Tam a zase zpátky. Paraguay se kvůli ambasádě v Izraeli ocitla v centru diplomatického uragánu | info.cz

Články odjinud

Tam a zase zpátky. Paraguay se kvůli ambasádě v Izraeli ocitla v centru diplomatického uragánu

Mezinárodní diplomatickou smršť vyvolalo rozhodnutí paraguajského prezidenta opět přestěhovat ambasádu své země v Izraeli. Tentokrát z Jeruzaléma zpět do Tel Avivu. Židovský stát v reakci odvolal velvyslance a zastupitelský úřad v Asunciónu uzavřel. Do věci se vložil také viceprezident USA Mike Pence, který nové hlavě nevelké latinskoamerické země „důrazně doporučil“, aby svoji misi v Jeruzalémě ponechal. Oč jde? O nic menšího (ale ani většího) než nárok na Svaté město.

Píše se polovina letošního května, americká ambasáda se stěhuje z Tel Avivu do Jeruzaléma, i když spíše formálně. Na dosavadním generálním konzulátu USA se mění cedule, teď je na ní uvedeno „velvyslanectví“. Přesto sem dorazili reportéři z doslova celého světa. Šlo totiž o symbolický i velmi významný krok: mocné Spojené státy tímto potvrdily, že považují celý Jeruzalém za hlavní město Izraele. Na rozdíl od OSN a většiny států této planety, které ponechávají svá zastoupení v přímořském Tel Avivu.

Ke Spojených států se tehdy přidaly dvě nevelké latinskoamerické země – Guatemala a právě Paraguay. Obě ambasády získaly nové prostory v jeruzalémském Technologickém parku Malcha. Sláva to rozhodně nebyla taková jako při severoamerickém stěhování, šlo o povýtce komorní události. Zmíněné státy ale tímto krokem učinily velice vstřícné gesto jak vůči Izraeli, tak Spojeným státům, jehož nynější administrativa podporuje židovský stát takřka bez výhrad.

Jenže v Paraguayi nastoupil nový prezident – Horacia Cartese Jaru nahradil Mario Abdo Benítez. A nový boss se rozhodl přestěhovat ambasádu zpět k moři. Připojil se tak znovu k ostatním zemím světa, i když bývalý šéf státu Cartes označil další přesun diplomatů za „zradu“. Některá média spekulují, že roli v prezidentově uvažování může hrát rovněž Abdův libanonský původ, i když jen částečný. Čerstvý paraguajský lídr každopádně vyvolal diplomatickou bouři, kterou jeho země nepamatuje.

Jeruzalém: Proč Svaté město už tisíce let krvácí? autor: INFO.CZ

Židovský stát reagoval jako po vyhlášení války

Izrael reagoval navýsost razantně. Odvolal ze země velvyslance a vlastní ambasádu v Asunciónu zavřel. Zatím není jasné, zda definitivně. „Je mi líto, že Izrael takto zareagoval. Po mém soudu je zastavení práce zastupitelského úřadu krapet přehnanou reakcí a já proto vyzývám izraelské politiky, aby tento krok přehodnotili,“ konstatoval paraguajský prezident. S tím, že se jeho země pouze řídí „ustanoveními mezinárodního práva a rezolucemi OSN“, podle kterých není status Jeruzaléma dosud vyjasněn.

Příkrou reakci vlády židovského státu i jejího premiéra Benjamina Netanjahua ale šlo předpokládat. Pravicový kabinet opírající se o radikální osadníky, ale zřejmě i většinový názor občanů země, považuje mezinárodní uznání Jeruzaléma coby hlavního města Izraele za klíčový historický úkol, do kterého navíc investoval nemalý politický kapitál. Netanjahu pragmaticky využívá bezpodmínečné podpory Donalda Trumpa a snaží se od USA co nejrychleji získat všemožná uznání – jeho lidé prý Washington tlačí také k tomu, aby za izraelské území začal považovat druhdy syrské Golanské výšiny, které židovský stát zabral v roce 1967 a mezinárodní společenství je proto považuje za okupované.

Podobně jako východní, dosud převážně arabskou část Jeruzaléma. I ten většina zemí světa – stejně jako OSN – má za okupované území. Palestinci sem navíc chtějí umístit hlavní město svého případného nezávislého státu. Z tohoto důvodu se významná část světových vlád i politiků – i když nikoli vždy těch nejvlivnějších – přiklání k tomu, aby bylo řešení jeruzalémské otázky součástí širšího mírového plánu.

Americká ambasáda v Jeruzalémě autor: Pavel Novotný

USA důrazně doporučují, Turecko je nadšené

Vlivné Spojené státy si na Paraguay rovněž vyšláply, což může mít pro Asunción citelnější následky než hněv Izraele. Především v ekonomické oblasti. Viceprezident USA Mike Pence potvrdil silně proizraelské směřování nynějšího Washingtonu, když ve svém poněkud výhružně znějícím přípise latinskoamerickému prezidentovi „důrazně doporučil“, aby ponechal ambasádu v Jeruzalémě. A potvrdil tak „historické vazby své země na Izrael i USA“.

Porozumění pro paraguajský postup naopak projevilo Turecko vedené nábožensky konzervativním autokratem Recep Tayyipem Erdoganem, které už oznámilo, že v Asunciónu ambasádu naopak otevře. Pohledem českého pozorovatele je znepokojující, jakkoli nepřekvapivé, podobné soutěžení mezi dvěma spojenci z NATO. Co se české politiky týče, prezident Miloš Zeman je dlouhodobým zastáncem stěhování velvyslanectví do Jeruzaléma. Vláda, která o zahraniční politice rozhoduje, takový přesun zřejmě neschválila. A pokud ano, neinformovala o něm veřejnost.

Co se Paraguaye týče, jeho média se zabývají nejčastěji slovy amerického viceprezidenta – kupříkladu web deníku La Nación zveřejnil celý text jeho prohlášení. Zmíněný list rovněž přinesl zprávy o demonstracích na podporu setrvání zastupitelského úřadu v Jeruzalémě – toho se kromě části židovské komunity zúčastnili i evangelikální křesťané, kteří podporují Izrael globálně. V těchto kruzích se také zrodila petice proti stěhování, které za prvních 24 hodin podepsalo 21 tisíc občanů. Bez jakékoli ironie je vhodné připomenout, že chudý vnitrozemský stát mající řadu ekonomických i sociálních problémů obývá zhruba 6,4 milionu lidí.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud