Zlámalová vysvětluje: Proč v Německu nakoupím levněji než u nás

Pavel Vondráček, Lenka Zlámalová

Proč jsou mnohé věci v Německu o dost levnější než v Česku? „Češi si za to do jisté míry mohou sami,“ říká Lenka Zlámalová v podcastu ZLÁMALOVÁ VYSVĚTLUJE.

Víte, co je ambivalentní pocit? To je pocit, jaký zažíváte, když vaše stará tchýně (tchán) padá do propasti ve vašem novém mercedesu. 

Podobný pocit zažívám při rekonstrukci své chalupy ve Třech Sekerách u Mariánských Lázní, která leží vzdušnou čarou přesně 5523 metrů od česko-německé hranice. Přestože bych rád podporoval české výrobce a české obchodníky, při pohledu na kvalitu a cenu nemohu jinak než nakupovat některé věci v blízkém Bavorsku. 

Tak například dnes již legendární keramický dřez Panor od německé firmy Blanco, který se v nezměněné podobě vyrábí již sto let. Pražské zastoupení firmy Blanco jej nabízí za 16 150 korun, srovnávač Heureka mi našel nejnižší cenu 14 535 korun, ale v Německu jsem jej nakonec koupil za 10 772 korun (i s dopravou). Zásilku jsem si ale nechal poslat ke své kamarádce do první bavorské pohraniční obce.

Ještě větší rozdíl jsem zaznamenal u další důležité věci, u třídílného odpadkového koše Blanco Botton Pro 60/3 manuell. Pražské zastoupení jej prodává za 4099 Kč, ovšem já jej koupil přes německý Amazon za v přepočtu 2226 korun s dopravou.

A do třetice: sporák na dřevo s výměníkem La Nordica Termorosa DSA se v Německu dá pořídit i za 68 421 korun, zatímco v Česku se pod 97 tisíc korun málokdy dostanete. 

„To je přece každému jasné, proč tomu tak je,“ říkají kolegové s ekonomickým vzděláním. Ovšem lidé jako já, o které se ekonomika na škole jen otřela, základním principům a termínům obchodu vůbec nerozumí. A proto tento podcast – na zdánlivě hloupé otázky krátká a chytrá odpověď.

sinfin.digital