Zlámalová vysvětluje: Proč stát nemá podnikat

Českou poštu privatizovat, Budvaru se okamžitě zbavit a co se týče Hotelu Thermal, ani u něj neexistuje jediný dobrý důvod, aby ho vlastnil stát. Analytička Lenka Zlámalová jasně a stručně vysvětluje, proč stát nemá podnikat. 

„Stát je ten nejhorší možný podnikatel, jakého si můžete představit, dokládají to desítky a stovky ekonomických studií,“ vysvětluje Lenka Zlámalová.

Základní teorie je prostá: Soukromník je vždy efektivnější než erár. „Čím je daný podnik blíž u někoho, kdo má jasnou vlastní motivaci, vlastní zájem, tím lépe bude spravovaný,“ doplňuje analytička a hlavní komentátorka Czech News Center. A nabízí jednoduchý mentální experiment – budete lépe spravovat peníze vlastní, anebo ty, které vám někdo svěří?

Základní pravidlo, proč stát nemá podnikat, je velmi jednoduché, přesto jej pro jistotu vytučníme: Kde stát není potřeba, tam nemá být, protože vždy hospodaří hůř než soukromník.

Podle Zlámalové se to týká České pošty, Budějovického Budvaru či Hotelu Thermal, ale třeba i Letiště Praha. „Opět neexistuje jediný důvod, aby jej vlastnil stát; po Evropě jsou soukromá letiště zcela běžná. Stačí dobře napsaná regulace a stát tento podnik vlastnit nemusí,“ poukazuje analytička a přidává „třešničku na erárním dortu“: „Z poslední doby Naše síťovka, to už je snad humor.“

Jaké existují výjimky ze základního pravidla? Jak by se ne/měl stát podle Zlámalové angažovat v energetice? A proč (sic!) pravicová vláda nejen že neprivatizuje, ale naopak přikupuje nové, nestrategické podniky? Podívejte se na celý díl. 

sinfin.digital