Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpův právník v Praze: Co to znamená, pokud se tu opravdu sešel se zástupci Kremlu?

Trumpův právník v Praze: Co to znamená, pokud se tu opravdu sešel se zástupci Kremlu?

Michael Cohen byl v roce 2016 v Praze a můžeme to dokázat, tvrdí o osobním právníkovi Donalda Trumpa zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller. Ten se zabývá možnými vazbami kampaně Donalda Trumpa na Rusko a možným ovivněním amerických voleb ze strany Kremlu. Pokud má pravdu, bude to nejen znamenat, že prezidentům advokát doteď lhal, ale přinese to i zcela zásadní zvrat ve vyšetřování možné spolupráce mezi Donaldem Trumpem a Ruskem, tvrdí analýza deníku Washington Post.

Když americká média na počátku loňského roku uvedla, že se Trumpův osobní právník Cohen sešel na tajné schůzce v Praze se zástupci Kremlu, všichni údajně zúčastnění to označili za fake news. Nyní však speciální vyšetřovatel Robert Mueller tvrdí, že pro to má důkazy. Co to znamená?

Především to, že právník Michael Cohen víc než rok všem okolo lhal do očí. V návaznosti na tehdy zveřejněné informace zveřejnil přední fotografii svého pasu s prohlášením „Během svého života jsem Prahu nenavštívil.“

Den poté dokonce prezident Trump uspořádal tiskovou konferenci, během níž se za svého právníka postavil. Prý zemi neopustil a celý případ vzniknul je proto, že jej novináři zaměnili za jiného muže stejného jména. „To, co napsali, bylo neuctivé, a myslím, že by se měli omluvit,“ hřímal tehdy Trump.

720p 360p
Rusko vs. USA

Jenže si tehdy pěkně naběhnul. Jeho verze o dvou Michaelech Cohenech je nejspíše nepravdivá a byl to skutečně jeho právník, kdo byl v Praze, tvrdí nové informace.

Pravdou zatím je, že není zřejmé, jak přesně se Cohen do Evropy dostal. Podle agentury McClatchyDC aktuální informace tvrdí, že do české metropole přijel z Německa. 

Podle kontroverzní složky, kterou vypracoval bývalý britský špion Christopher Steele však není podstatné „jak“, ale „proč“. A odpověď zní: Proto, aby se zde setkal se zástupci Ruska. Setkání v Moskvě tehdy nepřipadalo v úvahu – tématem rozhovorů zástupců Trumpa a Kremlu totiž bylo mimo jiné i to, jak odvrátit pozornost veřejnosti od propojení bývalého Trumpova šéfa kampaně Paula Manaforta s Ruskem.

Steelova data naznačují, že setkání Cohena s Putinovými muži Olegem Solodukhinem či Konstantinem Kosačevem mohlo proběhnout v Ruském středisku vědy a kultury v pražské Bubenči. Aktuální zpráva sice neukazuje na žádné konkrétní osoby, vypovídá však o něčem ještě důležitějším.

Naznačuje totiž, že Steelova zpráva, navzdory tomu, že byla placena Trumpovou konkurencí, může být pravdivá a zcela legitimní. A to by znamenalo zcela zásadní obrat ve vyšetřování o spolupráci Trumpovy kampaně s Kremlem.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744