Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

USA jednají s Tálibánem, z teroristů jsou partneři. Končí 17 let trvající válka o Afghánistán?

USA jednají s Tálibánem, z teroristů jsou partneři. Končí 17 let trvající válka o Afghánistán?

Tálibán projevil při mírových jednáních s USA mimořádnou pružnost a dokonce připustil, že by část amerických vojáků mohla v Afghánistánu zůstat. Výměnou žádá účast na politickém rozhodování a patrně i jistou autonomii na územích, které nyní kontroluje. Tvrdí to zdroje obeznámené s jednáním, které Tálibán vede se Spojenými státy. Blíží se konec sedmnáct let trvající americké války ve Střední Asii?

Donedávna se takový dialog zdál nepředstavitelný. A pokud kdy probíhal, tak tajně. Nová americká administrativa pracující na principu odbržděného buldozeru ovšem koná po svém.

Letos prý proběhly už nejméně tři schůzky mezi povstalci z Tálibánu a vyjednavači Spojených států. Jistě jedno setkání se konalo v Kataru, kde mají Tálibánci oficiální kancelář. Americkou stranu na něm vedla Alice Wellsová z washingtonského ministerstva zahraničí. Za pozornost stojí, že radikálové, kteří považují za zbytečné vzdělávat vlastní dcery, bez rozpaků jednali s ženou, třebaže vysoce postavenou.

Výstupy ze schůzek se na veřejnost nedostaly. Oficiální americká místa se přesto postarala o jejich publicitu, i když dobře informované zdroje tentokrát nebyly vůbec sdílné. USA přímou účastí na jednáních každopádně vyšly Tálibánu vstříc: rebelové totiž odmítají hovořit s proamerickou vládou v Kábulu, kterou nazývají loutkami Washingtonu. A tvrdí, že je pro ně mnohem praktičtější jednat rovnou s těmi, kteří zemi reálně řídí.

Mluvnější ovšem byli jiní Američané, jmenovitě Chris Kolenda a Robin Raphelová. Bývalý voják a někdejší kariérní diplomatka se zaměřením na Asii. Ti se podle serveru Daily Beast vydali za Tálibánci do katarského Daúhá už loni v listopadu a je pravděpodobné, že bylo jejich úkolem vybudovat komunikační kanál, který později využila americká diplomatka Wellsová.

INFOGRAFIKA DNE: Rozložení sil v Afghánistánu (červen 2018)INFOGRAFIKA DNE: Rozložení sil v Afghánistánu (červen 2018)autor: info.cz

Jaký je Tálibán? Překvapivě pragmatický

Zjištění, která Chris Kolenda na webu Daily Beast prezentoval, mohou být překvapivá spíše jen pro ty, jenž Tálibán bezmyšlenkovitě házejí do stejného pytle s Al-Káidou nebo Islámským státem (ISIL).

Afghánští islamisté jistě nejsou žádní demokraté, jejich bigotní vláda nad takřka celou zemí (1996 - 2001) přinesla utrpení nejen ženám a nejrůznějším menšinám, ale vlastně všem obyvatelům těžce zkoušené země. Tálibán se dosud drží velmi striktní, ultrakonzervativní verze islámu, která je ještě okořeněna misogynními představami. Podle posledních zpráv navíc především mladší tálibánští lídři s souzní s myšlenkami Al-Káidy, což dříve nebylo zcela běžné. Přesto: Tálibán vychází z paštunských, domácích tradic a jeho typický pěšák je konzervativní venkovan, nikoli bojovník islamistické avantgardy.

A jak tedy Tálibán nyní smýšlí? Během jednání s Kolendou a Raphelovou jeho zástupci údajně připustili, že by část amerických vojáků mohla zůstat v Afghánistánu i po uzavření případné dohody. Což teď radikálové jednoznačně odmítají, tedy alespoň veřejně. Tálibán navíc konstatoval, že by Američané mohli zůstat instruktory afghánské armády, kam by v mírových časech byly začleněny i běžné tálibánské jednotky. Jinými slovy: patrně není daleko doba, kdy budou USA školit i bývalé Tálibánce.

Islamisté – podobně jako Američané a s nimi spřízněná vláda – došli k závěru, že zemi už zpátky nezískají. Omletý bonmot říká, že Tálibán není dost mocný na to, aby zvítězil, ale má tolik sil, aby nebyl poražen. Proto jsou prý islamisté otevřeni dohodě a žádají podíl na moci. Podle všeho kvůli nim právníci přepíší afghánskou ústavu. Lze předpokládat, že na územích, která teď ovládají a jež se do značné míry kryjí s paštunskými regiony, přetrvá jejich řád. I když snad s nějakými korekcemi. Tálibán kupříkladu stále trvá na tom, že dívky do škol nepatří, což odporuje nejen zákonům země, ale i islámu.

Je samozřejmě otázka, koho Tálibánci z Dauhá opravdu reprezentují. A zda není i v samotném Afghánistánu příhodnějších hovořit o několika či mnoha Tálibánech. Zatím se zdá, že jednotliví velitelé mají značnou autonomii. Přesto se zdá, že poradní shromáždění tálibánských špiček má dost autority na to, aby dodržování případné dohody prosadilo.

720p 360p
Proč se bát al-Káidy? Hrozí další 11. září?

Islámský stát v Afghánistánu? Bez šance

Případná dohoda USA a Tálibánu by navíc s velkou pravděpodobností nadobro vyřešila problém s přežívajícími afghánskými ozbrojenci Islámského státu (ISIL). Ti se, mimochodem, více obávají Tálibánu než vládní, proamerické armády. Což příhodně ilustruje nedávný příběh ze severu země, kde se dvě stovky militantů ISILu raději vzdalo Kábulu než lokální vousaté konkurenci, která jejich učení považuje za importované a tudíž nežádoucí. Udělali dobře: tálibánský mluvčí Zabíulláh Mudžáhid v té samé době konstatoval, že jeho druzi pobili 153 bojovníky z místní pobočky Islámského státu, stovku jich zranili a 134 zajali. Mimochodem, Tálibán už Afgháncům slíbil, že sever země od ISILu vyčistí.

Příběh o společné likvidaci zbytku ISIL v Afghánistánu navíc Američanům umožní prodat dohodu s Tálibánci domácímu publiku. Proti ďáblovi se přece lze spojit s čertem, navíc domáckým a snad i trochu polepšeným. 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1