Trump se „zamiloval“ do rakouského kancléře. Kurz by se mohl stát hlavním vyjednavačem EU s USA | info.cz

Články odjinud

Trump se „zamiloval“ do rakouského kancléře. Kurz by se mohl stát hlavním vyjednavačem EU s USA

Jako o setkání spřízněných duší píší americká média o středečním setkání rakouského kancléře Sebastiana Kurze s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Kurzovi se při návštěvě Bílého domu dostalo nečekaných privilegií.

Donald Trump se středu setkal s Kurzem nejprve mezi „čtyřma očima“, poté k jednání přizval své nejvýznamnější poradce. „Takové pozornosti se od Trumpa ještě nedostalo premiérovi žádné jiné malé země, snad jen s výjimkou irského premiéra kolem svátku sv. Patrika,“ napsal list New York Times. Vstřícnosti, s jakou americký prezident Kurze přijal, si všímají i jiná americká média.

Trump v přítomnosti nejmladšího premiéra na světě údajně viditelně pookřál a nešetřil lichotkami a bonmoty. „Jste opravdu mladý chlapík, ale dost dobrý,“ prohlásil americký prezident na tiskové konferenci na adresu vedle stojící rakouského kancléře. Ten kontroval větou, že jeho „problém s nízkým věkem bude den od dne menší.“

Na rakouského kancléře, který podle New York Times vede „pitoreskní alpskou zemi“ s 8,5 miliony obyvateli, čekala po dvacetiminutovém osobním rozhovoru s Trumpem delegace, v Bílém domě obvyklá jen v případě návštěvy těch nejvýznamnějších světových státníků. Vedle Trumpa jednal Kurz se svým týmem například s americkým viceprezidentem Mike Pencem, ministrem zahraničí Mikem Pompeem, ministrem energetiky Rickem Perrym, bezpečnostním poradcem Johnem Boltonem nebo Trumpovým zetěm Jaredem Kushnerem.

Proč taková pozornost Bílého domu premiérovi země, kterou, jak se potvrdilo i při dotazech na tiskové konferenci, si někteří američtí novináři kvůli anglickému názvu „Austria“ stále pletou s Austrálií? Podle některých médií i politologů rozhodně nestojí za nečekanou pozorností, kterou se Kurzovi dostalo, jen osobní kouzlo mladého kancléře.

Agentura Bloomberg zdůvodňuje Kurzovu oblibu v Bílém domě tím, že kancléř představuje pro Trumpa a jeho poradce „čerstvou, konzervativní tvář, která v EU pozvedla středopravou politiku.“ Trumpovi musí být údajně sympatické, že se Kurzova lidová strana spojila ve vládě s nacionalistickými Svobodnými, prosazuje tvrdší postup proti uprchlíkům nebo prosadila zákaz zahalování tváře burkami. Bloomberg upozorňuje, že i někteří členové americké vlády označují Kurze za vzor evropského politika, který by se mohl stát prostředníkem v jednání mezi administrativou USA a EU. „Trumpovy vztahy s Německem a Francií se zhoršily, tuto mezeru by ale mohl vyplnit právě Kurz,“ napsala agentura.

Otázkou zůstává, co rakouský kancléř jako neoficiální „zástupce EU“ s Trumpem vlastně vyjednal. Kurz oznámil, že se jednání týkalo mimo jiné i obchodních sporů EU s USA, možného zavedení cel na auta i íránského jaderného programu. „Existuje mnoho věcí, na které máme odlišný pohled. Přesto anebo právě proto ale o nich musíme vést diskusi,“ uvedl kancléř. Trump označil americko-rakouské vztahy za „velkolepé“.

I když Kurzovi straničtí kolegové a koaliční partneři pochopitelně vyzdvihují, jak velké pozornosti se kancléři v USA dostalo, rakouská opozice obvinila Kurze z patolízalství a ukájení vlastního ega... „Nešlo o žádnou věcnou schůzku, ale jen o fotografie. Patnáctiminutová fotoshow spolkového kancléře přišla rakouské daňové poplatníky draho a nepřinesla nic,“ uvedl lídr kandidátky rakouských sociálních demokratů v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu Andreas Schieder.

Místo toho, aby Kurz podle něj bránil evropský automobilový průmysl proti plánovaným sankcím ze strany USA a loboval v Americe za účinnější opatření proti klimatickým změnám, padl před Trumpem a jeho zahraniční politikou na kolena.

Na druhou stranu je evidentní, že mnoha Rakušanům imponuje způsob, jakým jejich mladý kancléř „mediálně“ dobývá svět. Zatímco další mladá tvář evropské politiky, francouzský prezident Macron, ztrácí doma i v zahraničí na popularitě, Kurzova popularita mezi mocnými světovými lídry naopak neustále roste. Kurz se za rok a půl ve funkci kancléře už čtyřikrát sešel s ruským prezidentem Vladimírem Putinem, stejně jako byl hostem francouzského prezidenta Macrona nebo německé kancléřky Merkelové. A i když Vladimír Putin označil Kurze za svého osobního přítele, ani tenhle fakt nezabránil Donaldu Trumpovi, aby stejně vřele nepřijal rakouského kancléře i v Bílém domě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud