Články odjinud

Su Ťij nás zklamala a svět krizi Rohingů přehlížel, říká pro INFO.CZ Wittebrood z Evropské komise

Su Ťij nás zklamala a svět krizi Rohingů přehlížel, říká pro INFO.CZ Wittebrood z Evropské komise

Celých patnáct let působil Cees Wittebrood v Evropské komisi v oblasti humanitární pomoci. Jeho poslední mise vedla za Rohingy, kteří za dramatických okolností uprchli z Barmy do Bangladéše, aby si zachránili život. Jeho názor je jasný: jde o jednu z nejurgentnější současných humanitárních krizí. Prohlubuje ji i citlivá politická situace, v níž se nachází barmská vůdkyně a držitelka Nobelovy ceny míru Su Ťij. „Zklamala mezinárodní společenství. Mohla použít svůj politický kredit – je to držitelka Nobelovy ceny míru a mezinárodní společenství ji obdivovalo. Neudělalo to...“ říká Wittebrood v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ. Proč si média všímají jen některých humanitárních krizí a je pomoc zneužívána k politickým cílům? Čtěte v rozhovoru.

Během posledních měsíců, kdy jste působil v Generálním ředitelství ECHO (pro evropskou civilní ochranu a operace humanitární pomoci) Evropské komise, jste se zabýval krizí Rohingů. Jde podle vás o jednu z největších humanitárních krizí dneška?

Rozhodně ano. Jen před několika týdny se v Ženevě konala mezinárodní konference, jejímž cílem bylo shromáždit peníze na pomoc Rohingům. Ale nejedná se jen o peníze. Důležité je rovněž získat přístup mezi Rohingy, kteří byli vnitřně přesídlení v rámci Barmy, ale také ty, kteří utekli do Bangladéše. Mezinárodní společenství tento problém v podstatě podcenilo, i když ne všichni. Myslím, že my (ECHO – pozn. redakce) také ne. Věděli jsme, že se tam rodí krize. Problém si ale získal mezinárodní pozornost až ve chvíli, kdy došlo k drastickým akcím ozbrojených skupin.

720p 360p
Rohingové

Barmská vláda byla a je ve velmi komplikované situaci. Tamní lídryni Su Ťij jsme od začátku říkali, že víme, že se jedná o politicky velmi citlivé téma a že rozumíme její snaze vypořádat se s ním moudře. Dosáhlo to ale bodu, kdy už toto nestačí. Mezinárodní společenství a barmská vláda musí jednat. Mezinárodní společnost vnímá tuto humanitární krizi jako jednu z nejurgentnějších v současné době, možná ještě vedle Jemenu, Sýrie nebo Iráku. Jak jsem říkal, nestačí pouze finanční pomoc. Je potřeba nalézt politickou vůli ze strany barmské vlády, aby se vypořádala s potřebami Rohingů. Zapojit se musí i bangladéšská vláda, na jejíž území část Rohingů utekla.

Kdo je Cees Wittebrood?
Cees Wittebrood vedl v průběhu patnácti let několik oddělení DG pro humanitární pomoc (ECHO) Evropské komise v Bruselu. Svou kariéru začal na Amsterdamské univerzitě jako profesor politických věd. V Haagu působil na ministerstvu financí. V Bruselu byl členem kabinetů dvou evropských komisařů zodpovědných za zahraniční vztahy, politickou spolupráci a obchod. Svou práci pro Evropskou komisi ukončil před několika měsíci. Jeho poslední mise vedla za Rohingy, kteří uprchli z Barmy do Bangladéše. V Praze promluvil na Humanitárním kongresu HUKO 2017.

Podle vašich vyjádření je složité přitáhnout k této krizi pozornost. Čím to je?

Na světě dochází k tolika konfliktům, že mezi sebou vlastně soupeří o zdroje. Některým tedy hrozí podfinancování pomoci. Jako celek putuje ročně zhruba 28 až 30 miliard dolarů na humanitární pomoc. Za pomoci jednoduché matematiky zjistíte, že největší část z nich putuje do oblasti několika konfliktů. Další krize jsou prakticky zapomenuty. Pokud by se část ze zdrojů směřujících do Sýrie, Iráku nebo Turecka mohla použít i na dalších místech, byl by podle mě celkový dopad mnohem přínosnější. Jde o otázku priorit. Myslím, že pozornost věnovaná konfliktům by měla být mnohem rovnocennější.

Mluvíte o takzvaném CNN efektu. Ten znamená v podstatě to, že pomoc směřuje do těch míst, která pokrývají média. Je možné tento efekt překonat?

To je velmi složité. O směřování zdrojů rozhodují politici nakonec na základě politického tlaku a veřejného mínění. Pokud se CNN zaměří na nějakou novou krizi, tak politici chtějí být vidět, jak se ji také snaží řešit, jak jsou aktivní. Pokud se projdete po Praze a zeptáte se lidí, jestli vědí o Rohinzích nebo problémech v Kašmíru, tak většina zřejmě nebude tušit. Vědí ale o Sýrii, Iráku nebo migrantech přicházejících do Evropy. A politici tak jednají. Mají omezené zdroje a chtějí dosáhnout maximálního politického dopadu. Řídí se právě tím, ne úvahami, jaký bude reálný dopad pomoci na místě.

V případě krize Rohingů je zásadní překážkou to, že do míst, kde na území Barmy žijí, nemá mezinárodní společenství přístup. Lepší se to?

Popravdě jsem nesledoval úplně aktuální vývoj. Poslední mise, kterou jsem ale podnikl před tím, než jsem opustil ECHO, vedla do Bangladéše. Navštívil jsem tam všechny tábory, kde jsou Rohingové umístěni. Už tehdy nám bylo jasné, že musíme všem říct, že situace není udržitelná. A to bylo ještě předtím, než do země přišlo další velké množství Rohingů. Situace se od té doby ještě zhoršila. V Bangladéši jde především o otázku kapacit. Problém přístupu do oblastí Barmy, kde jsou Rohingové vyháněni ze svých vesnic a měst, kvůli politickým důvodům přetrvává.

Cees WittebroodCees Wittebroodautor: Evropská komise

Barmská vůdkyně Su Ťij, která je také držitelkou Nobelovy ceny míru, byla za svůj neaktivní postoj k řešení krize silně kritizovaná. Je podle vás kritika na místě?

Je pravdou, že zklamala mezinárodní společenství. A nebylo to nutné. Navštívili jsme ji před vypuknutím krize. Bylo už jasné, k čemu to směřuje, ale nebylo to ještě tak dramatické. Diskutovali jsme s ní. Všichni jsme vyjádřili porozumění pro její citlivou situaci. Rohingové jsou nenáviděni. Barmánci je naprosto nesnáší, takže jakákoliv akce na jejich podporu by u nich nevyzněla populárně. Bylo to těžké. Ale vysvětlili jsme, že můžeme nabídnout pomoct vysídleným lidem. Další pomoc by pak byla otevřena všem, nejen Rohingům, každému, kdo by měl potřebu.

Existovala snaha chovat se nenápadně a pomoci. Su Ťij se ale nepostavila za principy humanitární pomoci. Nevyjadřovala se až do chvíle, kdy byla krize tak akutní, že neměla jinou možnost než reagovat a veřejně promluvit. Zklamala nás. Mohla použít svůj politický kredit – je to držitelka Nobelovy ceny míru a mezinárodní společenství ji obdivovalo. Neudělala to a ztratila mnoho podpory, až do té míry, že dnes někteří lidé říkají, že by jí Nobelovu cenu odebrali. To ale není možné. Nic takového se nestane.

Rohingové
Z buddhistické Barmy uprchlo do Bangladéše přes 600 tisíc příslušníků muslimské menšiny. Barmské úřady je považují za nelegální přistěhovalce a dlouhodobě omezují jejich práva. V posledních týdnech Rohingové čelili brutálnímu teroru a odvetě za akce povstaleckých skupin.

Oblast humanitární pomoci se mění. Do hry vstupují noví hráči. K jaké největší změně podle vás za poslední roky došlo?

Pro mě je největší změnou to, co nazývám jako instrumentalizace humanitární pomoci. Stal se z ní nástroj zahraniční politiky. Lídři myslí, že ji mohou využívat. Nevidí ji jako aktivitu samu o sobě, která má za cíl pomoci lidem v nouzi, ale spíše jako nástroj, který bude sloužit politickým zájmům. To jde proti principu nezávislosti a neutrality.

Humanitární pomoc se stala téměř obětí svého vlastního úspěchu. Mnoho let jsme dělali dobrou práci, byli jsme vždy první na místě a dodávali rychlou pomoc, byli jsme vidět. A to nemluvím jen o aktivitách mezinárodního společenství, ale také o práci neziskových organizací. V některých případech jako dnešní Sýrie nebo kdysi Balkán se nelze hnout vpřed. Humanitární akce se tak stala náhradou za politickou akci. Jde o změnu, která je viditelná téměř všude.

Jak v tomto kontextu vidíte pomoc v zemích Afriky nebo Blízkého východu v souvislosti s migrační krizí. Je humanitární pomoc využívána k tomu, aby Evropa držela migranty daleko od sebe?

To je fundamentální problém. Jedním z důvodů, proč došlo k instrumentalizaci humanitární pomoci, je migrační krize. Samozřejmě je potřeba pomoci lidem v nouzi. Dělá se to ale tak, abychom je udrželi dál od sebe, aby nepřišli do Evropy. Celá migrační krize kontaminovala mezinárodní spolupráci. Není to tak jen v oblasti humanitární pomoci, ale i bilaterální nebo rozvojové spolupráci. Všechny nástroje, které máme pro rozvojovou pomoc v severní Africe nebo na Blízkém východě, byly designované tak, aby přinesly odpověď na migrační krizi. Proto se třeba Lékaři bez hranic nepodílejí na světovém humanitárním fóru. Tvrdí, že neplní své závazky a nedodržuje vlastní principy.

Myslíte, že se tento pragmatický přístup může vyplatit? Může fungovat?

Nejsem proti němu celkově. Dává smysl. Rozumím tomu, že by tito lidé neměli směřovat do Evropy. Migrační krize existuje také kvůli dalším tlakům. Některé vlády jsou rády, že skupiny obyvatel odchází. Mají své finanční zájmy a samy na tom participují. Ovlivňují to i nové způsoby dopravy. Dříve se dalo cestovat jen na velbloudovi, dnes můžete letět letadlem. Cestu do Evropy zprostředkovávají kriminální sítě.

Neměli bychom přijmout každého. Měli bychom se snažit využít prostor, který máme, pro ty, kteří opravdu potřebují ochranu. S tím souhlasím. Opravdu věřím, že je potřeba změnit tamní vlády, které se dnes prostě nestarají. Pokud změníte politickou vůli v některých zemích Afriky a Blízkého východu, budou tam moct lidé zůstat a žít. Evropa dnes ale humanitární a rozvojovou pomoc využívá pro své politické záměry. A na to nebyla designovaná.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818