Jasně, že jdu. Tohle si nenecháme líbit,“ telefonuje mi studentka Marjam, která zanedlouho zasílá zprávu plnou vítězných „véček“.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1