Prezidentské volby přehledně. Připomeňte si to nejdůležitější z prvního dne

Info.cz

13. 01. 2018 • 07:30

Češi rozhodují o tom, kdo se stane příštím prezidentem, respektive kteří dva kandidáti postoupí do druhého kola prezidentské volby. Místnosti jsou otevřené do 14 hodin, hned poté vám INFO.CZ nabídne průběžné výsledky. Připomeňte si mezitím souvislosti a události prvního volebního dne v našich textech.

Reportéři INFO.CZ pro vás volební dění mapují přímo v terénu stejně jako včera. Úvodní den volby proběhl vesměs hladce s jednou velkou výjimkou, kterou byl výpad polonahé aktivistky proti prezidentovi Miloši Zemanovi. Hlavu státu nazvala "Putinovou děvkou". Reportér Adam Kotrbatý byl přímo u toho. Připomeňte si klíčové okamžiky v jeho reportáži a koukněte na video.

Protestní akce prominentní členky hnutí Femen byla jednoznačně nejvýraznějším okamžikem prvního dne. Kdo jsou členky provokativní skupiny? Zeptali jsme se novinářky Adély Dražanové. „Na jednu stranu mi přišly velmi statečné (...) Na druhou stranu říkaly, že chtějí osvobodit ženy celého světa, nejen Ukrajinky. Z toho jsem měla smíšené pocity,“ popisuje v rozhovoru pro INFO.CZ. několik let staré setkání.

Nehledě na incident byl zájem Čechů o volby během prvního dne poměrně vysoký.  „Dá se předpokládat, že volby budou z velké části referendem o výkonu mandátu Miloše Zemana v uplynulých pěti letech. To může mobilizovat příznivce i odpůrce Miloše Zemana,“ vysvětluje v rozhovoru pro INFO.CZ analytik Centra pro výzkum veřejného mínění Jan Červenka.

A náš politický reportér Vratislav Dostál ve svém komentáři dodává, že ať se stane cokoli, Zemanovi to neublíží. Uplynulých pět let lemovaných skandály a kontroverzemi budiž toho důkazem. Zavzpomínejte si zde.

Fenoménu Zeman si v souvislostech všímá taky komentátor týdeníku Reflex Bohumil Pečinka. Byl hostem Pavla Štrunce, koukněte na rozhovor:

3882055:article:true:true:true

Pokud patříte mezi ty, kdo hlasování nechali na dnešek, možná pro vás bude užitečný náš stručný průvodce volební rutinou. Víte, že i volby mají svého druhu dress code? A co až vás za plentou chytne potřeba pořídit si selfie?

A pokud snad potřebujete poradit se samotným výběrem, stále je vám k dispozici přehled jednotlivých kandidátů a jejich kompletní profily stejně jako naše kalkulačka.

Nebo si přečtěte, jak by volili lidé, jejichž jména poutají pozornost na sociálních sítích.

 

SDÍLET