Na Zemana míří další žaloba. Od radního České televize | info.cz

Články odjinud

Na Zemana míří další žaloba. Od radního České televize

Prezident Zeman bude čelit další soudní žalobě. Po pravomocném rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1, který rozhodl o Zemanově omluvě vnučce Ferdinanda Peroutky Terezii Kaslové za výroky o jejím příbuzném, obdržela Kancelář prezidenta republiky výzvu právního zástupce radního České televize Zdeňka Šarapatky. Šarapatka, který je současně komentátorem Info.cz, v ní trvá na omluvě hlavy státu za nepravdivé výroky v televizi Barrandov. „Bylo by pod mojí úroveň reagovat,“ odpověděl na žádost INFO.cz o reakci prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.  

V  pořadu Týden s prezidentem Zeman v listopadu mj. uvedl, že Šarapatku před léty vyhodil z místa svého premiérského poradce pro neschopnost. Advokát novináře Artur Ostrý ve výzvě prezidentské kanceláři dokládá pravý opak.

Podle listinných důkazů totiž Šarapatka podal výpověď sám, navíc s písemným odůvodněním, že z úřadu vlády odchází kvůli „ztrátě důvěry v čestnost, statečnost, pravdomluvnost a otevřený postoj premiéra Zemana v tzv. kauze Olovo“.

V ní před osmnácti lety odhalil na úřadu vlády Zemanova poradce Vratislava Šímu jako autora dehonestačního scénáře, který měl v médiích skandalizovat tehdejší Zemanovu oponentku v ČSSD Petru Buzkovou. Hanopis Šíma označil iniciálami Buzkové, shodnými s chemickou značkou Olova PB. Za pravdu dali Šarapatkovi jak policie, tak státní zástupce, podal ale výpověď a sám z místa odešel.

Zeman chce ovládnout ČT, schválně oslabuje Česko a dělá z nás hračku Ruska, říká jeho exporadce autor: INFO.cz

Usvědčeného pachatele Zeman ve funkci ponechal. Kancelář prezidenta republiky se má teď za výroky prezidenta v televizi Barrandov do pěti dnů omluvit. Po uplynutí lhůty bude následovat žaloba. „Hlava státu, která veřejně lže a dehonestuje nepohodlné občany, musí být pohnána před soud bez ohledu na postavení. I když v to tolik doufá, nejsme v Rusku…“, doplnil k právním krokům Zdeněk Šarapatka.   

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Francouzům už dochází, koho si zvolili. Macron není spasitel, říká docent Eichler

„Spoustě Francouzů došlo, že vystavili bianco šek a zvolili si někoho, koho neznali. Pochybují o tom, že by Emmanuel Macron byl spasitel,“ říká docent Jan Eichler z Ústavu mezinárodních vztahů. Macron podle něj momentálně hraje o vlastní pověst. Jak docent Eichler hodnotí výroky francouzského prezidenta o mozkové smrti NATO? A jak mohou hnutí Žlutých vest pomoci francouzští farmáři? Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.

Francouzský prezident Emmanuel Macron svým výrokem o NATO podle docenta Jana Eichlera z Ústavu mezinárodních vztahů popisuje stav, jaký skutečně panuje. „Není tu jen článek 5 Washingtonské smlouvy o NATO, na který se odvolávají nové členské země a je pro ně magický. Macron se odvolává na článek 4 o konzultacích a kritizuje i to, že Trump nic nekonzultuje, místo toho si píše na Twitter a staví spojence před hotovou věc,“ vysvětluje Eichler s tím, že za hlavní hrozbu Macron považuje islámský terorismus a zmiňuje v souvislosti s tím území Sahelu.

„Francie tam má armádu a v boji jako takovém je sama, ostatní státy jí jen asistují. Mimo to jsou tam i jiné francouzské zájmy, ale nemyslím, že by to byla priorita. Věřím, že Francii jde o potlačení džihádismu,“ dodává Eichler.

Link

Podle Eichlera momentálně Macron bojuje o vlastní pověst. Francouzi mu dle jeho slov ve volbách vystavili bianco šek a nyní zjišťují, koho si vlastně zvolili. „Macron je po dlouhé době prvním prezidentem, který předtím nikdy nebyl starostou. Před ním nebyl starostou ani Charles de Gaulle, ale to je výjimka, ten ono spasitelství prokázal ve druhé světové válce. Všichni ostatní byli v tomto ohledu výrazní a zkušení. Je otázka, jak bude přesvědčivý, zprvu byl spíše vítač, teď se stáčí jinam,“ říká Eichler. „Otázkou je i koho proti Macronovi. Vyluxoval levici i pravici, u Marine Le Penové se všichni báli, aby nevyhrála. Želízko v ohni mají socialisté v podobě Bernarda Cazeneuvea,“ doplňuje Eichler.

Link

Eichler upozorňuje i na skutečnost, že protestní hnutí Žluté vesty jsou sice momentálně na ústupu, ale nadcházející chystané demonstrace by je mohly vrátit do hry. „Obzvlášť farmáři jsou šikanováni a napadáni, hlavně zelenými aktivisty. Došlo i ke vpádu do slepičárny. Francouzi by chtěli levné kuře, které by zároveň bylo bio z etického chovu, ale to nejde. Farmářům jde o přežití, starají se o zvířata, která si nemohou vzít dovolenou, a oni sami často také ne,“ říká Eichler. „Mají zlost na Macrona a vzpomínají na Chiraca – toho respektovali a říkali o něm, že zná každou krávu ve svém regionu. Macronovi tykají a na transparentech mají: ‚Macrone odpověz!‘, to se předtím nedělo,“ uzavírá.