Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Těla vojáků padlých v Afghánistánu se vrátí do Česka ve středu. Armáda zveřejnila jejich jména

Těla vojáků padlých v Afghánistánu se vrátí do Česka ve středu. Armáda zveřejnila jejich jména

Tři čeští vojáci se stali oběťmi sebevražedného útoku na vojáky NATO v Afghánistánu. Informovala o tom česká armáda, která zveřejnila jména mužů – Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek. Jejich těla přiveze vojenský speciál ve středu odpoledne. Tři další členy hlídky – jednoho Američana a dva vojáky afghánské armády – útočník vážně zranil. K úderu se přihlásilo hnutí Tálibán, armáda tuto skutečnost dál ověřuje. Jedná se o jednu z nejhorších ztrát české armády během zahraničních misí. Rodiny mužů už byly informovány a armáda je s nimi dál v kontaktu a zajišťuje pomoc.

„Dnes v ranních hodinách naši vojáci šli společně s Afghánci a s Američanem na pěší patrolu a bohužel se v jejich bezprostřední blízkosti odpálil sebevražedný atentátník,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. „Jednalo se o pěší patrolu mimo základu,“ doplnil.

Armáda už zkontaktovala rodiny vojáků a poskytuje jim další podporu – psychology a kaplany. Jak na brífinku později uvedl zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Verner, jednalo se o zkušené vojáky, o rotného Martina Marcina a desátníky Kamila Beneše a Patrika Štěpánka. Prvnímu bylo 36 let, dalším osmadvacet a pětadvacet.

„Nařídil jsem již strategickou evakuaci, poletíme do Afghánistánu v brzkých ranních hodinách ve středu, s návratem kolem 17 hodiny,“ uvedl Verner s tím, že u příletu speciálu s ostatky bude osobně přítomen prezident Miloš Zeman. Zdůraznil, že padlí vojáci jsou hrdinové, kteří vedli boj proti terorismu daleko od svých domovů.

Podle Vernera se útok odehrál asi 9 kilometrů od základny Bagrám v lokalitě, kde vojáci museli opustit vozidlo. Udeřil podle něj jeden sebevražedný atentátník a vojákům způsobil fatální zranění. „Naši tři vojáci zemřeli v podstatě okamžitě,“ uvedl. Tři zranění vojáci cizí národnosti jsou ve velmi vážném stavu.

Armáda má zvukové i obrazové záznamy celého incidentu a bude je dál vyhodnocovat. Nechystá se ale přehodnocovat celkové úsilí Čechů na misi v Afghánistánu. „I přes tragickou situaci jsem ale přesvědčen, a také armáda, že děláme správnou věc, ke které máme i mandát. A neočekávám přehodnocení situace,“ doplnil Verner.

Kondoloval Babiš i Zeman

„Tragická smrt tří našich vojáků mě velmi zasáhla. Všem rodinám a blízkým chci vyjádřit svou hlubokou soustrast,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar. Náčelník Generálního štábu AČR Aleš Opata označil padlé muže za hrdiny. Prezident Zeman vyjádřil soustrast příbuzným vojáků a vyslovil se pro pokračování boje s terorismem.

Podle armády sloužilo k letošnímu 12. červenci v Afghánistánu 249 českých vojáků. Tím byl v podstatě naplněn dosavadní mandát, podle kterého jich v zemi může působit až 250. V současnosti hlídají spojeneckou základnu Bagrám, na letišti v Kábulu sídlí české velitelství, poradní letecký tým nebo tým specialistů v oblasti komunikační technologie. V Kábulu také působí vojenští policisté, kteří střeží českou ambasádu.
Češi v Afghánistánu

Podle mluvčího obrany Pejška navýšil dnešní útok počet celkových obětí během misí českých vojáků v zahraničí na 28. Nejtragičtější byl pro armádu obdobný sebevražedný útok, při kterém v roce 2014 zemřeli v Afghánistánu čtyři čeští vojáci a páty podlehl zraněním po převozu do Česka.

Severoatlantická aliance vede v Afghánistánu nebojovou misi Rozhodná podpora. Vojáci NATO nevedou v zemi bojové operace, podporují ale afghánské bezpečnostní síly. Česká armáda má nyní v zemi mandát na 250 vojáků, kteří působí v Kábulu a na základně Bagrám.

INFOGRAFIKA DNE: Rozložení sil v Afghánistánu (červen 2018)

720p 360p
Terezu H. v Pákistánu nechytili náhodou. Sousední stát heroinem zásobuje celý svět

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1