Tah proti Íránu a jeho vlivu v regionu. Trump dává dohromady „arabské NATO“ | info.cz

Články odjinud

Tah proti Íránu a jeho vlivu v regionu. Trump dává dohromady „arabské NATO“

Vztahy mezi Spojenými státy a Íránem jsou po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu – a obzvlášť po americkém vypovězení jaderné dohody – extrémně napjaté. Tento týden to opět dokázala ostrá slovní přestřelka mezi Trumpem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním; jak moc je pro Spojené státy Teherán v trnem v oku však ukazuje i snaha Trumpovy administrativy vytvořit na Blízkém východě novou bezpečnostně-politickou alianci namířenou právě proti Íránu a jeho expanzi v regionu.

Aliance, kterou úředníci Bílého domu familiérně přezdívají „arabské NATO“, se má kromě Spojených států účastnit také šest zemí Perského zálivu, Egypt a Jordánsko. Plány na spolupráci Washingtonu s osmi sunnitskými spojenci na Blízkém východě má vést v první řadě k potlačení rozpínavých tendencí Íránu, potvrdily pro agenturu Reuters američtí a arabští představitelé.

Aliance však má už i oficiální označení – Strategická aliance Blízkého východu (MESA). Podle čtyř nezávislých zdrojů by se spolupráce těchto zemí měla týkat protiraketové obrany, boje proti terorismu a součástí má být i vojenský výcvik nebo posílení ekonomických a diplomatických vazeb.

Další podrobnosti by měli lídři prodiskutovat 12. října během summitu osmi blízkovýchodních zemí se Spojenými státy ve Washingtonu, uvádí zdroje Reuters. Konání říjnového setkání však Bílý dům odmítá potvrdit, přiznává však, že pracuje na koncepci aliance s „regionálními partnery již několik měsíců“.

„MESA bude sloužit jako opevnění proti íránské agresi, terorismu, extremismu a přinese na Blízký východ stabilitu,“ tvrdí podle agentury Reuters mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu. Velkolepé plány však zřejmě napětí mezi Spojenými státy a Íránem, které jsou už tak na ostří nože, ještě prohloubí.

INFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východěINFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východěautor: info.cz

Hlavními spojenci Spojených států v rámci MESA, kteří tvoří protiváhu Íránu na Blízkém východě už dnes, budou především Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Ty spolu s Washingtonem dlouhodobě obviňují Írán z destabilizace regionu, ohrožování Izraele a především z podněcování nepokojů v některých arabských zemích prostřednictvím šíitských milic.

Jak upozorňuje Reuters, podobné iniciativy předchozích amerických prezidentů vytvořit formální spojenectví se státy Perského zálivu v minulosti skončily krachem. A bez překážek se to neobejde ani tentokrát – tou největší se zdá být Katar, na který loni v létě šest arabských zemí v čele se Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty uvalily blokádu. Bohatý ropný stát je však zároveň domovem největší americké letecké základny v regionu.

Kvůli plánované spolupráci Írán pochopitelně zuří – jak řekl jeden z vysoce postavených íránských představitelů, „Američané a jejich regionální spojenci pod záminkou stability Blízkém východě podněcují napětí v regionu“. Iniciativa podle něj nebude mít žádný přínos, jen povede k „prohloubení propasti mezi Íránem a jeho spojenci a arabskými zeměmi podporovanými Spojenými státy“.

„Smrt Americe!“ Na Blízkém východě to vře, spustí pád íránské dohody jaderné zbrojení? autor: INFO.CZ

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud