Útoků na muslimy bude přibývat. Hrozí, že zradikalizují i ty umírněné, varují odborníci | info.cz

Články odjinud

Útoků na muslimy bude přibývat. Hrozí, že zradikalizují i ty umírněné, varují odborníci

Po sérii teroristických útoků, kdy nevinní umírají rukou islámských radikálů, dnes Velká Británie zažila první podobný útok z druhé strany. Za křiku „Zabiju všechny muslimy“ muž úmyslně najel do skupiny lidí stojících před londýnskou mešitou. Podle odborníků, které redakce INFO.CZ oslovila, takový útok zřejmě není poslední a atentátů na muslimy bude přibývat. Pro Evropu to však rozhodně není dobrá zpráva. Útoky podobné tomu, který krátce po dnešní půlnoci otřásl Londýnem, by totiž mohly vést k radikalizaci umírněných muslimů, kteří nad pácháním násilí dosud vůbec nepřemýšleli.

„Soudě podle způsobu provedení to je zcela jednoznačně reakce na to, co se dělo v poslední době. Najetí dodávkou do skupiny chodců, to je přesně okopírováno od útoků, které se odehrály nedávno. Takže se obávám, že to je první zárodek nenávisti, která zde vzniká a je nadále povzbuzována,“ řekl pro INFO.CZ bezpečnostní analytik Jan Schneider.

„Já bych tohoto člověka, i když by si to určitě sám nepřál, označil za příslušníka Islámského státu, protože udělal přesně to, co si přeje Islámský stát – zvyšovat nenávist mezi muslimy a dalšími obyvateli,“ dodává s tím, že by se dnešní útok mohl nazvat křesťanským terorismem. „Je to výhonek těch lidí, kteří si určitým způsobem přejí střet civilizací, přestože si myslím, že ten skutečný střet je uvnitř civilizací, z nichž každá má velice zajímavé jádro, ale nechutné okraje,“ říká Schneider. 

Podobných útoků podle něj bude přibývat. „Dalo by se to brát jako smírčí oběť, po které by se eskalace mohla zastavit, ale já se obávám, že to je počátek dalšího velice špatného vývoje,“ dodává analytik.

Že dnešní útok na muslimy nebyl poslední, se domnívá i arabista Petr Kubálek. „Jednoznačně je to typ útoku, kterých bude přibývat. Pokud budou průvodním znakem islámsky motivovaného terorismu, je to pravděpodobně nezvratné,“ tvrdí Kubálek, který varuje, že podobné útoky mohou Evropu uvrhnout do mnohem větších násilností, než kterým kontinent čelí dnes.  

„Je to teprve ten typ útoku, který je skutečně nebezpečný pro budoucí stabilitu Evropy, protože má potenciál zradikalizovat i ty dosud umírněnější muslimy, kteří se budou cítit více ohrožení. Důsledky mohou vyústit v mnohem větší spirálu násilí. Na jednu stranu je to logický důsledek, na stranu druhou to je ale teprve ta nebezpečná fáze násilností, které poznamenávají celou Evropu,“ řekl pro INFO.CZ Kubálek.

Před podobnými útoky nedávno varoval i politolog a zakladatel strany Realisté Petr Robejšek, který v pořadu Štrunc! uvedl, že s přibývajícími teroristickými útoky v Evropě vezmou obyvatelé spravedlnost do vlastních rukou, aby se muslimům pomstili.

„Mírumilovní muslimové, kterých je naprostá většina, se už nemohou spolehnout jen na to, že oni sami dodržují zákony v hostitelských zemích. Nesmí přimhuřovat oko nad tím, co se děje v jejich vlastní komunitě, protože jsou stejné víry, a budou se muset snažit udělat si ve vlastní komunitě pořádek, aby pak nebyli šmahem přiřazováni k těm špatným,“ řekl pro INFO.CZ v polovině dubna s tím, že pokud „hustota atentátů nabude na intenzitě“, musíme počítat s tím, že útoků namířených proti muslimům bude čím dál víc.

Robejšek: přijdou útoky proti muslimům autor: INFO.cz

S případnými atentáty na mešity podle Kubálka zřejmě počítala i Velká Británie, která už během loňského léta zřídila zvláštní fond pro ochranu náboženských zařízení. „Bezpečnostní složky si pravděpodobně už dříve uvědomovaly citlivost této problematiky a viděly, že může dojít k útokům na podobná zařízení,“ říká Kubálek, který zároveň upozorňuje na to, že mešita Finsbury Park, z níž oběti dnešního útoky vycházely, byla už v minulosti v hledáčku britských úřadů. Kvůli podezření z napojení na extremisty a teroristické organizace musela být mešita dokonce dvakrát uzavřena. „Dá se proto říct, že si ten útočník mohl vybrat mediálně proslulé místo, na které padalo podezření, že se tam propaguje extremismus a násilí,“ tvrdí arabista s tím, že ale takové podezření už dnes nemusí být pravdivé.

Dřívější útoky na muslimy byly zástěrkou pro rasismus

Útokům na muslimy sice Evropa přihlížela už v minulosti, podle odborníků se přesto se dá dnešní útok považovat za první svého druhu. „Je to do určité míry novinka. Dříve se podobné útoky také objevovaly, nebyly ale tohoto typu. Byla to určitá vlna útoků na mešity po jednom z těch teroristických útoků v Británii, kdy byl v květnu 2013 zavražděný voják Lee Rigby,“ připomíná Kubálek.

Právě incident, kdy dva konvertité k islámu afrického původu brutálním způsobem zavraždili vojáka na ulici, vyvolal v Británii i celé Evropě poprask, následkem kterého se pak objevila série žhářských a vandalských útoků na tamní mešity. „Nebyly to ale násilnosti přímo tohoto typu, kdy jde o útok teroristickou metodou,“ dodává.

Určité útoky na muslimy se objevovaly také ve Spojených státech jako reakce na 11. září. „Tam byly evidovány vraždy muslimů, kdy ale bylo smutně příznačné, že to mělo evidentně rasistický kontext,“ říká Kubálek s tím, že některé z tehdejších obětí vůbec nebyli muslimové. „Byli to například koptové – křesťané z Egypta. A celá série útoků z nenávisti zasáhla i sikhskou komunitu, tedy příslušníky náboženství z Indie, kde zbožní muži nosí plnovousy a vypadají jako muslimové například z Tálibánu,“ dodává arabista. Podobné vražedné útoky ale v Evropě doposud vidět nebyly. Výjimkou byly jen „kebabové vraždy“ z let 2000-2007, kdy byli v Německu zabíjeni provozovatelé tohoto rychlého občerstvení. I tyto útoky však byly podle Kubálka motivovány rasisticky, spíš než islámofobně.  

„Islámofobie v Evropě i v USA procházela řadou transformací. V minulosti to byla taková zástěrka pro primitivní rasismus, domnívám se ale, že ta islámofobie bude mít čím dál víc násilných projevů a bude opravdu cíleně zaměřena na lidi spojené s náboženstvím, například na mešity nebo na kazatele,“ dodává arabista, podle kterého takový vývoj povede k ostražitosti mezi muslimskými komunitami.

„Ta nedůvěra většinové společnosti vůči muslimům narostla už po 11. září, další útoky to pak přiživovaly a jednoznačně se čekalo na to, kdy začnou narůstat násilnosti z druhé strany. Dnešní útok je první viditelnější případ. Není to určitě dobrá zpráva pro nikoho z Evropanů, protože to teprve může vést k další spirále násilí,“ dodává Kubálek. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud