Palestinský diplomat: Chceme svůj stát, česká vláda nás podporuje. Zemanův návrh překvapil i Izrael | info.cz

Články odjinud

Palestinský diplomat: Chceme svůj stát, česká vláda nás podporuje. Zemanův návrh překvapil i Izrael

Přesvědčovat vládu o přesunu české ambasády do Jeruzaléma chce prezident Miloš Zeman, který je dlouhodobým zastáncem takového kroku. Hlava českého státu se během návštěvy židovského státu také vyslovila proti dvoustátnímu řešení, tedy vzniku nezávislého palestinského státu vedle Izraele. S tím, že by osobně upřednostnil Izrael jako jeden stát se dvěma národy. Jak na jeho slova reaguje palestinská strana?

Na myšlenku jednoho státu o dvou národech prý českého prezidenta přivedl jeho izraelský protějšek Reuven Rivlin, který ale podle dostupných zdrojů i dotázaných expertů podobnou představu přinejmenším veřejně nezastává. A ani při setkání se Zemanem se k ní nepřihlásil. Web INFO.cz každopádně zajímal postoj palestinské strany, proto teď přináší písemně pořízený rozhovor s palestinským ambasadorem v Praze Chálidem Atrašem (Khaledem M. Q. Alattrashem).

Prezident Zeman se nechal slyšet, že osobně upřednostňuje řešení v podobě jednoho státu a dvou národů, myšleno židovského a arabského. Jaký postoj zastává palestinská reprezentace? Trvá na dvoustátním řešení?

Původní politický program Organizace pro osvobození Palestiny (vznikla jako společná platforma převážně sekulárních skupin k prosazení vlastní státnosti – pozn. red.) navrhoval vytvoření jednoho státu na celém historickém území Palestiny, kde by všichni občané – muslimové, křesťané i židé – měli stejná občanská práva. Nechtěli jsme vznik státu apartheidu, o který usilují ty izraelské politické strany, které mají tendence k rasismu i fašismu.

Až později vyšlo palestinské vedení vstříc přání mezinárodního společenství a souhlasilo s dvoustátním řešením, které se stalo mezinárodním rámcem řešení arabsko–izraelského konfliktu založeným na příslušných rezolucích OSN a pod patronací tzv. kvartetu (USA, EU, Rusko a OSN). Za svůj jsme tak přijali cíl dosáhnout nezávislého palestinského státu v hranicích ze 4. června 1967 a s hlavním městem ve východním Jeruzalémě.

Jsme proto překvapeni postojem prezidenta Miloše Zemana, který považujeme za jeho osobní názor. Zejména proto, že podle našich informací tzv. jednostátní řešení zcela odmítá i Izrael. Vážíme si rovněž podpory vlády České republiky, která při každé příležitosti zdůrazňuje dvoustatní řešení.

Hlava českého státu také slíbila, že bude po vzporu USA i dalších zemí prosazovat přestěhování české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Takový přesun by palestinskému vedení vadil?

Přesun ambasád a diplomatických misií z Tel Avivu do Jeruzaléma je v rozporu s mezinárodním právem, příslušnými rezolucemi OSN stejně jako stanoviskem EU. Vysoce oceňujeme pozici české vlády i jejího ministerstva zahraniční, které s přesunem nepočítají. Po našem soudu Česká republika nepůjde ani v budoucnu proti mezinárodnímu i evropskému konsensu, který takový pohyb odmítá. Každý stát, který se uchýlí k podobnému kroku, navíc negativně ovlivní své vztahy s palestinským lidem, arabskými a islámskými státy i zbytkem světa. A vyvolá tím zbytečnou krizi.

Český prezident v Jeruzalémě uspořádal oficiální recepci. Učinil tak v nově otevřených prostorách sloužících k reprezentaci Česka…

Zcela odmítáme, aby cizí stát pořádal jakýkoliv oficiální ceremoniál v Jeruzalémě. Taková akce stvrzuje izraelskou okupaci a navádí k dalšímu porušování mezinárodního práva. Podobný ceremoniál u palestinského lidu vyváří dojem, že se ten který stát přidal na jednu stranu konfliktu. Podle rezolucí OSN je Jeruzalém navíc okupované hlavní město: panuje v něm tedy podobná situace, v jaké byla Praha během nacistické okupace.

Jeruzalém: Proč Svaté město už tisíce let krvácí? autor: INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud