Zeman brání vlastní zdraví. Tvrdí, že se nemění, vidíme prý jen „malé výkyvy“

ČTK, lup

08. 06. 2017 • 10:26

Svůj zdravotní stav považuje prezident Miloš Zeman s malými výkyvy za totožný po celou dobu, co je na Pražském hradě. Řekl to ve Vietnamu českým novinářům. Zdraví prezidenta je pod drobnohledem kvůli tomu, že v poslední době opakovaně působil unaveně. Program si upravoval i při návštěvě Vietnamu, kterou dnes zakončil.

„Můj zdravotní stav je s malými výkyvy totožný minimálně celou dobu výkonu prezidentské funkce. Jediný rozdíl spočívá v tom, že když se blíží prezidentská volba, tak se hledají nějaké důvody pro a proti některým kandidátům,“ řekl Zeman.

„V mém případě je jediný důvod to, že špatně chodím, což je sice nemilé, ale už jsem jednou říkal, že politika se nedělá nohama, ale mozkem,“ dodal prezident.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Během návštěvy Vietnamu musel Zemanův tým drobně upravit program a zrušil původně chystanou návštěvu hospody v Hanoji. „Čeští“ Vietnamci tam Zemanovi chtěli zazpívat českou hymnu a lidové písně. Prezident se nakonec omluvil a neúčast zdůvodnil náročným programem.

Právě program, který prezident ve svém věku absolvuje, je podle názoru některých odborníků nad jeho síly. Vyjádřil se tak i jeden z trojice prezidentových osobních lékařů Lubomír Nečas, podle kterého by měl prezident zvolnit a odpočívat. Zeman poněkud překvapivě na jeho slova reagoval poznámkou o tom, že ho Nečas půl roku neviděl a že si „potřebuje udělat jméno“ a „být zajímavý pro některé novináře“.

3438123:article:true:true:true

Nejviditelněji byla únava na Zemanovi v posledních týdnech znát v Číně, kde na něj ostatní státníci čekali. O něco později na summitu NATO rovněž chvílemi působil z formy a kvůli svým zdravotním problémům se některým částem programu vyhýbal.

Zemanovo zdraví je tématem dlouhodobě a před volbami se dostává do středu pozornosti. Řada respektovaných osobností si myslí, že by Zeman neměl znovu kandidovat. On sám při oznamování kandidatury před časem zopakoval, že má cukrovku a problémy s chůzí kvůli neuropatii. Stav se ale podle jeho tehdejších slov nijak neměnil a on sám to proto při rozhodování se o kandidatuře považoval za neutrální faktor.

Vše o prezidentských volbách čtěte zde.

3479412:article:true:true:true

SDÍLET

Billboard-bottom-1