Šéfka Sněmovny Pekarová Adamová: Konečná verze Ozdravného balíčku teprve vzniká

Jaroslav Kramer, Petr Toman

„Zadlužujeme se neúměrným tempem a my taháme za záchrannou brzdu, abychom se nedostali do obrovského průšvihu. Už se trochu zapomíná, čím si prošli Řekové,“ říká předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která jako první z ústavních činitelů přijala pozvání do nové série podcastu Politici mezi paragrafy.

Rozhovor s Markétou Pekarovou Adamovou, která je coby předsedkyně koaliční TOP 09 spoluzodpovědná za vládní politiku, nemohl začít jiným tématem než nedávným představením vládního konsolidačního balíku, který má o 150 miliard korun vylepšit bilanci veřejných financí. Času podle Pekarové Adamové není nazbyt. Legislativci jednotlivých resortů nyní usilovně pracují na podobě jednotlivých opatření tak, aby balík šel v konkrétní podobě do měsíce na vládu a k prvnímu čtení do Sněmovny ideálně ještě před prázdninami.

„Jsme ve fázi tvorby konkrétních změn legislativy, protože se to dotkne možná desítek zákonů. Takže teď je to úkol pro legislativce ministerstev, následně to půjde do vlády. Chtěli bychom mít opravdu za měsíc balík na vládě schválen a v červnu, červenci, aby šel do Sněmovny. Je to důležitější než parlamentní prázdniny,“ říká předsedkyně dolní komory s tím, že už u jednání o balíku existovala jasná obecná představa o přijatých opatřeních a nyní se dolaďují spíše technické detaily.

Prostě to prosadíme

V zásadních věcech Pekarová Adamová již velké změny neočekává a nepředpokládá ani, že by k větším zásahům dostala příležitost opozice. „Budeme se snažit, aby to prošlo Poslaneckou sněmovnou i Senátem v podobě, ve které jsme to představili. To myslím, že je úplně klíčové, že základní věci se prostě měnit nebudou,“ konstatuje politička. Kritiku silového prosazování návrhu přitom nepovažuje za relevantní. Návrhy jsou podle ní prodiskutované na expertní i politické úrovni a současná opozice se na jejich podobě ani podílet nechtěla. „My jsme od začátku chtěli, aby třeba na důchodové reformě, která je hned vedle konsolidačního balíčku, byla shoda i s opozicí. To je klíčová věc, protože víme, jak to dopadlo s důchodovými reformami v minulosti. Ale naše stávající opozice, byť jsou to jenom dvě strany, moc konstruktivní nebývá a ani v tomto případě ne úplně vyslyšela to přání. Prostě nemají snahu podpořit důchodovou reformu,“ vysvětluje postoj pětikoalice.

Stav legislativní nouze nebude

Přesto opozice už avizuje obstrukce, a tak vládní tábor podle Pekarové uvažuje o možnosti vydat se v dalších čteních legislativních návrhů cestou mimořádných schůzí. „Dávají nám přece jenom trochu výhodu, že se neřeční tak dlouho o programu a podobných věcech. Praxe stávající opozice je bohužel taková, že u řádné schůze, a to nejenom na začátku schůze, ale u každého dne jednání, předkládá častokrát desítky svých návrhů na nové body, předřazení bodů a podobně, ale to není věcná debata.“ Současně dodává, že stav legislativní nouze, který vláda využila při omezení valorizace důchodů, ve hře není.

Navzdory předvolebním slibům vláda nehodlá zdravějších financí docílit jen proškrtáním výdajů. Změny se dotknou i příjmové strany rozpočtu, což je v přímém rozporu s předvolebním programem koalice SPOLU. Pekarová Adamová to vysvětluje složitou geopolitickou a ekonomickou situací. „Lidé nám mohou vytýkat, že některé z předvolebních slibů jsme museli pozměnit. To je pravda, ale na druhou stranu my jsme určitě před volbami neslibovali, že budeme zastropovávat ceny energií, že budeme muset lidem pomáhat s cenami energií. Válku na Ukrajině a její dopady jsme skutečně nepředjímali, takže je fér říci, že my řešíme celou řadu výzev, které se daly jenom těžko odhadnout. Na druhou stranu slyšíme i to, že bychom ve stabilizaci veřejných financí měli přidat, takže ta kritika je z obou stran.“

S Okamurou to jde lépe

Markéta Pekarová Adamová se v podcastu věnuje také tématu tvorby zákonů na půdě Sněmovny. Komunikace s opozicí je podle předsedkyně Poslanecké sněmovny složitější od doby, co Andrej Babiš udělal úkrok vzad ve prospěch Aleny Schillerové a Karla Havlíčka. Vzniklo tak trojvládí, přičemž každý z této trojice má jistou dávku autonomie, což často znemožňuje dosáhnout dohody. „Může to znít podivně, ale dnes je snazší se dohodnout s SPD. Když už se na něčem dohodnete, tak to platí,“ líčí poměry ve Sněmovně její předsedkyně.

Jak vnímá Markéta Pekarová Adamová přístup prezidenta Pavla k výběru kandidátů do Ústavního soudu? A stalo se z Parlamentu další centrum tuzemské diplomacie? I to je tématem nového dílu Politici mezi paragrafy.

sinfin.digital