Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Napětí před bouří: Nová ambasáda USA v Jeruzalémě je pevnost, dostanou se k ní Palestinci?

720p360p

„Trump je první americký prezident, který udělal to, co měly Spojené státy učinit už dávno. Jeruzalém patří Izraeli,“ říká rozhodně Rose. Do Svatého města přijela z USA společně s dalšími proizraelskými křesťany, nejčastěji důchodci, kteří tvoří nejoddanější část voličů Donalda Trumpa. Právě teď se s kamarádkami fotí u autobusu s nápisem parafrázujícím heslo prezidentovi kampaně – tentokrát ovšem „Trump učinil Izrael skvělý“. A září štěstím.

Na kopci nad americkým konzulátem ve čtvrti Arnona, který se dnes odpoledne promění ve velvyslanectví USA, postávají kromě Rose a jejích přátel také odhadem tři desítky novinářů z nejrůznějších koutů světa. Celkem tu nyní operují zhruba čtyři stovky štábů a nekonečné množství novinářů bez kamery. Znuděně pozorují horkým sluncem rozpálenou cestu, po které tu a tam projede pečlivě zkontrolovaná dodávka dodavatelů potravin.

Všichni žurnalisté zde totiž narážejí na velmi striktní ochranku, která se zodpovídá přímo americkému protokolu. Vedle nich i příslovečně přísní izraelští policisté vyhlížejí jako beránci, se kterými lze diskutovat. „Ne, musíte až k autobusové zastávce! Tam. Hned,“ postrkává mě jeden z amerických bodyguardů, když se pokouším přiblížit ke strážnímu stanovišti.

Z výšky je alespoň patrná výzdoba budoucí ambasády, kam se pomalu trousí lidé z protokolu,  a patrně i obsluhy. Přístupovou cestu lemují vlajky izraelské i americké, uvnitř se chystá slavnost jen pro pozvané a jen některé novináře. Nejčastěji jde o štáby amerických televizí, které ovšem také procházejí důkladnou kontrolou.

Židovští obyvatelé města ve své většině přesun americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma vítají. Jejich domy často lemují nápisy chválící Trumpa i Ameriku, vedle modrobílých vlajek s Davidovou hvězdou tentokrát jeruzalémské ulice obsypaly i ty s pruhy a hvězdami.

„Kdo pochybuje o tom, že Jeruzalém je hlavním městem Izraele, je blázen,“ říká Sam, který v mém sousedství už včera slavil s lahví piva v ruce nejen přesun ambasády, ale i izraelské vítězství v pěvecké soutěži Eurovize. Charakterický klobouk, který ma na hlavě, svědčí o tom, že se náboženství nevzdal. Pivo v ruce a fakt, že sloužil v armádě, ovšem znamenají, že si cestu ke světským radostem a politice nezavřel.

Hněv se naopak chystají demonstrovat obyvatelé východní, převážně arabské části jeruzaléma. V půl třetí místního časů se plánují sejít u Herodovy brány do jeruzalémského Starého města, odkud se plánují vydat až do Arnony. Jako Jeruzalémané mají možnost putovat do židovských čtvrtí, je ale otázka, jak se zachová policie. Nad městem totiž už od rána křižují helikoptéry, které monitorují situaci.

Už dopoledne se palestinští demonstranti sešli k protestům také v Ramalláhu, který je nyní fakticky hlavním městem Palestinské autonomie. „Jasně, že jdu. Tohle si nenecháme líbit,“ telefonuje mi studentka Marjam, která zanedlouho zasílá zprávu plnou vítězných „véček“.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1