Vydavatelé se po roce shodli na kolektivním správci pro jednání s Big Techem. „Zájmy jsme konečně sladili, teď musíme ‚nahnat medvěda‘,“ říká Kábele z ČTK

Dohoda je na stole. Sedmnáct tuzemských vydavatelů a oborových organizací je krok od formálního založení kolektivního správce, který je bude zastupovat v jednání s velkými technologickými platformami, jako jsou Facebook a Google. Vznik správce (Správce licenčních práv vydavatelů – SLPV) je prvním krokem k tomu, aby tuzemské mediální domy mohly od velkých nadnárodních hráčů inkasovat licenční poplatky za svůj obsah tak, jak to předpokládá novela autorského zákona.

„Vydavatelé měli trochu ‚máslíčko na hlavě‘, protože nám trvalo rok od novely onoho autorského zákona, než jsme kolektivního správce založili,“ říká v novém dílu pořadu InfoTalks Jaroslav Kábele, generální ředitel České tiskové kanceláře, která je jedním z členů nově vznikající organizace.

Podle Kábeleho vyžadovalo značnou dobu, než se podařilo dosáhnout dohody se všemi zástupci mediálního trhu. „Velcí vydavatelé měli jiný pohled než ti menší, ale nakonec se různorodé zájmy podařilo sladit a paleta účastníků v nové asociaci je poměrně široká,“ popisuje Jaroslav Kábele.

Ředitel ČTK zároveň zatím jedním dechem připouští, že aktuálně žádné „peníze na stole“ od Big Techu nejsou a není tak co dělit: „Zatím porcujeme medvěda, který ještě běhá za třetím polesím – a my ho teprve musíme ‚nahnat‘. To v překladu znamená zahájit s těmito platformami jednání a buď po vzoru evropských kolegů, nebo vlastní cestou, je dotáhnout ke konkrétním dohodám,“ doplňuje ředitel ČTK.

Jak významnou finanční vzpruhou bude pro česká média, pokud se jednání s Big Techem podaří? Jak ČTK pracuje s umělou inteligencí a nastane doba, kdy AI plně nahradí novináře? A proč jsou podle Kábeleho konkurencí pro ČTK i sociální sítě? To vše zjistíte v nejnovější epizodě InfoTalks.

sinfin.digital