Rébus summitu USA-KLDR: Kdo zaplatí Kimovi hotel? Náklady půjdou do statisíců | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rébus summitu USA-KLDR: Kdo zaplatí Kimovi hotel? Náklady půjdou do statisíců

Rébus summitu USA-KLDR: Kdo zaplatí Kimovi hotel? Náklady půjdou do statisíců

Singapur ponese část nákladů na připravovanou vrcholnou schůzku amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una. Oznámil to dnes singapurský ministr obrany Ng Eng Hen. Trump v pátek ohlásil, že se summit přeci jen uskuteční v původně plánovaném termínu 12. června.

Půjde o nejdelší Kimovu cestu ve funkci vůdce KLDR. Nejspíše ji provázejí i logistické problémy okolo použití proudových letadel ze sovětské éry i přepravy Kimovy limuzíny a desítek strážců a dalších pomocníků, poznamenala agentura Reuters.

List The Washington Post dříve napsal, že některé nevyřešené rébusy summitu tkví třeba v otázce, kdo zaplatí hotelové účty za vůdce země bez peněz, jejíž ekonomiku postihly sankce, uvalené jako trest za jaderný a raketový program.

Malý, ale bohatý městský stát Singapur je odhodlán summit úspěšně uspořádat a je ochoten uhradit alespoň některé náklady. „Určitě ano, ale to je cena, kterou jsme ochotni nést, abychom sehráli svůj malý part v této historické události,“ řekl ministr obrany novinářům bez dalších podrobností.

Kimův poradce, který fakticky sehrává roli šéfa úřadu severokorejské vlády, byl tento týden viděn v pětihvězdičkovém singapurském hotelu Fullerton. Podle médií se podíval do Singapuru, aby se setkal s americkými zástupci a společně řešili logistiku summitu.

Severokorejci si podle The Washington Post vybrali, že budou bydlet ve Fullertonu, kde prezidentské apartmá stojí přinejmenším ekvivalent 133 000 Kč za noc.

1080p 720p 360p
KLDR: jak vznikl hrozivý režim a proč se (ne)bát jaderného konfliktu

Hotel odmítl sdělit, kolik si za noc v prezidentském apartmá účtuje, dodal Reuters.

Zatím není ani potvrzeno, kde se oba vůdci setkají. V Singapuru je řada míst, která mohou zaručit bezpečnost, včetně hotelů se zkušenostmi z ostře sledovaných událostí. Mezi potenciálními uchazeči figuruje hotel Shangri-la, který tento víkend hostil indického premiéra a ministry obrany z celého světa, a hotel Capella na ostrově Sentosa.

Noc v apartmá o rozloze 348 metrů čtverečních v hotelu Shangri-la by 12. června vyšla podle Reuters v přepočtu na 165 000 korun.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.