Záhadné otravy ve Francii. Lidé se neovládali, stali se obětí neznámé syntetické drogy? | info.cz

Články odjinud

Záhadné otravy ve Francii. Lidé se neovládali, stali se obětí neznámé syntetické drogy?

Záhadné otravy ve Francii. Lidé se neovládali, stali se obětí neznámé syntetické drogy?
 

Francouzští zloději přišli s novým trikem. Nabídnou mladým lidem na ulici cigaretu se silnou drogou a poté, co oběti upadnou do bezvědomí, je okradou. Policie nezná pachatele ani nebezpečnou látku, kterou používají.

Stačí jeden až dva šluky, přichází ztráta vědomí, případně stavy extrémního rozrušení, nebo naopak apatie. Někteří konzumenti se chovali násilně, jeden začal před příjezdem záchranářů polykat kamení. To vše způsobily ve středofrancouzském městě Roanne cigarety s dosud neznámou látkou, které už otrávily šest mladých lidí.

V úterý se stal obětí 17letý mladík, jemuž nabídli neznámí muži na ulici cigaretu. Chlapec neodmítl a skončil v nemocnici. To samé se o dva dny dříve stalo dvěma dalším teenagerům ve věku 16 a 17 let. Po dvou šlucích ztratili vědomí, a když se probrali, chyběly jim mobilní telefony. O víkendu byli se stejnými příznaky přijati v roannské nemocnici další dva lidé – 18letá dívka a 20letý muž.

Kapitán Bruno Courleux z roannské policie řekl stanici France-BleuSaint-Étienne Loire, že to vypadá na „syntetickou drogu 400krát silnější než konopí“. Oběti si podle něj ve velmi krátkém čase prošli stavy extrémního rozrušení i apatie, jedna z nich napadla záchranáře. „Oběti nemají ponětí o tom, co provádějí,“ všiml si Courleux. Kromě pěti mladých lidí je mezi nimi i jeden 50letý muž. Všechny oběti otravy už byly z nemocnice propuštěny.

Účinky jako u „šamanské byliny“

Účinky drogy jsou podle lékařů srovnatelné se syntetickou látkou, který se v minulosti objevila na ostrovech Réunion a Mayotte. Tamní konzumenti ji nazývali šamanská bylina. Kromě toho, že jde o stejnou látku, pracuje policie i s teorií, že jde o zvláště vyšlechtěný a mimořádně silný druh konopí.

Ve středu oznámil roannský prokurátor Abdelkrim Grini zahájení vyšetřování ve věci krádeže a podávání škodlivých látek. „Vyzývám mladé lidi, kteří by byli osloveni, tímto způsobem, aby odmítli jakoukoliv cigaretu, a v žádném případě si ji nebrali od cizích lidí.“ Navzdory tomu, že je ve městě nainstalováno asi 300 bezpečnostních kamer, nemá dosud policie žádné záběry podezřelých.

Marihuana: Miliardový byznys, který už nikdo nezastaví. Kdy droga zválcuje i evropský trh? autor: INFO.CZ

Užívání marihuany v zemi klesá

Francie měla až donedávna za konzumaci marihuany velmi přísné tresty – přistižení pachatelé mohli dostat až rok vězení a pokutu ve výši 3750 eur (asi 100 tisíc korun). Prezident Emmanuel Macron ale vedl kampaň za částečnou dekriminalizaci této lehké drogy, aby se policie mohla zabývat vážnějšími zločiny. Od loňského roku Francie postih zmírnila – lidem, kteří mají u sebe marihuanu jen pro osobní potřebu, hrozí nyní pokuta jen 150 až 200 eur. Používání marihuany v medicině je pak v zemi legální od roku 2014.

Podle posledního průzkumu Francouzské laboratoře pro drogy a toxikomanii (ODTF) okusilo marihuanu 39 procent 17letých Francouzů, její užívání ale stejně jako v případě tabáku klesá. Konzumace této lehké drogy dělí zemi galského kohouta na dvě poloviny – podstatně častější je na jihu a v Bretani, na severu výrazně méně.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud