Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rébus summitu USA-KLDR: Kdo zaplatí Kimovi hotel? Náklady půjdou do statisíců

Rébus summitu USA-KLDR: Kdo zaplatí Kimovi hotel? Náklady půjdou do statisíců

Singapur ponese část nákladů na připravovanou vrcholnou schůzku amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una. Oznámil to dnes singapurský ministr obrany Ng Eng Hen. Trump v pátek ohlásil, že se summit přeci jen uskuteční v původně plánovaném termínu 12. června.

Půjde o nejdelší Kimovu cestu ve funkci vůdce KLDR. Nejspíše ji provázejí i logistické problémy okolo použití proudových letadel ze sovětské éry i přepravy Kimovy limuzíny a desítek strážců a dalších pomocníků, poznamenala agentura Reuters.

List The Washington Post dříve napsal, že některé nevyřešené rébusy summitu tkví třeba v otázce, kdo zaplatí hotelové účty za vůdce země bez peněz, jejíž ekonomiku postihly sankce, uvalené jako trest za jaderný a raketový program.

Malý, ale bohatý městský stát Singapur je odhodlán summit úspěšně uspořádat a je ochoten uhradit alespoň některé náklady. „Určitě ano, ale to je cena, kterou jsme ochotni nést, abychom sehráli svůj malý part v této historické události,“ řekl ministr obrany novinářům bez dalších podrobností.

Kimův poradce, který fakticky sehrává roli šéfa úřadu severokorejské vlády, byl tento týden viděn v pětihvězdičkovém singapurském hotelu Fullerton. Podle médií se podíval do Singapuru, aby se setkal s americkými zástupci a společně řešili logistiku summitu.

Severokorejci si podle The Washington Post vybrali, že budou bydlet ve Fullertonu, kde prezidentské apartmá stojí přinejmenším ekvivalent 133 000 Kč za noc.

1080p 720p 360p
KLDR: jak vznikl hrozivý režim a proč se (ne)bát jaderného konfliktu

Hotel odmítl sdělit, kolik si za noc v prezidentském apartmá účtuje, dodal Reuters.

Zatím není ani potvrzeno, kde se oba vůdci setkají. V Singapuru je řada míst, která mohou zaručit bezpečnost, včetně hotelů se zkušenostmi z ostře sledovaných událostí. Mezi potenciálními uchazeči figuruje hotel Shangri-la, který tento víkend hostil indického premiéra a ministry obrany z celého světa, a hotel Capella na ostrově Sentosa.

Noc v apartmá o rozloze 348 metrů čtverečních v hotelu Shangri-la by 12. června vyšla podle Reuters v přepočtu na 165 000 korun.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1