„Green Deal? Ano, ale musí vítězit racionální cíle,“ říká prezident SPČR Rafaj

Evropská Zelená dohoda je podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy (SPČR) Jana Rafaje pro tuzemské průmyslové podniky výzvou i příležitostí – záleží na oboru. Některé, zejména energeticky náročné firmy se kvůli Green Dealu dostávají pod tlak, jiné naopak z Dohody profitují. V novém pořadu InfoTalks však Rafaj argumentuje, že „v některých oblastech Green Deal přestřelil a bude muset dojít k jeho korekci“.

„Já osobně bych chtěl vést poctivou debatu o každé technologii, s níž Green Deal počítá, a o jejím širším kontextu,“ říká prezident SPČR. „Na současné diskusi se mi nelíbí, že sice slíbíme, že okolo roku 2035 nebudeme vyrábět spalovací motory, ale na druhé straně už férově veřejnosti neřekneme, za kolik pak budeme jezdit nebo kolik v té době budou stát automobily. A tak je to v řadě oblastí. Pokud říkáme, že tu bude emisní povolenka a že nám nevadí, když bude stát 100 euro, pak ale také musíme říct, zda nám nevadí, že se všechny uhelné elektrárny se odpojí třeba už v roce 2027, že bude nám elektřina chybět a co to reálně bude znamenat,“ dodává Rafaj. 

Proč prezident Svazu průmyslu a dopravy nebere Česko jako montovnu? Jak chce dostat český průmysl z recese? A proč si podle něj v Česku žijeme nad poměry? Poslechněte si celý pořad.

sinfin.digital