Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tah proti Íránu a jeho vlivu v regionu. Trump dává dohromady „arabské NATO“

Tah proti Íránu a jeho vlivu v regionu. Trump dává dohromady „arabské NATO“

Vztahy mezi Spojenými státy a Íránem jsou po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu – a obzvlášť po americkém vypovězení jaderné dohody – extrémně napjaté. Tento týden to opět dokázala ostrá slovní přestřelka mezi Trumpem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním; jak moc je pro Spojené státy Teherán v trnem v oku však ukazuje i snaha Trumpovy administrativy vytvořit na Blízkém východě novou bezpečnostně-politickou alianci namířenou právě proti Íránu a jeho expanzi v regionu.

Aliance, kterou úředníci Bílého domu familiérně přezdívají „arabské NATO“, se má kromě Spojených států účastnit také šest zemí Perského zálivu, Egypt a Jordánsko. Plány na spolupráci Washingtonu s osmi sunnitskými spojenci na Blízkém východě má vést v první řadě k potlačení rozpínavých tendencí Íránu, potvrdily pro agenturu Reuters američtí a arabští představitelé.

Aliance však má už i oficiální označení – Strategická aliance Blízkého východu (MESA). Podle čtyř nezávislých zdrojů by se spolupráce těchto zemí měla týkat protiraketové obrany, boje proti terorismu a součástí má být i vojenský výcvik nebo posílení ekonomických a diplomatických vazeb.

Další podrobnosti by měli lídři prodiskutovat 12. října během summitu osmi blízkovýchodních zemí se Spojenými státy ve Washingtonu, uvádí zdroje Reuters. Konání říjnového setkání však Bílý dům odmítá potvrdit, přiznává však, že pracuje na koncepci aliance s „regionálními partnery již několik měsíců“.

„MESA bude sloužit jako opevnění proti íránské agresi, terorismu, extremismu a přinese na Blízký východ stabilitu,“ tvrdí podle agentury Reuters mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu. Velkolepé plány však zřejmě napětí mezi Spojenými státy a Íránem, které jsou už tak na ostří nože, ještě prohloubí.

INFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východěINFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východěautor: info.cz

Hlavními spojenci Spojených států v rámci MESA, kteří tvoří protiváhu Íránu na Blízkém východě už dnes, budou především Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Ty spolu s Washingtonem dlouhodobě obviňují Írán z destabilizace regionu, ohrožování Izraele a především z podněcování nepokojů v některých arabských zemích prostřednictvím šíitských milic.

Jak upozorňuje Reuters, podobné iniciativy předchozích amerických prezidentů vytvořit formální spojenectví se státy Perského zálivu v minulosti skončily krachem. A bez překážek se to neobejde ani tentokrát – tou největší se zdá být Katar, na který loni v létě šest arabských zemí v čele se Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty uvalily blokádu. Bohatý ropný stát je však zároveň domovem největší americké letecké základny v regionu.

Kvůli plánované spolupráci Írán pochopitelně zuří – jak řekl jeden z vysoce postavených íránských představitelů, „Američané a jejich regionální spojenci pod záminkou stability Blízkém východě podněcují napětí v regionu“. Iniciativa podle něj nebude mít žádný přínos, jen povede k „prohloubení propasti mezi Íránem a jeho spojenci a arabskými zeměmi podporovanými Spojenými státy“.

720p 360p
„Smrt Americe!“ Na Blízkém východě to vře, spustí pád íránské dohody jaderné zbrojení?

 

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1