Podceňovaný diplomat skončil těsně před finále. Reportáž ze štábu Pavla Fischera

Lucie Bednárová

13. 01. 2018 • 20:30

Před branami do druhého kola prezidentské volby zůstal bývalý diplomat a někdejší poradce Václava Havla Pavel Fischer. Jeho výsledek je překvapením, takový úspěch mu předpovídal málokdo. Na vyhlášení konečných výsledků čekal spolu s příbuznými a spolupracovníky v rodinné atmosféře v restauraci na Václavském náměstí. INFO.CZ bylo při tom.

Ve vzduchu poletují vločky sněhu a nebe je šedivě zamračené. Budova Národního muzea je obložena lešením a zahalena do igelitu, který se líně třepetá ve větru. Budovu bývalého Federálního shromáždění v horním rohu pražského Václavského náměstí není přes opravované muzeum skoro vidět a o tom, že v ní bude výsledky voleb spolu se svými blízkými a skupinou novinářů sledovat jeden z prezidentských kandidátů, napovídá pouze tyrkysově vyvedený nápis nalepený na skle restaurace v přízemí.

Pavel Fischer na místě ještě není, ale ke stolkům s letáky a reklamními brožurami prezidentského kandidáta usedají kolem 13. hodiny odpoledne první novináři a spolu s nimi také Fischerovi nejbližší a spolupracovníci. Do uzavření volebních místností po celé zemi zbývá poslední hodina. Během ní se prosklená restaurace zaplní a vládne v ní pohodová až rodinná atmosféra. „Je tu naše rodina, známí, přátelé, tým, ale i dobrovolníci,“ vypráví přítomným reportérům manželka kandidáta. V sále je i několik malých dětí, které pobíhají kolem.

Někdejší diplomat, spolupracovník bývalého prezidenta Václava Havla a šéf agentury STEM Pavel Fischer do budovy dorazí krátce po 14. hodině, tedy v momentě, kdy se začínají sčítat první hlasy. V rychlosti si potřese rukou s lidmi ze štábu, proklouzne mezi novináři, se kterými si vymění pár slov a zodpoví několik krátkých dotazů, a zamíří k mikrofonu. Komentovat průběžné výsledky ale odmítá, chce si počkat na konečná čísla.

Ta přicházejí v průběhu odpoledne a na velké obrazovce umístěné ve středu velkého sálu je může sledovat kdokoliv. V momentě, kdy se Fischer stabilně usídlí na třetím místě, za stávajícím prezidentem Milošem Zemanem a dalším favoritem na postup do druhého kola, místnost zaplaví výkřiky a radostný jásot. Skandování křestního jména Fischera přijde na řadu o pár desítek minut později, když je jasné, že se kandidát přehoupl přes deset procent. „Podařilo se mi splnit cíl – získat dvouciferné číslo,“ komentoval to později Fischer. Větších emocí jsme se ale v průběhu odpoledne nedočkali.

3885836:article:true:true:true

„Mrzí mne, že Pavel Fischer, kterého stále považuji za vynikajícího kandidáta, pravděpodobně nepostoupí,“ řekl v rozhovoru pro INFO.CZ jen pár okamžiků před tím, než bylo definitivně rozhodnuto o tom, kdo se ve druhém kole utká s Milošem Zemanem, senátor a bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. Z konečných výsledků voleb zklamaný nebyl ani Fischer. „To, že jsme to dotáhli až sem a jsme nad 10 %, je fantastický výsledek,“ řekl při tiskovém brífinku před asi dvacítkou novinářů.

Za jeden z největších úspěchů Fischer považuje, že se mu podařilo do kampaně vtáhnout témata, která tam chyběla. „Nemají se vést diskuse pouze o tom, kdo a kde má mít jakou funkci, ale kam se má v dalších letech směřovat,“ řekl. „Cítil jsem, že je zájem o témata, která přináším. Proto jsme mluvili o vývoji v EU. To je diskuse, která v České republice dlouhou dobu chyběla,“ ukončil tiskovou konferenci Fischer.

SDÍLET