Články odjinud

Těla vojáků padlých v Afghánistánu se vrátí do Česka ve středu. Armáda zveřejnila jejich jména

Těla vojáků padlých v Afghánistánu se vrátí do Česka ve středu. Armáda zveřejnila jejich jména

Tři čeští vojáci se stali oběťmi sebevražedného útoku na vojáky NATO v Afghánistánu. Informovala o tom česká armáda, která zveřejnila jména mužů – Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek. Jejich těla přiveze vojenský speciál ve středu odpoledne. Tři další členy hlídky – jednoho Američana a dva vojáky afghánské armády – útočník vážně zranil. K úderu se přihlásilo hnutí Tálibán, armáda tuto skutečnost dál ověřuje. Jedná se o jednu z nejhorších ztrát české armády během zahraničních misí. Rodiny mužů už byly informovány a armáda je s nimi dál v kontaktu a zajišťuje pomoc.

„Dnes v ranních hodinách naši vojáci šli společně s Afghánci a s Američanem na pěší patrolu a bohužel se v jejich bezprostřední blízkosti odpálil sebevražedný atentátník,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. „Jednalo se o pěší patrolu mimo základu,“ doplnil.

Armáda už zkontaktovala rodiny vojáků a poskytuje jim další podporu – psychology a kaplany. Jak na brífinku později uvedl zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Verner, jednalo se o zkušené vojáky, o rotného Martina Marcina a desátníky Kamila Beneše a Patrika Štěpánka. Prvnímu bylo 36 let, dalším osmadvacet a pětadvacet.

„Nařídil jsem již strategickou evakuaci, poletíme do Afghánistánu v brzkých ranních hodinách ve středu, s návratem kolem 17 hodiny,“ uvedl Verner s tím, že u příletu speciálu s ostatky bude osobně přítomen prezident Miloš Zeman. Zdůraznil, že padlí vojáci jsou hrdinové, kteří vedli boj proti terorismu daleko od svých domovů.

Podle Vernera se útok odehrál asi 9 kilometrů od základny Bagrám v lokalitě, kde vojáci museli opustit vozidlo. Udeřil podle něj jeden sebevražedný atentátník a vojákům způsobil fatální zranění. „Naši tři vojáci zemřeli v podstatě okamžitě,“ uvedl. Tři zranění vojáci cizí národnosti jsou ve velmi vážném stavu.

Armáda má zvukové i obrazové záznamy celého incidentu a bude je dál vyhodnocovat. Nechystá se ale přehodnocovat celkové úsilí Čechů na misi v Afghánistánu. „I přes tragickou situaci jsem ale přesvědčen, a také armáda, že děláme správnou věc, ke které máme i mandát. A neočekávám přehodnocení situace,“ doplnil Verner.

Kondoloval Babiš i Zeman

„Tragická smrt tří našich vojáků mě velmi zasáhla. Všem rodinám a blízkým chci vyjádřit svou hlubokou soustrast,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar. Náčelník Generálního štábu AČR Aleš Opata označil padlé muže za hrdiny. Prezident Zeman vyjádřil soustrast příbuzným vojáků a vyslovil se pro pokračování boje s terorismem.

Podle armády sloužilo k letošnímu 12. červenci v Afghánistánu 249 českých vojáků. Tím byl v podstatě naplněn dosavadní mandát, podle kterého jich v zemi může působit až 250. V současnosti hlídají spojeneckou základnu Bagrám, na letišti v Kábulu sídlí české velitelství, poradní letecký tým nebo tým specialistů v oblasti komunikační technologie. V Kábulu také působí vojenští policisté, kteří střeží českou ambasádu.
Češi v Afghánistánu

Podle mluvčího obrany Pejška navýšil dnešní útok počet celkových obětí během misí českých vojáků v zahraničí na 28. Nejtragičtější byl pro armádu obdobný sebevražedný útok, při kterém v roce 2014 zemřeli v Afghánistánu čtyři čeští vojáci a páty podlehl zraněním po převozu do Česka.

Severoatlantická aliance vede v Afghánistánu nebojovou misi Rozhodná podpora. Vojáci NATO nevedou v zemi bojové operace, podporují ale afghánské bezpečnostní síly. Česká armáda má nyní v zemi mandát na 250 vojáků, kteří působí v Kábulu a na základně Bagrám.

INFOGRAFIKA DNE: Rozložení sil v Afghánistánu (červen 2018)

Terezu H. v Pákistánu nechytili náhodou. Sousední stát heroinem zásobuje celý svět

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud