Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Útoků na řidiče kamionů dramaticky přibývá. Nebezpečím jsou migranti, zloději i teroristé

Útoků na řidiče kamionů dramaticky přibývá. Nebezpečím jsou migranti, zloději i teroristé

Od loňského roku se zvedl počet útoků na řidiče kamionů, kteří jezdí po evropských silnicích. Čísla navíc mohou být mnohem vyšší, protože ne všichni řidiči napadaní oficiálně ohlásí. V Evropském parlamentu na to upozornila česká eurokomisařka Věra Jourová. Řidiče nenapadají pouze nelegální migranti, kteří se snaží o ilegální překročení hranic, ale i pachatelé organizovaného zločinu, kteří nákladní auta kradou kvůli zisku. V poslední době navíc výrazně roste i riziko odcizení kamionů teroristy.

Na evropských silnicích není zcela bezpečno. Za posledních pět let došlo minimálně k 8 000 případů útoku s tím, že nejvyšší počet incidentů se odehrál v posledních letech.

„Od loňského srpna do letošního srpna stoupl počet útoků na řidiče kamionů o 24 procent. Čísla budou navíc pravděpodobně ještě vyšší,“ řekla při rozpravě v Evropském parlamentu česká eurokomisařka Věra Jourová. Připustila, že sesbírat data není jednoduché, protože ne všichni řidiči napadení ohlásí úřadům. Statistiky proto pocházejí od soukromých asociací.

K útokům dochází nejčastěji na nezajištěných parkovištích, kde řidiči přespávají, nebo na odpočívadlech v okolí dálnic či motorestů.

Řidiči nákladních vozů se nejčastěji stávají terčem útoků migrantů, kteří se pokoušejí ilegálně dostat přes hranice.

„Již v září roku 2015 byly zaznamenány znepokojující případy nejen českých řidičů kamionů, jimž byla v Británii uložena pokuta za to, že v nákladním prostoru převáželi migranty, ačkoliv měli od francouzských policistů potvrzeno absolvování všech povinných kontrol, kdy ani jejich rentgen neobjevil další černé pasažéry,“ vysvětluje český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL/EPP).

INFO.CZ s jedním z těchto řidičů mluvilo. „Připadám si jak ve válečné zóně,“ popsal tehdy v rozhovoru.

Nelegální migranti ale nejsou pro řidiče kamionů jediným nebezpečím, kterému na evropských silnicích čelí. Na nákladní auta totiž neútočí pouze uprchlíci, ale i pachatelé organizovaného zločinu. „Bohužel je nutné dodat, že další hrozbou je možnost odcizení nákladních aut teroristy,“ vysvětluje eurokomisařka Jourová.

720p 360p
Útoky kamionem

Ač za udržování veřejného pořádku a ochranu vnitřní bezpečnosti odpovídají podle unijních pravidel členské státy, instituce EU se spolu s dalšími zainteresovanými stranami v oblasti dopravy snaží podle Jourové hledat dlouhodobé řešení, jak nebezpečí zmírnit a omezit. V Evropské komisi proto nyní vzniká studie, která by měla pomoci najít vhodná místa na hlavních dálničních tazích v Evropě, kde by v budoucnosti měla vzniknout bezpečná parkoviště. K dispozici je také dotace ve výši 30 milionů eur a plán na vznik informačních materiálů včetně webové stránky pro řidiče.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1