Napětí před bouří: Nová ambasáda USA v Jeruzalémě je pevnost, dostanou se k ní Palestinci? | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Napětí před bouří: Nová ambasáda USA v Jeruzalémě je pevnost, dostanou se k ní Palestinci?

720p360p

„Trump je první americký prezident, který udělal to, co měly Spojené státy učinit už dávno. Jeruzalém patří Izraeli,“ říká rozhodně Rose. Do Svatého města přijela z USA společně s dalšími proizraelskými křesťany, nejčastěji důchodci, kteří tvoří nejoddanější část voličů Donalda Trumpa. Právě teď se s kamarádkami fotí u autobusu s nápisem parafrázujícím heslo prezidentovi kampaně – tentokrát ovšem „Trump učinil Izrael skvělý“. A září štěstím.

Na kopci nad americkým konzulátem ve čtvrti Arnona, který se dnes odpoledne promění ve velvyslanectví USA, postávají kromě Rose a jejích přátel také odhadem tři desítky novinářů z nejrůznějších koutů světa. Celkem tu nyní operují zhruba čtyři stovky štábů a nekonečné množství novinářů bez kamery. Znuděně pozorují horkým sluncem rozpálenou cestu, po které tu a tam projede pečlivě zkontrolovaná dodávka dodavatelů potravin.

Všichni žurnalisté zde totiž narážejí na velmi striktní ochranku, která se zodpovídá přímo americkému protokolu. Vedle nich i příslovečně přísní izraelští policisté vyhlížejí jako beránci, se kterými lze diskutovat. „Ne, musíte až k autobusové zastávce! Tam. Hned,“ postrkává mě jeden z amerických bodyguardů, když se pokouším přiblížit ke strážnímu stanovišti.

Z výšky je alespoň patrná výzdoba budoucí ambasády, kam se pomalu trousí lidé z protokolu,  a patrně i obsluhy. Přístupovou cestu lemují vlajky izraelské i americké, uvnitř se chystá slavnost jen pro pozvané a jen některé novináře. Nejčastěji jde o štáby amerických televizí, které ovšem také procházejí důkladnou kontrolou.

Židovští obyvatelé města ve své většině přesun americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma vítají. Jejich domy často lemují nápisy chválící Trumpa i Ameriku, vedle modrobílých vlajek s Davidovou hvězdou tentokrát jeruzalémské ulice obsypaly i ty s pruhy a hvězdami.

„Kdo pochybuje o tom, že Jeruzalém je hlavním městem Izraele, je blázen,“ říká Sam, který v mém sousedství už včera slavil s lahví piva v ruce nejen přesun ambasády, ale i izraelské vítězství v pěvecké soutěži Eurovize. Charakterický klobouk, který ma na hlavě, svědčí o tom, že se náboženství nevzdal. Pivo v ruce a fakt, že sloužil v armádě, ovšem znamenají, že si cestu ke světským radostem a politice nezavřel.

Hněv se naopak chystají demonstrovat obyvatelé východní, převážně arabské části jeruzaléma. V půl třetí místního časů se plánují sejít u Herodovy brány do jeruzalémského Starého města, odkud se plánují vydat až do Arnony. Jako Jeruzalémané mají možnost putovat do židovských čtvrtí, je ale otázka, jak se zachová policie. Nad městem totiž už od rána křižují helikoptéry, které monitorují situaci.

Už dopoledne se palestinští demonstranti sešli k protestům také v Ramalláhu, který je nyní fakticky hlavním městem Palestinské autonomie. „Jasně, že jdu. Tohle si nenecháme líbit,“ telefonuje mi studentka Marjam, která zanedlouho zasílá zprávu plnou vítězných „véček“.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.