Články odjinud

Polsko sní o Fort Trump. Americká základna by mohla rozklížit NATO, varuje generál i český expert

Polsko sní o Fort Trump. Americká základna by mohla rozklížit NATO, varuje generál i český expert

Polský sen o stálé přítomnosti amerických vojáků na jeho území začíná nabírat reálné obrysy. Americký prezident Donald Trump po schůzce s polským protějškem Andrzejem Dudou připustil, že USA zváží plán na vybudování nové vojenské základny. Co by znamenala pro Evropu? A jak by ovlivnila vztahy v Evropské unii, která plánuje větší integraci v oblasti obrany?

Duda do Bílého domu přijel v rámci výročí 100 let polské nezávislosti. Na společné tiskové konferenci po setkání s Trumpem prohlásil, že sní o nové americké základně, která by stála v Polsku a znamenala by trvalou přítomnost armády Spojených států na polském území. „Pevně věřím, že je to možné. Jsem přesvědčený, že rozhodnutí je v zájmu Polska i Spojených států,“ komentoval Duda.

Spojené státy své vojáky v Polsku už mají. Jednotky vyslané k posílení východního křídla Severoatlantické aliance však nejsou rozmístěny nastálo, nýbrž se střídají na základě rotace. Američané v zemi také staví protiraketový štít, jenž by měl členy aliance chránit před možným útokem z Íránu či od radikálů z Blízkého východu. Zároveň je trnem v oku Rusku, které jej vidí jako ohrožení své bezpečnosti. Právě kvůli napjatým vztahům Polska s Ruskem touží Varšava po stálé americké základně.

Podle analytika Asociace pro mezinárodní otázky Petra Boháčka, který se dlouhodobě zabývá transatlantickými vazbami a NATO, by v případě souhlasu USA se stálým umístěním vojsk záleželo, jak by celá operace vypadala. Zda by se jednalo o nový vojenský kontingent v Evropě, nebo jen o přesun vojáků ze stávajících základen. Nejpočetnější zastoupení mají Američané v Německu, kde slouží asi 35 tisíc vojáků.

INFOGRAFIKA DNE:INFOGRAFIKA DNE:autor: info.cz

„Pokud by přišli do Evropy noví američtí vojáci, tak by to byl jistě pozitivní krok. Na druhou stranu, kdyby se jednalo třeba o přesun vojáků, které mají Američané v Německu, tak by to mohlo mít negativní dopad na vzájemné vztahy dotčených zemí,“ upozorňuje pro INFO.CZ na zatím zamlženou představu o finální podobě polského plánu Boháček.

Před myšlenkou varoval například někdejší velitel pozemních vojsk americké armády v Evropě Ben Hodges. Tvrdí, že by stálá vojenská přítomnost v zemi rozdělovala alianci a někteří členové NATO by ji mohli vnímat jako provokaci.

Fort Trump a dvě miliardy k tomu? Budeme o tom mluvit, řekl Trump

Otázkou však je, zda by Američané vůbec měli chuť v Polsku základnu budovat. Také Trump nad nápadem zprvu pozdvihl obočí. Nakonec ale připustil, že o myšlence bude uvažovat. Stalo se tak poté, co Duda zmínil možnost, že by se základna jmenovala Fort Trump a Poláci by byli ochotní na americké vojáky přispět 2 miliardami dolarů (necelých 45 miliard korun). „Pokud jsou ochotní to udělat, je to něco, o čem budeme určitě mluvit,“ pravil Trump.

Nejmenovaný polský vládní činitel přitom listu Washington Post řekl, že kabinet je ochotný poskytnout ještě více peněz. Boháček vnímá nabídku dvoumiliardového příspěvku jako snahu koupit si americkou pozornost. Poláci vědí, že právě na vyšší finanční prostředky Trump slyší. Varšava navíc jako jedna z mála zemí Severoatlantické aliance plní závazek vydávat na obranu 2 procenta HDP.

Trump naopak kritizuje země, které vyčleňují méně prostředků. Mezi ty patří i Česká republika. V dopisech, které administrativa v červnu rozesílala světovým státníkům, americký prezident dokonce pohrozil omezením vojenské přítomnosti USA v Evropě, pokud nebudou členové aliance dodržovat dohody.

„S Donaldem Trumpem nikdy nevíme, na čem jsme. Pro něj může být motivací ke zřízení základny i to, že by byla pojmenována po něm. Je to hra na jeho ego. Může v tom vidět jistou obdobu své kariéry v realitách, kdy budovy také nesly jeho jméno. Navíc je složité zmapovat současnou dynamiku v Bílém domě. V prvním roce Trumpova prezidentství měl velký vliv republikánský establishment a například ministr obrany Jim Mattis, nyní se zdá, že na síle získávají radikálnější pohledy, které reprezentuje poradce pro národní bezpečnost John Bolton či ministr zahraničí Mike Pompeo. Úplně bych ten projekt ale neodepisoval,“ vyjmenovává Boháček aspekty, které budou hrát v debatě o základně v Polsku roli.

Polsko podrývá evropskou armádu, sází na americkou techniku

Zatímco pro NATO by základna představovala potenciální riziko, americko-polské vztahy by ještě více utužila. Spolupráce s USA je prioritou především pro polskou konzervativní vládu. Bílý dům zase Polsko vnímá jako věrného spojence, který plní závazky. Navíc představuje také evropskou spojku v době, kdy se kvůli obchodní válce a dalším hrozbám zhoršuje postavení Spojených států mezi tradičními spojenci. Trumpa silně kritizuje například německá kancléřka Angela Merkelová. Německo je přitom klíčovým evropským partnerem USA.

Evropská unie po nástupu Donalda Trumpa čím dál více zvažuje užší integraci v oblasti obrany. První krok ke společné obraně udělala EU v červnu. Lídři některých zemí – Belgie, Velké Británie, Dánska, Estonska, Německa, Portugalska a Španělska – podpořili návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na zřízení tzv. evropských intervenčních sil. Ty by podle Macronova plánu měly doplnit alianční snahy a umožnit unijním zemím lépe reagovat v případě krizových situací.

Evropská bezpečnostní integrace má podporu i mezi dalšími státy, které se k francouzské iniciativě nepřidaly. Mezi příznivce myšlenky „evropské armády“ patří například maďarský premiér Viktor Orbán, pro větší integraci se vyslovil i šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Naopak Polsko se řadí mezi skeptiky a spíše než evropské alternativy preferuje posilování vazby na USA.

„Polsko podkopává snahy o společnou obrannou politiku v rámci Evropské unie. K evropské obranné integraci je dlouhodobě zdrženlivé a místo zapojování se do společných projektů volí cestu nákupu amerických zbraní,“ připomíná Boháček kroky, jakým je například nákup amerického zbraňového systému Patriot. „Možná je polským cílem oslabit vazbu mezi USA a Německem, ale nemyslím si, že by toho byli schopní. Ve snaze naklonit si Spojené státy jsou ale zatím úspěšní.“

Infografika: výdaje na obranu zemí NATOInfografika: výdaje na obranu zemí NATOautor: info.cz

Přitažlivosti USA pro Poláky přispívá i kritika z EU

O dobrých vztazích Varšavy a Washingtonu svědčí i četnost schůzek amerického a polského prezidenta. V loňském roce Trump navštívil Polsko, letos na oplátku přijel Duda do Bílého domu. Pro srovnání, český prezident čeká na přijetí americkým protějškem v Bílém domě od roku 2005 (tehdy ale nešlo o oficiální státní návštěvu). Do Prahy přiletěl šéf administrativy Spojených států naposledy v roce 2010.

Pro Polsko jsou vztahy s USA také záchytným bodem v časech, kdy svádí tuhé bitvy uvnitř Evropské unie. V unijních institucích budí odpor kroky konzervativní vlády v oblasti justice. Evropští ministři v úterý absolvovali již druhé slyšení v rámci procedury podle článku sedm lisabonské smlouvy. Vyústěním by teoreticky mohlo být odebrání hlasovacích práv v unii. Takový konec je ale nepravděpodobný.

Brusel však Polsko silně kritizuje. „Kdo potřebuje nepřátele, když má takové přátele?“ rýpnul si v květnu předseda Evropské rady a někdejší polský premiér za nyní opoziční Občanskou platformu Donald Tusk. V úterý schytala Varšava výtky i od místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse. Ten prohlásil, že úpravy kritizovaných reforem nejsou dostatečné. „Polské kroky vůči USA je nutné vnímat také v tomto kontextu. Navíc vztahy mezi polskou a německou vládou nejsou na dobré úrovni,“ dodává Boháček.

Ani po úsměvech a komplimentech, které provázely schůzku Dudy s Trumpem, však nemá americká základna v Polsku zelenou. Dořešit zbývá ještě spousta věcí. Že je projekt teprve na začátku, ilustruje například i nesoulad mezi Trumpem prezentovaným slibem polského prezidenta a výrokem premiéra Mateusze Morawieckého. Zatímco Duda slíbil příspěvek ve výši dvou miliard dolarů, předseda vlády zmínil stejnou částku, ale ve zlotých (asi 12 miliard korun).

720p 360p
Uvnitř islamistického pekla: Na nejkrvavější africké misi jsou i desítky českých vojáků

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818