Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpovi navzdory: KLDR pokračuje ve výrobě atomových raket. Dokazují to satelitní snímky

Trumpovi navzdory: KLDR pokračuje ve výrobě atomových raket. Dokazují to satelitní snímky

Satelitní snímky ukazují, že Severní Korea rozšiřuje svoji továrnu na výrobu raket. Zvětšuje i výzkumné jaderné středisku v Jongbjonu a podle amerických tajných služeb pokračuje i ve výrobě vozidel a zařízení, ze kterých rakety schopné nést atomovou hlavici vypouští.

Podle satelitních snímků analyzovaných v americkém Middlebury Institute of International Studies rozšiřuje Severní Korea svoji továrnu na rakety u města Mamhung. Vyrábějí se tam rakety Pakguksong-2, které jsou schopné zasáhnout i Japonsko. Závod podle údajů ze severokorejského tisku vyrábí také hlavice do mezikontinentnálních balistických raket, které by byly schopny zasáhnout pravděpodobně i území Spojených států, uvádí list The Wall Street Journal.

Podle webu 38 North, který specializuje na zprávy ze Severní Koreje, pokračují práce na významném rozšiřování jaderného výzkumného střediska v Jongbjonu. Na satelitních snímcích jsou vidět nové budovy a hlavně nová chladící zařízení. Není zatím jasné, k čemu má rozšíření sloužit, ale centrum Jongbjonu používá Severní Korea pro získávání štěpného materiálu pro výrobu jaderných zbraní.

Server The Diplomat zase s odvoláním na nezveřejněné odhady amerických tajných služeb uvádí, že Severní Korea přes diplomatická jednání o svém odzbrojení pokračovala v letošním prvním pololetí s výrobou odpalovacích zařízení pro rakety Pakguksong-2 z automobilů. Podle amerických tajných služeb ale z neznámého důvodu byla zastavena výroba samotných raket.

1080p 720p 360p
KLDR: jak vznikl hrozivý režim a proč se (ne)bát jaderného konfliktu

Dohromady to dává obrázek toho, že se Severní Korea snaží před dalším postupem v jednání se Spojenými státy o svém odzbrojení vyrobit co nejvíce mobilních raket a k nim i příslušné jaderné hlavice. Nejprve se zřejmě soustředila na výrobu odpalovacích zařízení, mezitím zastavila výrobu raket, aby mohla továrnu předělat na skutečně masovou produkci, a brzy bude následovat i hromadná výroba štěpného materiálu a tedy i jaderných hlavic.

Přitom jde o rakety na pevné palivo, které půjde odpálit na rozdíl od těch na kapalné palivo téměř bez varování, a navíc půjde o rakety instalované na autech, takže je snadné je skrýt a mohou být navíc téměř neustále v pohybu. Je tak těžké je zničit ještě před jejich odpálením.

Až jich bude mít Severní Korea větší množství, bude téměř nemožné na ni zaútočit a nezaplést se přitom do jaderné války. Stejně tak bude téměř nemožné zabránit jadernému útoku Severní Koreji na Jižní Koreu či Japonsko. Omezí to možnost Spojených států hrozit Severní Koreji vojensky a Pchjongjang tak získá další výhodu.

 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1