Česká politika není pro mladé. Vychováváme si politicky frustrovanou generaci, říká Soukupová

Je politika pro mladé? Podle politoložky a zakladatelky iniciativy Youth, Speak Up! Jany Soukupové si 89 % mladých Čechů myslí, že se o ně politici nezajímají, a sami se nejsou schopni s politikou ztotožnit. „Bohužel jsme v tomto ohledu na chvostu Evropy. Vychováváme si politikou frustrovanou mladou generaci, kterou politici neumí oslovit, natož ji vtáhnout do hry,“ říká Soukupová v pořadu Kapitola.

Podle průzkum České rady dětí a mládeže je jen 11 % mladých Čechů spokojeno s politickou scénou a nějakým způsobem se ztotožňuje s některými politiky. Nezájem mladých o politiku se snaží snížit politoložka Jana Soukupová, která za tímto účelem založila iniciativu Youth, Speak Up!

„Oslovili jsme dvacítku známých lidí mezi dvaceti a pětatřiceti, inovátory a hvězdy ve svých oborech, a zeptali se jich, co by změnili, kdyby oni byli politici. Z toho vznikla agenda 21 bodů pro 21. století,“ přibližuje začátky fungování iniciativy Soukupová. „Otevřeli jsme na půdě Poslanecké sněmovny čtyři pracovní skupiny, které se zabývají tématy, která jsou pro mladé prioritní - ekologie, péče o duševní zdraví, digitalizace a školství zaměřené na podporu mladých vědců. Ty už si za dobu svého fungování připsaly i konkrétní úspěchy,“ dodává. 

Podle Soukupové jsou mezi českými politickými stranami takové, které na mladé cílit umí, ale v šíři politického spektra to situaci nemůže spasit. „Vypozorovali jsme, že když do politického prostředí pustíte mladé lidi, tak jsou to většinou lidé orientovaní na výkon, jsou rychlí a učenliví a přináší inovativní přístup. Je obrovská škoda, že strany s touto energií neumí pracovat,“ uzavírá Soukupová.

Jakých úspěchů se podařilo mladým lidem na politickém poli v rámci iniciativy Youth, Speak Up! dosáhnout? Jak zvýšit motivaci mladé generace se do politiky aktivně zapojit? Poslechněte si celý rozhovor.

Nejmladší poslanec zblízka. Přečtěte si rozhovor s Dominikem Ferim z nového čísla našeho magazínu I

sinfin.digital