Trumpovi navzdory: KLDR pokračuje ve výrobě atomových raket. Dokazují to satelitní snímky | info.cz

Články odjinud

Trumpovi navzdory: KLDR pokračuje ve výrobě atomových raket. Dokazují to satelitní snímky

Satelitní snímky ukazují, že Severní Korea rozšiřuje svoji továrnu na výrobu raket. Zvětšuje i výzkumné jaderné středisku v Jongbjonu a podle amerických tajných služeb pokračuje i ve výrobě vozidel a zařízení, ze kterých rakety schopné nést atomovou hlavici vypouští.

Podle satelitních snímků analyzovaných v americkém Middlebury Institute of International Studies rozšiřuje Severní Korea svoji továrnu na rakety u města Mamhung. Vyrábějí se tam rakety Pakguksong-2, které jsou schopné zasáhnout i Japonsko. Závod podle údajů ze severokorejského tisku vyrábí také hlavice do mezikontinentnálních balistických raket, které by byly schopny zasáhnout pravděpodobně i území Spojených států, uvádí list The Wall Street Journal.

Podle webu 38 North, který specializuje na zprávy ze Severní Koreje, pokračují práce na významném rozšiřování jaderného výzkumného střediska v Jongbjonu. Na satelitních snímcích jsou vidět nové budovy a hlavně nová chladící zařízení. Není zatím jasné, k čemu má rozšíření sloužit, ale centrum Jongbjonu používá Severní Korea pro získávání štěpného materiálu pro výrobu jaderných zbraní.

Server The Diplomat zase s odvoláním na nezveřejněné odhady amerických tajných služeb uvádí, že Severní Korea přes diplomatická jednání o svém odzbrojení pokračovala v letošním prvním pololetí s výrobou odpalovacích zařízení pro rakety Pakguksong-2 z automobilů. Podle amerických tajných služeb ale z neznámého důvodu byla zastavena výroba samotných raket.

KLDR: jak vznikl hrozivý režim a proč se (ne)bát jaderného konfliktu autor: INFO.CZ

Dohromady to dává obrázek toho, že se Severní Korea snaží před dalším postupem v jednání se Spojenými státy o svém odzbrojení vyrobit co nejvíce mobilních raket a k nim i příslušné jaderné hlavice. Nejprve se zřejmě soustředila na výrobu odpalovacích zařízení, mezitím zastavila výrobu raket, aby mohla továrnu předělat na skutečně masovou produkci, a brzy bude následovat i hromadná výroba štěpného materiálu a tedy i jaderných hlavic.

Přitom jde o rakety na pevné palivo, které půjde odpálit na rozdíl od těch na kapalné palivo téměř bez varování, a navíc půjde o rakety instalované na autech, takže je snadné je skrýt a mohou být navíc téměř neustále v pohybu. Je tak těžké je zničit ještě před jejich odpálením.

Až jich bude mít Severní Korea větší množství, bude téměř nemožné na ni zaútočit a nezaplést se přitom do jaderné války. Stejně tak bude téměř nemožné zabránit jadernému útoku Severní Koreji na Jižní Koreu či Japonsko. Omezí to možnost Spojených států hrozit Severní Koreji vojensky a Pchjongjang tak získá další výhodu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud