Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpovi navzdory: KLDR pokračuje ve výrobě atomových raket. Dokazují to satelitní snímky

Trumpovi navzdory: KLDR pokračuje ve výrobě atomových raket. Dokazují to satelitní snímky

Satelitní snímky ukazují, že Severní Korea rozšiřuje svoji továrnu na výrobu raket. Zvětšuje i výzkumné jaderné středisku v Jongbjonu a podle amerických tajných služeb pokračuje i ve výrobě vozidel a zařízení, ze kterých rakety schopné nést atomovou hlavici vypouští.

Podle satelitních snímků analyzovaných v americkém Middlebury Institute of International Studies rozšiřuje Severní Korea svoji továrnu na rakety u města Mamhung. Vyrábějí se tam rakety Pakguksong-2, které jsou schopné zasáhnout i Japonsko. Závod podle údajů ze severokorejského tisku vyrábí také hlavice do mezikontinentnálních balistických raket, které by byly schopny zasáhnout pravděpodobně i území Spojených států, uvádí list The Wall Street Journal.

Podle webu 38 North, který specializuje na zprávy ze Severní Koreje, pokračují práce na významném rozšiřování jaderného výzkumného střediska v Jongbjonu. Na satelitních snímcích jsou vidět nové budovy a hlavně nová chladící zařízení. Není zatím jasné, k čemu má rozšíření sloužit, ale centrum Jongbjonu používá Severní Korea pro získávání štěpného materiálu pro výrobu jaderných zbraní.

Server The Diplomat zase s odvoláním na nezveřejněné odhady amerických tajných služeb uvádí, že Severní Korea přes diplomatická jednání o svém odzbrojení pokračovala v letošním prvním pololetí s výrobou odpalovacích zařízení pro rakety Pakguksong-2 z automobilů. Podle amerických tajných služeb ale z neznámého důvodu byla zastavena výroba samotných raket.

1080p 720p 360p
KLDR: jak vznikl hrozivý režim a proč se (ne)bát jaderného konfliktu

Dohromady to dává obrázek toho, že se Severní Korea snaží před dalším postupem v jednání se Spojenými státy o svém odzbrojení vyrobit co nejvíce mobilních raket a k nim i příslušné jaderné hlavice. Nejprve se zřejmě soustředila na výrobu odpalovacích zařízení, mezitím zastavila výrobu raket, aby mohla továrnu předělat na skutečně masovou produkci, a brzy bude následovat i hromadná výroba štěpného materiálu a tedy i jaderných hlavic.

Přitom jde o rakety na pevné palivo, které půjde odpálit na rozdíl od těch na kapalné palivo téměř bez varování, a navíc půjde o rakety instalované na autech, takže je snadné je skrýt a mohou být navíc téměř neustále v pohybu. Je tak těžké je zničit ještě před jejich odpálením.

Až jich bude mít Severní Korea větší množství, bude téměř nemožné na ni zaútočit a nezaplést se přitom do jaderné války. Stejně tak bude téměř nemožné zabránit jadernému útoku Severní Koreji na Jižní Koreu či Japonsko. Omezí to možnost Spojených států hrozit Severní Koreji vojensky a Pchjongjang tak získá další výhodu.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744