Útoků na řidiče kamionů dramaticky přibývá. Nebezpečím jsou migranti, zloději i teroristé | info.cz

Články odjinud

Útoků na řidiče kamionů dramaticky přibývá. Nebezpečím jsou migranti, zloději i teroristé

Od loňského roku se zvedl počet útoků na řidiče kamionů, kteří jezdí po evropských silnicích. Čísla navíc mohou být mnohem vyšší, protože ne všichni řidiči napadaní oficiálně ohlásí. V Evropském parlamentu na to upozornila česká eurokomisařka Věra Jourová. Řidiče nenapadají pouze nelegální migranti, kteří se snaží o ilegální překročení hranic, ale i pachatelé organizovaného zločinu, kteří nákladní auta kradou kvůli zisku. V poslední době navíc výrazně roste i riziko odcizení kamionů teroristy.

Na evropských silnicích není zcela bezpečno. Za posledních pět let došlo minimálně k 8 000 případů útoku s tím, že nejvyšší počet incidentů se odehrál v posledních letech.

„Od loňského srpna do letošního srpna stoupl počet útoků na řidiče kamionů o 24 procent. Čísla budou navíc pravděpodobně ještě vyšší,“ řekla při rozpravě v Evropském parlamentu česká eurokomisařka Věra Jourová. Připustila, že sesbírat data není jednoduché, protože ne všichni řidiči napadení ohlásí úřadům. Statistiky proto pocházejí od soukromých asociací.

K útokům dochází nejčastěji na nezajištěných parkovištích, kde řidiči přespávají, nebo na odpočívadlech v okolí dálnic či motorestů.

Řidiči nákladních vozů se nejčastěji stávají terčem útoků migrantů, kteří se pokoušejí ilegálně dostat přes hranice.

„Již v září roku 2015 byly zaznamenány znepokojující případy nejen českých řidičů kamionů, jimž byla v Británii uložena pokuta za to, že v nákladním prostoru převáželi migranty, ačkoliv měli od francouzských policistů potvrzeno absolvování všech povinných kontrol, kdy ani jejich rentgen neobjevil další černé pasažéry,“ vysvětluje český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL/EPP).

INFO.CZ s jedním z těchto řidičů mluvilo. „Připadám si jak ve válečné zóně,“ popsal tehdy v rozhovoru.

Nelegální migranti ale nejsou pro řidiče kamionů jediným nebezpečím, kterému na evropských silnicích čelí. Na nákladní auta totiž neútočí pouze uprchlíci, ale i pachatelé organizovaného zločinu. „Bohužel je nutné dodat, že další hrozbou je možnost odcizení nákladních aut teroristy,“ vysvětluje eurokomisařka Jourová.

Útoky kamionem autor: Info.cz

Ač za udržování veřejného pořádku a ochranu vnitřní bezpečnosti odpovídají podle unijních pravidel členské státy, instituce EU se spolu s dalšími zainteresovanými stranami v oblasti dopravy snaží podle Jourové hledat dlouhodobé řešení, jak nebezpečí zmírnit a omezit. V Evropské komisi proto nyní vzniká studie, která by měla pomoci najít vhodná místa na hlavních dálničních tazích v Evropě, kde by v budoucnosti měla vzniknout bezpečná parkoviště. K dispozici je také dotace ve výši 30 milionů eur a plán na vznik informačních materiálů včetně webové stránky pro řidiče.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud