Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Protiimigrační dekrety se Trumpovi vrací jako bumerang. Jsou neplatné, přesto mají drsný dopad na ekonomiku

Protiimigrační dekrety se Trumpovi vrací jako bumerang. Jsou neplatné, přesto mají drsný dopad na ekonomiku

Trumpovy protiimigrační výnosy měly zamezit lidem z několika muslimských zemí cestovat do USA. Evropani a Kanaďani ale rovněž začali své zahraniční cesty rušit. V USA to začínají pociťovat například hostely. Během prvního pokusu o zavedení takzvaného protiimigračního výnosu zrušili cestovatelé sítě Hostelling International USA, která sdružuje 52 hostelů po celé zemi, 2000 zarezervovaných nocí.

A negativní dopady pocítily také dražší hotely.  Síť Marriot Internatonal zaznamenala 15procentní pokles rezervací z Mexika, z Blízkého východu dokonce o 30 procent, píše deník Washington Post.

Vypadá to, že se turistům do USA už tolik cestovat nechce.  A dekrety proti muslimským zemím nejsou to poslední, co se v USA v této oblasti chystá. Trumpova administrativa chce údajně zavést pro cestující z Evropy do Spojených států přísnější kontroly. Cestovatelé mohou být podle plánů nuceni předat všechny své kontakty v mobilu, hesla k jejich účtům na sociálních sítích či finanční záznamy.

„Cestovatelský zákaz má zatím samá negativa,“ vysvětlil Michael Bellisario, analytik investiční banky Robert W. Baird & Co. „Poškozuje to cestování bez ohledu na to, zda mluvíme pouze o těch šest zakázaných zemí, nebo ne,“ dodal.

Poptávka po letech do USA také poklesla takřka ze všech zemí. Podle rezervační aplikace Hooper vyhledávání letů z Číny a Iráku do USA pokleslo o 40 procent a z Irska a Nového Zélandu o 35 procent.  Jedinou výjimkou bylo Rusko, tam se poptávka po cestách do USA zvýšila.

Předpokládá se, že do USA letos přijede o 4,3 miliony lidí méně, což může mít podle analytické firmy Tourism Economics za následek ztráty v hodnotě 7,4 miliardy dolarů. Další rok by se nadále měl počet turistů ještě snižovat. Nejhůře to podle odhadů dopadne na Miami, San Francisco a New York.

Mike McCormick z Global Travel Association tvrdí, že jen kvůlu prvnímu pokusu o zavedení protiimigračního výnosu přišly firmy o 185 milionů dolarů.

„Poškozuje to toto odvětví,“ řekl.  „Lidé uvažují o změně místa setkání či událostí. Nemusí se konat v New Yorku, Chicagu nebo tady v USA,“ popisuje. Některé hotely bojují o zákazníky všemi možnými způsoby. Sheraton Tyson Hotel poblíž Bílého domu nabízí hodinky Apple pro ty, kteří si objednají nějakou oslavu.

„Panují obavy,” říká marketingový ředitel hotelu Chris Zindash. Hosté se strachují, že přijedou do USA a budou muset zůstat na letišti. Nedávno jedna skupina z Asie zrušila dlouhodobý výlet, líčí situaci Zindash.

Od té doby co Trump informoval o zákazu Marie Aguadová zrušila už tři cesty – pracovní do Los Angeles, návštěvu bratra v Austinu a rodinný výlet do Disney Landu. „Bojíme se odjet,” říká Američanka žijící v Mexico City se svým ve Francii narozeným manželem a dvěma dcerami.

„Když ohlásili zákaz, myslela jsem na své děti“ popisuje. Nejstarší dcera se narodila v Dubaji a mladší v Mexiku. Obě mají francouzské občanství. „Říkala jsem si, že uvidí, že se moje dcera narodila na Blízkém východě,“ říká. „A pak se stane co? Strašně mě to vyděsilo a řekla jsem svému bratrovi: už tě nikdy navštívit nepřijedu, přijeď navštívit ty mě,“ vypráví a dodává ještě jednu nepříjemnou věc. Manželka jejího bratra je držitelka zelené karty z Ukrajiny, takže se také obávají cestovat.

Dopad to má také v Mexiku. Američané, kteří tam jezdili na nákupy ale i k levnému zubaři, nyní kvůli nevyjasněné situaci ohledně cestování zůstávají raději v Americe.

Francesco Vazquez Michel je mexický zubař a 80 procent jeho klientely tvoří Hispánci z USA. Počet jeho klientů se snížil na polovinu. „Bojí se, je to obava z toho, že se Donald Trump obuje do Mexičanů,“ říká. Jeden den například zrušili lidé mnoho smluvených návštěv u zubaře, protože se dozvěděli zvěst o tom, že lidem, kteří přejdou hranice, zruší víza.

720p 480p 360p 240p
USA a historie zákazů vstupu cizinců

Situace ale není špatná úplně všude. Někteří podnikatelé si změn nevšimli, i když mají zkušenost, že jiné problémy postihly. Cestovní agentura Small World Vacations zaznamenala u jednoho zákazníka zrušení cesty. Iránský Američan s německým pasem nechtěl odjet na Bahamy. Bál se, že by jej nepustily zpět.

A protiimigrační výnos postihl i školáky. Kanadské děti jezdí na výlety do Spojených států a letos chtěli letět přímo do Washingtonu do Muzea afroamerické historie a do Muzea holokaustu.  Pak ale zjistili, že 4 studenti pocházejí z Iránu. Mají kanadská víza, ale nejsou kanadští občané. Obavy měli také studenti z Pákistánu a Srí Lanky. Děti společně s učitelem Jafrailiem, který je indického původu, rozhodly změnit cíl cesty. Pojedou na výlet do Toronta. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1