V Afghánistánu padli tři čeští vojáci, zabil je sebevražedný atentátník | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Těla vojáků padlých v Afghánistánu se vrátí do Česka ve středu. Armáda zveřejnila jejich jména

Těla vojáků padlých v Afghánistánu se vrátí do Česka ve středu. Armáda zveřejnila jejich jména

Tři čeští vojáci se stali oběťmi sebevražedného útoku na vojáky NATO v Afghánistánu. Informovala o tom česká armáda, která zveřejnila jména mužů – Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek. Jejich těla přiveze vojenský speciál ve středu odpoledne. Tři další členy hlídky – jednoho Američana a dva vojáky afghánské armády – útočník vážně zranil. K úderu se přihlásilo hnutí Tálibán, armáda tuto skutečnost dál ověřuje. Jedná se o jednu z nejhorších ztrát české armády během zahraničních misí. Rodiny mužů už byly informovány a armáda je s nimi dál v kontaktu a zajišťuje pomoc.

„Dnes v ranních hodinách naši vojáci šli společně s Afghánci a s Američanem na pěší patrolu a bohužel se v jejich bezprostřední blízkosti odpálil sebevražedný atentátník,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. „Jednalo se o pěší patrolu mimo základu,“ doplnil.

Armáda už zkontaktovala rodiny vojáků a poskytuje jim další podporu – psychology a kaplany. Jak na brífinku později uvedl zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Verner, jednalo se o zkušené vojáky, o rotného Martina Marcina a desátníky Kamila Beneše a Patrika Štěpánka. Prvnímu bylo 36 let, dalším osmadvacet a pětadvacet.

„Nařídil jsem již strategickou evakuaci, poletíme do Afghánistánu v brzkých ranních hodinách ve středu, s návratem kolem 17 hodiny,“ uvedl Verner s tím, že u příletu speciálu s ostatky bude osobně přítomen prezident Miloš Zeman. Zdůraznil, že padlí vojáci jsou hrdinové, kteří vedli boj proti terorismu daleko od svých domovů.

Podle Vernera se útok odehrál asi 9 kilometrů od základny Bagrám v lokalitě, kde vojáci museli opustit vozidlo. Udeřil podle něj jeden sebevražedný atentátník a vojákům způsobil fatální zranění. „Naši tři vojáci zemřeli v podstatě okamžitě,“ uvedl. Tři zranění vojáci cizí národnosti jsou ve velmi vážném stavu.

Armáda má zvukové i obrazové záznamy celého incidentu a bude je dál vyhodnocovat. Nechystá se ale přehodnocovat celkové úsilí Čechů na misi v Afghánistánu. „I přes tragickou situaci jsem ale přesvědčen, a také armáda, že děláme správnou věc, ke které máme i mandát. A neočekávám přehodnocení situace,“ doplnil Verner.

Kondoloval Babiš i Zeman

„Tragická smrt tří našich vojáků mě velmi zasáhla. Všem rodinám a blízkým chci vyjádřit svou hlubokou soustrast,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar. Náčelník Generálního štábu AČR Aleš Opata označil padlé muže za hrdiny. Prezident Zeman vyjádřil soustrast příbuzným vojáků a vyslovil se pro pokračování boje s terorismem.

Podle armády sloužilo k letošnímu 12. červenci v Afghánistánu 249 českých vojáků. Tím byl v podstatě naplněn dosavadní mandát, podle kterého jich v zemi může působit až 250. V současnosti hlídají spojeneckou základnu Bagrám, na letišti v Kábulu sídlí české velitelství, poradní letecký tým nebo tým specialistů v oblasti komunikační technologie. V Kábulu také působí vojenští policisté, kteří střeží českou ambasádu.
Češi v Afghánistánu

Podle mluvčího obrany Pejška navýšil dnešní útok počet celkových obětí během misí českých vojáků v zahraničí na 28. Nejtragičtější byl pro armádu obdobný sebevražedný útok, při kterém v roce 2014 zemřeli v Afghánistánu čtyři čeští vojáci a páty podlehl zraněním po převozu do Česka.

Severoatlantická aliance vede v Afghánistánu nebojovou misi Rozhodná podpora. Vojáci NATO nevedou v zemi bojové operace, podporují ale afghánské bezpečnostní síly. Česká armáda má nyní v zemi mandát na 250 vojáků, kteří působí v Kábulu a na základně Bagrám.

INFOGRAFIKA DNE: Rozložení sil v Afghánistánu (červen 2018)

720p 360p
Terezu H. v Pákistánu nechytili náhodou. Sousední stát heroinem zásobuje celý svět

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.