Sobotka vyhrotil spor se Zemanem. ČSSD ho chce vystrnadit z Hradu

Lukáš Pospíšil, Martin Krepindl

Ačkoli se ještě nedávno považovalo za veřejné tajemství, že ČSSD nepostaví před prezidentskou volbou vlastního kandidáta a podpoří Miloše Zemana, vládní krize posledních týdnů přinesla zásadní obrat. Z nejvyšších míst sociální demokracie zní, že podpora stávající hlavy státu už nepřipadá v úvahu a že žádná z osobností, které dosud ohlásily kandidaturu, není dost levicová. Strana proto intenzivně uvažuje o vlastním kandidátovi, který by podle šéfa ČSSD a premiéra Bohuslava Sobotky rozbil mocenský pakt Zeman-Babiš. 

Sociální demokracie se dlouhodobě netají plánem, že kandidáta na Hrad bude hledat ve vnitrostranickém referendu. Spolu s tím ale dosud přetrvávalo přesvědčení, že strana ve skutečnosti nemá osobnost, která by mohla konkurovat Miloši Zemanovi, a že proto nakonec takticky podpoří současnou hlavu státu s cílem nevyvolávat v období kolem podzimních voleb zbytečný konflikt.

Schillerová není „obyčejná ženská“, je arogantní a pod Babišem dělá kariéru, říká Sobotka

Vládní krize ale naplno obnažila stará nepřátelství a původní scénář vzal za své. „Po těch krocích prezidenta Zemana, tak, jak opustil tu svoji nadstranickou polohu a teď se hodně angažuje ve prospěch Andreje Babiše, tak ta jeho podpora v ČSSD určitým způsobem klesla,“ přiznal pro INFO.CZ premiér Sobotka. Jinými slovy: Potom, co vládní krize odezní, je jen těžko představitelné, že by ČSSD spojila svůj kredit se Zemanovou kandidaturou. O to intenzivněji musí hledat vlastní osobnost, kterou by proti prezidentovi postavila.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Za tím, jak se Zeman postavil k žádosti o odvolání Babiše, vidí premiér vzájemnou podporu ambicí obou politiků dostat se na Hrad a do čela Strakovy akademie. Souznění je podle něj očividné i v dalších případech. „Měli bychom jako sociální demokraté ve volbách udělat všechno pro to, aby Andrej Babiš nebyl premiérem, a vedeme vážnou debatu o prezidentské volbě,“ uvedl pro ČTK.

„Minimálně to, co nám chybí, jako sociálním demokratům, že v tom pelotonu těch prezidentských kandidátů vlastně není žádný levicový kandidát, který by ztělesňoval myšlenky sociální demokracie. Z těch, kteří jsou v tuhle chvíli registrováni, kteří ohlásili kandidaturu, sbírají podpisy, tak tam není úplně kandidát, který by vyhovoval programově, hodnotově, sociální demokracii,“ popisuje Sobotka situaci.

„Určitě vedeme v sociální demokracii debatu, jestli bychom neměli postavit vlastního kandidáta nebo podpořit někoho stávajícího,“ dodal premiér. Jak uvedla ČTK, předseda vlády taky vyloučil, že by se o kandidaturu ucházel sám.

Pokud ČSSD pravou osobnost najde, oznámí její jméno podle Sobotky ještě před parlamentními volbami – pokud tedy proběhnou v řádném podzimním termínu. Pokud neuspěje, vyjádří se až po podzimních volbách a nejspíš podpoří některého z dalších kandidátů, kteří tou dobou budou ve hře.

Vše o prezidentských volbách čtěte zde.

Celý rozhovor INFO.CZ s premiérem Bohuslavem Sobotkou zde:

3434966:article:true:true:true

SDÍLET
sinfin.digital