Články odjinud

Rébus summitu USA-KLDR: Kdo zaplatí Kimovi hotel? Náklady půjdou do statisíců

Rébus summitu USA-KLDR: Kdo zaplatí Kimovi hotel? Náklady půjdou do statisíců

Singapur ponese část nákladů na připravovanou vrcholnou schůzku amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una. Oznámil to dnes singapurský ministr obrany Ng Eng Hen. Trump v pátek ohlásil, že se summit přeci jen uskuteční v původně plánovaném termínu 12. června.

Půjde o nejdelší Kimovu cestu ve funkci vůdce KLDR. Nejspíše ji provázejí i logistické problémy okolo použití proudových letadel ze sovětské éry i přepravy Kimovy limuzíny a desítek strážců a dalších pomocníků, poznamenala agentura Reuters.

List The Washington Post dříve napsal, že některé nevyřešené rébusy summitu tkví třeba v otázce, kdo zaplatí hotelové účty za vůdce země bez peněz, jejíž ekonomiku postihly sankce, uvalené jako trest za jaderný a raketový program.

Malý, ale bohatý městský stát Singapur je odhodlán summit úspěšně uspořádat a je ochoten uhradit alespoň některé náklady. „Určitě ano, ale to je cena, kterou jsme ochotni nést, abychom sehráli svůj malý part v této historické události,“ řekl ministr obrany novinářům bez dalších podrobností.

Kimův poradce, který fakticky sehrává roli šéfa úřadu severokorejské vlády, byl tento týden viděn v pětihvězdičkovém singapurském hotelu Fullerton. Podle médií se podíval do Singapuru, aby se setkal s americkými zástupci a společně řešili logistiku summitu.

Severokorejci si podle The Washington Post vybrali, že budou bydlet ve Fullertonu, kde prezidentské apartmá stojí přinejmenším ekvivalent 133 000 Kč za noc.

1080p 720p 360p
KLDR: jak vznikl hrozivý režim a proč se (ne)bát jaderného konfliktu

Hotel odmítl sdělit, kolik si za noc v prezidentském apartmá účtuje, dodal Reuters.

Zatím není ani potvrzeno, kde se oba vůdci setkají. V Singapuru je řada míst, která mohou zaručit bezpečnost, včetně hotelů se zkušenostmi z ostře sledovaných událostí. Mezi potenciálními uchazeči figuruje hotel Shangri-la, který tento víkend hostil indického premiéra a ministry obrany z celého světa, a hotel Capella na ostrově Sentosa.

Noc v apartmá o rozloze 348 metrů čtverečních v hotelu Shangri-la by 12. června vyšla podle Reuters v přepočtu na 165 000 korun.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud