Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Útoků na muslimy bude přibývat. Hrozí, že zradikalizují i ty umírněné, varují odborníci

Útoků na muslimy bude přibývat. Hrozí, že zradikalizují i ty umírněné, varují odborníci

Po sérii teroristických útoků, kdy nevinní umírají rukou islámských radikálů, dnes Velká Británie zažila první podobný útok z druhé strany. Za křiku „Zabiju všechny muslimy“ muž úmyslně najel do skupiny lidí stojících před londýnskou mešitou. Podle odborníků, které redakce INFO.CZ oslovila, takový útok zřejmě není poslední a atentátů na muslimy bude přibývat. Pro Evropu to však rozhodně není dobrá zpráva. Útoky podobné tomu, který krátce po dnešní půlnoci otřásl Londýnem, by totiž mohly vést k radikalizaci umírněných muslimů, kteří nad pácháním násilí dosud vůbec nepřemýšleli.

„Soudě podle způsobu provedení to je zcela jednoznačně reakce na to, co se dělo v poslední době. Najetí dodávkou do skupiny chodců, to je přesně okopírováno od útoků, které se odehrály nedávno. Takže se obávám, že to je první zárodek nenávisti, která zde vzniká a je nadále povzbuzována,“ řekl pro INFO.CZ bezpečnostní analytik Jan Schneider.

„Já bych tohoto člověka, i když by si to určitě sám nepřál, označil za příslušníka Islámského státu, protože udělal přesně to, co si přeje Islámský stát – zvyšovat nenávist mezi muslimy a dalšími obyvateli,“ dodává s tím, že by se dnešní útok mohl nazvat křesťanským terorismem. „Je to výhonek těch lidí, kteří si určitým způsobem přejí střet civilizací, přestože si myslím, že ten skutečný střet je uvnitř civilizací, z nichž každá má velice zajímavé jádro, ale nechutné okraje,“ říká Schneider. 

Podobných útoků podle něj bude přibývat. „Dalo by se to brát jako smírčí oběť, po které by se eskalace mohla zastavit, ale já se obávám, že to je počátek dalšího velice špatného vývoje,“ dodává analytik.

Že dnešní útok na muslimy nebyl poslední, se domnívá i arabista Petr Kubálek. „Jednoznačně je to typ útoku, kterých bude přibývat. Pokud budou průvodním znakem islámsky motivovaného terorismu, je to pravděpodobně nezvratné,“ tvrdí Kubálek, který varuje, že podobné útoky mohou Evropu uvrhnout do mnohem větších násilností, než kterým kontinent čelí dnes.  

„Je to teprve ten typ útoku, který je skutečně nebezpečný pro budoucí stabilitu Evropy, protože má potenciál zradikalizovat i ty dosud umírněnější muslimy, kteří se budou cítit více ohrožení. Důsledky mohou vyústit v mnohem větší spirálu násilí. Na jednu stranu je to logický důsledek, na stranu druhou to je ale teprve ta nebezpečná fáze násilností, které poznamenávají celou Evropu,“ řekl pro INFO.CZ Kubálek.

Před podobnými útoky nedávno varoval i politolog a zakladatel strany Realisté Petr Robejšek, který v pořadu Štrunc! uvedl, že s přibývajícími teroristickými útoky v Evropě vezmou obyvatelé spravedlnost do vlastních rukou, aby se muslimům pomstili.

„Mírumilovní muslimové, kterých je naprostá většina, se už nemohou spolehnout jen na to, že oni sami dodržují zákony v hostitelských zemích. Nesmí přimhuřovat oko nad tím, co se děje v jejich vlastní komunitě, protože jsou stejné víry, a budou se muset snažit udělat si ve vlastní komunitě pořádek, aby pak nebyli šmahem přiřazováni k těm špatným,“ řekl pro INFO.CZ v polovině dubna s tím, že pokud „hustota atentátů nabude na intenzitě“, musíme počítat s tím, že útoků namířených proti muslimům bude čím dál víc.

1080p 720p 360p
Robejšek: přijdou útoky proti muslimům

S případnými atentáty na mešity podle Kubálka zřejmě počítala i Velká Británie, která už během loňského léta zřídila zvláštní fond pro ochranu náboženských zařízení. „Bezpečnostní složky si pravděpodobně už dříve uvědomovaly citlivost této problematiky a viděly, že může dojít k útokům na podobná zařízení,“ říká Kubálek, který zároveň upozorňuje na to, že mešita Finsbury Park, z níž oběti dnešního útoky vycházely, byla už v minulosti v hledáčku britských úřadů. Kvůli podezření z napojení na extremisty a teroristické organizace musela být mešita dokonce dvakrát uzavřena. „Dá se proto říct, že si ten útočník mohl vybrat mediálně proslulé místo, na které padalo podezření, že se tam propaguje extremismus a násilí,“ tvrdí arabista s tím, že ale takové podezření už dnes nemusí být pravdivé.

Dřívější útoky na muslimy byly zástěrkou pro rasismus

Útokům na muslimy sice Evropa přihlížela už v minulosti, podle odborníků se přesto se dá dnešní útok považovat za první svého druhu. „Je to do určité míry novinka. Dříve se podobné útoky také objevovaly, nebyly ale tohoto typu. Byla to určitá vlna útoků na mešity po jednom z těch teroristických útoků v Británii, kdy byl v květnu 2013 zavražděný voják Lee Rigby,“ připomíná Kubálek.

Právě incident, kdy dva konvertité k islámu afrického původu brutálním způsobem zavraždili vojáka na ulici, vyvolal v Británii i celé Evropě poprask, následkem kterého se pak objevila série žhářských a vandalských útoků na tamní mešity. „Nebyly to ale násilnosti přímo tohoto typu, kdy jde o útok teroristickou metodou,“ dodává.

Určité útoky na muslimy se objevovaly také ve Spojených státech jako reakce na 11. září. „Tam byly evidovány vraždy muslimů, kdy ale bylo smutně příznačné, že to mělo evidentně rasistický kontext,“ říká Kubálek s tím, že některé z tehdejších obětí vůbec nebyli muslimové. „Byli to například koptové – křesťané z Egypta. A celá série útoků z nenávisti zasáhla i sikhskou komunitu, tedy příslušníky náboženství z Indie, kde zbožní muži nosí plnovousy a vypadají jako muslimové například z Tálibánu,“ dodává arabista. Podobné vražedné útoky ale v Evropě doposud vidět nebyly. Výjimkou byly jen „kebabové vraždy“ z let 2000-2007, kdy byli v Německu zabíjeni provozovatelé tohoto rychlého občerstvení. I tyto útoky však byly podle Kubálka motivovány rasisticky, spíš než islámofobně.  

„Islámofobie v Evropě i v USA procházela řadou transformací. V minulosti to byla taková zástěrka pro primitivní rasismus, domnívám se ale, že ta islámofobie bude mít čím dál víc násilných projevů a bude opravdu cíleně zaměřena na lidi spojené s náboženstvím, například na mešity nebo na kazatele,“ dodává arabista, podle kterého takový vývoj povede k ostražitosti mezi muslimskými komunitami.

„Ta nedůvěra většinové společnosti vůči muslimům narostla už po 11. září, další útoky to pak přiživovaly a jednoznačně se čekalo na to, kdy začnou narůstat násilnosti z druhé strany. Dnešní útok je první viditelnější případ. Není to určitě dobrá zpráva pro nikoho z Evropanů, protože to teprve může vést k další spirále násilí,“ dodává Kubálek. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744