Topolánek na prezidenta kandidovat může, vnitro jedná zcela správně, říká pro INFO.CZ znalec Ústavy

ČTK, Nikola Žbirková

08. 11. 2017 • 13:30

Na nadcházející prezidentskou volbu padl stín. Pochybnosti vyvolal článek MF Dnes – deníku ovládaného šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem – který informuje, že Mirek Topolánek a další kandidáti s parlamentní podporou můžou mít potíže. Jak listu řekli renomovaní ústavní právníci, problémem je, že se konkrétní zákonodárci podepsali více kandidátům. Ministerstvo vnitra ovšem potvrzuje, že to zákonům neodporuje, a podobně se pro INFO.CZ vyjádřil i ústavní právník a vysokoškolský pedagog Jan Kudrna.

Ústava v článku číslo 56 uvádí, že „navrhovat kandidáta je oprávněno nejméně dvacet poslanců nebo nejméně deset senátorů“. Další podmínky neklade. Podobně také kandidáti na prezidenta, kteří se vydali cestou shánění parlamentní podpory, nebrali v potaz, zda se konkrétní zákonodárci dříve podepsali i jejich konkurentům. Podporu takto získal na poslední chvíli i Mirek Topolánek. Respektovaní právníci, které citovala MF Dnes, však uvedli, že to není správný postup a že by takové podpisy neměly být platné. V praxi by tak o účast ve volbách někteří kandidáti přišli.

„Výklad ministerstva odporuje zákonu, který je relativně jednoznačný,“ uvedl pro MF Dnes ústavní právník Jan Kysela. Stejný názor však nesdílí ústavní právník a vysokoškolský pedagog Jan Kudrna. „V případě pochybností je třeba zákon vykládat ve prospěch uplatnění ústavně garantovaného práva nebo svobody,“ řekl pro INFO.CZ a doplnil: „Ustanovení zákona není naprosto jednoznačné a ministerstvo podle mě jedná zcela správně.“

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Ministerstvo vnitra aktuálně trvá na tom, že poslanec či senátor může podpořit víc prezidentských kandidátů. Ústava ani zákon o volbě prezidenta to nezakazují, řekl náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.

Ministerstvo vnitra jedná zcela správně a v souladu se zákonem.

Je to výrazný posun oproti minulosti – před první přímou prezidentskou volbou v roce 2013 resort naopak uváděl, že jeden konkrétní zákonodárce může podpořit jen jednoho kandidáta. „Ústava ani zákon o volbě prezidenta republiky nezakazuje, že mohou podepsat jenom jednu kandidátní listinu, z čehož naprosto logicky vyplývá, že stejně jako občan může podepsat kandidátní listinu všem kandidátům, kteří sbírají podpisy občanů, tak i poslanec nebo senátor se může rozhodnout pro vícero kandidátních listin,“ zdůraznil dnes Mlsna.

3768979:article:true:true:true

Kudrna na změně stanoviska ministerstva vnitra nevidí nic zvláštního ani neobvyklého. „To, že si v roce 2013 zákon vykládalo jinak, je poměrně běžná věc, která se stává. Tehdy se na to dívali tak, že poslanec nebo senátor může navrhovat vždy pouze jednoho kandidáta. Domnívám se totiž, že nikoho ani nenapadlo, že by to mohlo být jinak. Až když se na to začali ptát redaktoři a ministerstvo získalo zpětnou vazbu, podívalo se na zákon z jiného úhlu pohledu,“ doplnil Kudrna.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Mirka Topolánka najdete zde>>>

Zároveň se domnívá, že k soudu nějaké stížnosti přeci jen dorazí, a to ze strany neúspěšných kandidátů nebo naštvaných voličů. Správní žalobu související s přihláškou do prezidentských voleb však může podat jen kandidát, kterého ministerstvo vnitra do voleb nezaregistrovalo. Soudně nelze zpochybnit to, že byl úspěšně zaregistrován někdo jiný, jak zmínil i Mlsna.

INFO.CZ oslovilo kvůli nejasnostem i Ústavní soud, konkrétně jeho předsedu Pavla Rychetského. Ten ale komentář odmítl. „Nemohu a nesmím se k tomu vyjadřovat, protože bych mohl být obviněn z podjatosti. Pokud nějaká stížnost přijde, bude se tím zabývat Ústavní soud,“ odpověděl.

Vše o prezidentských volbách čtěte zde.

SDÍLET