Zmrazení platů ústavních činitelů by se nemělo projednávat v legislativní nouzi, říká ministr Šalomoun

Jaroslav Kramer, Petr Toman

Ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun je hostem nového dílu podcastu Politici mezi paragrafy. Přiznává, že vnitřně zatím bojuje se svou dvojí pozicí. Na jedné straně je v čele Legislativní rady vlády, která má podle něj zastupovat oponentní pohled k vládním návrhům a současně je vyslancem Pirátské strany v kabinetu Petra Fialy.

V úvodu podcastu Politici mezi paragrafy se Michal Šalomoun věnuje pandemickému zákonu. Jeho současné znění je podle ministra problematické. „Obsahuje definice, které na efektivní zvládání pandemie nestačí. Je to vidět například na regulaci služeb. Ty nejsou uvedeny výslovně, ale regulují se ustanovením, kde se říká, že je možné přikázat „jiná opatření“. Tedy u stravovacích služeb je to například počet židlí u stolu. Ale noční kluby takto regulovat nelze. Toto není komplexní řešení,“ říká Šalomoun. I proto vláda nedávno schválila nové znění normy a v těchto dnech ji projednává Poslanecká sněmovna.

Podcastová série Politici mezi paragrafy:

16. 12. Alena Schillerová, ANO

30. 12. Zdeněk Hraba, STAN 

13. 01. Pavel Blažek, ODS 

27. 1. Michal Šalomoun, Piráti

S výslednou podobou pandemického zákona je Michal Šalomoun spokojen ve smyslu, že se ji podařilo na legislativní úrovni posunout výrazným směrem vpřed. Pozitivně hodnotí třeba možnost, aby dala hygiena pokyn k nařízení karantény a izolace. „Omezila se pak také účast osob zúčastněných nařízení. Takových osob bylo třeba sto a soud musel neustále jen někoho obesílat,“ říká s tím, že se v návrhu vyřešily kolize, ke kterým docházelo. „Spousta oprávnění v zákoně nebyla a nyní jsou doplněna,“ dodává.

Michal Šalomoun jako jeden z mála členů vlády veřejně kritizoval zmrazení platů ústavních činitelů. Je podle něho v rozporu s ústavou. „Jde o justiční tradici. V minulosti justice podala ústavní stížnost na zrušení zákona a mnohdy úspěšně. Argumentačně bychom se měli opřít o ústavní právo,“ říká.

Priority Michala Šalomouna v čele Legislativní rady vlády jsou pracovat dobře, mít čas na práci a dodržovat dané postupy. „Problém legislativy je, když se procesy nedodržují. Chci dbát, aby se dodržovaly předpisy. Legislativní rada vlády má být apolitická, má nastavovat roli, že takto to legislativně technicky nejde a právně to bude mít mírně jiný důsledek. Je třeba, aby vláda měla komplexní informace o tom, co se může stát,“ popisuje s tím, že Legislativní rada vlády je složena z právních odborníků, jejichž hledisko má být oponentní vůči jednotlivým ministrům.

Co si Michal Šalomoun přenesl na vládu ze své advokátní praxe? A jak se dívá na kritiku české justice? Odpovídá v podcastu Politici mezi paragrafy.

sinfin.digital