Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

S vyšetřovatelem o ruské kauze nemluvte, radí Trumpovi právníci. Bojí se, že by lhal

S vyšetřovatelem o ruské kauze nemluvte, radí Trumpovi právníci. Bojí se, že by lhal

Americký prezident Donald Trump by neměl vypovídat před zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem, který vyšetřuje ruské ovlivňování prezidentských voleb a prezidentovo možné bránění spravedlnosti. Doporučují mu to jeho právníci, kteří se obávají, že by se Trump mohl zaplést do svých výroků a čelit obvinění z křivého svědectví. S informací přišel list New York Times.

Trump by se měl rozhodnout, zda bude, či nebude s Muellerem mluvit, v následujících týdnech. Odmítnutím by naznačil, že něco skrývá. Přesto mu to jeho právníci radí. Prezident už několikrát ve svých vyjádřeních lhal, nebo si protiřečil. Pokud by k tomu došlo nyní, mohl by být stíhán za křivé svědectví.

Podobný pohled jako právníci má například bývalý guvernér státu New Jersey, neúspěšný republikánský uchazeč o prezidentskou nominaci a šéf Trumpova týmu během procesu přebírání moci Chris Christie.

„Nemyslím, že prezident Spojených států, i kdyby tu byla věrohodná obvinění, a já nevěřím, že jsou, by měl sedět před speciálním vyšetřovatelem,“ prohlásil v rozhovoru na televizi ABC Christie. Za špatný nápad to také označil bývalý šéf Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich, který Trumpovi radil v kampani.

720p 360p
Rusko vs. USA

Opačný názor zastává jen pár lidí z Trumpova okolí, například právník Bílého domu Ty Cobb. Podle něj by měl prezident udělat všechno, co je v jeho silách, aby s Muellerem spolupracoval. Hlavní slovo mezi poradci ale nemá.

Američtí prezidenti s vyšetřovateli historicky spolupracují. Výjimkou byl Richard Nixon, který výpověď odmítl. Nejvyšší soud v roce 1974 ale konstatoval, že prezident nestojí nad zákonem a musí vyhovět žádosti zvláštního vyšetřovatele.

Trump v minulých dnech prohlašoval, že je ochotný se s Muellerem sejít. „Těším se na to, opravdu,“ řekl před měsícem.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1