Články odjinud

Zeman má dostatek podpisů pro kandidaturu, hlásí Veleba. Zdraví prý není překážkou

Zeman má dostatek podpisů pro kandidaturu, hlásí Veleba. Zdraví prý není překážkou

Prezident Miloš Zeman má dostatek podpisů pro opakovanou kandidaturu na Hrad. Uvedly to Hospodářské noviny s odkazem na šéfa jemu blízké Strany práv občanů Jana Velebu. Zeman je teprve druhým uchazečem o post, který padesátitisícovou hranici překročil. Sbírat podpisy mezi zákonodárci už při oznámení své kandidatury odmítl.

"Zcela určitě můžu říct, že to splněno je," řekl Hospodářským novinám senátor Veleba, který se v misi za Zemanovo znovuzvolení viditelně angažuje. Konkrétní počet zatím Zemanův tým uvádět nechce, zaznít to ale má již brzy.

"Příští týden paní Zemanová (první dáma je šéfkou kampaně) vystoupí s tiskovým prohlášením, které přesně zodpoví i vaši otázku," odpověděla na dotaz HN Barbora Filípková ze Zemanovy petiční skupiny.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

1080p 720p 360p
Zeman proti nám nemá šanci, radši to vzdá, vsaďte na mě, říká o prezidentských volbách Horáček

Jak připomíná server Hospodářských novin, Zeman je teprve druhým kandidátem, který potřebnou hranici překročil. Jako první ji zdolal podnikatel Michal Horáček, který má údajně kolem sedmdesáti tisíc podpisů. Zajímavé je, že velké množství jich je nutné dodatečně vyškrtnout. "Kvůli nečitelnosti nebo neúplnosti údajů jsme už cca 11 tisíc podpisů vyřadili," řekl mluvčí Horáčka Jiří Táborský.

Zeman je považovaný za jednoho z favoritů nadcházející volby a jeho okolí opakovaně rozptyluje pochybnosti ohledně jeho zdravotního stavu, který bývá považovaný za překážku pro jeho kandidaturu. Podle dosavadních průzkumů je pro něj nejvážnějším vyzyvatelem bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš, který se podle všeho k padesátitisícové hranici blíží.

1080p 720p 360p
Zeman není dementní. Volby vyhraje a odstoupí, nechce se dál trápit, tvrdí senátor Kubera

V centru pozornosti je rovněž spor Hradu s novým úřadem dozorujícím politické kampaně. Jeho zástupci pohlížejí na opakované prezidentské návštěvy regionů, kde Zeman promlouvá z pódií ke svým příznivcům, za předvolební agitaci, na kterou by se měl vztahovat zákonem daný finanční limit. Hrad tuto interpretaci odmítá a nedávno oznámil, že na podzim hlava státu odstartuje další kolo těchto cest. Pokud tomu nic nezabrání, bude tak v agitaci pokračovat i v období těsně před volbami, ačkoli sám Zeman zdůrazňoval, že žádnou aktivní kampaň nepovede.

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Opěvovaný ruský protiletadlový systém Pancir neobstál, Izraelci jej ničili jako na střelnici

Především ruská a Kremlu nakloněná média o tomto protiletadlovém systému píší jen v superlativech. Jako o stěží lokalizovatelné, takže téměř nezničitelné zbrani. Jmenuje se Pancir a jeho verze S1 měla v Sýrii zajistit klid nejen syrské armádě, ale i ruským a íránským vojákům, kteří spřátelený režim Bašára Asada podporují. Včerejší izraelský nálet ukázal, že až tak zázračný tento systém není. Židovský stát jen včera zničil těchto kompletů jistě několik.

Pro představu: tento mimořádně mobilní systém se vejde na jedno nákladní auto. Jeho verze S1 (NATO jej označuje jako SA-22) sestává z až dvanácti raket země-vzduch, které doplňují protiletadlové kanóny. „Sama o sobě ta zbraň až tak výjimečná není,“ konstatuje pro INFO.CZ Dušan Rovenský ze specializovaného časopisu ATM. „Na blízkovýchodní poměry jde ale o poměrně výkonnou, sofistikovanou zbraň. Pro jeho nasazení navíc není nutná složitá logistika,“ dodává.

Link

Syrská armáda Pancir dobře zná. Několik desítek jich totiž Damašek získal už před začátkem občanské války v roce 2011. Podle listu Jane´s Defence Weekly obchod s Moskvou proběhl v roce 2007, Kreml ale jakékoli dodávky do Sýrie popřel. Podle zdrojů z ruského ministerstva obrany jich tehdy Damašek obdržel čtyřicet. Další komplety S1 pak na Blízký východ doputovaly se vstupem Kremlu do syrské občanské války. Systémy – ať už ty patřící syrské, nebo ruské armádě – poté hlídaly i vojenská letiště a podle otevřených zdrojů dokázaly několik vystřelených raket zničit.

5138363:article:true:true:true

Nicméně, loni v dubnu, kdy USA, Francie a Británie v odvetě za chemický útok proti civilistům poslaly na Sýrii zhruba stovku raket, nebyly Panciry úspěšné ani v jediném případě. Tedy, alespoň podle západních zdrojů. Ty ruské totiž tvrdí, že pětadvacet systémů S1 prý v Sýrii zničilo třetinu spojeneckých střel.

Proč tedy Izrael původem ruské komplety včera likvidoval? Podobně jako v případě jiných sofistikovaných a původem ruských zbraní se obává, že skončí v nepovolaných rukou. Třeba u Hizballáhu. Tato radikální milice libanonských šíitů už se záměrem zničit stát Izrael vznikla. Šíitské hnutí je také geneticky oddaným spojencem Íránu, který jej nejen stvořil, ale také vyzbrojuje. A který má Panciry rovněž k dispozici. Až do počátku syrské občanské války by si ale ani Teherán, ani damašská vláda Bašára Asada nedovolily tento systém Hizballáhu předat. Což dnes už zřejmě neplatí.

Link

Izraelští vojáci podnikli během války – tedy od roku 2011 – na syrské cíle řádově stovky úderů. Jen minimum z nich veřejně přiznali, ten včerejší ano. Nejčastěji napadali právě místa, kde syrská armáda – nebo Íránci – skladovali vyspělé zbraně, které mohl, či přímo měl dostat Hizballáh. Ničili dokonce i konvoje nákladních aut, které putovaly ze Sýrie do Libanonu, tedy od damašské armády k Hizballáhu. Některé Panciry tak Izraelci prokazatelně zničili v předchozích letech. Dokud bude Rusko své sofistikované systémy dodávat mimořádně kontroverzním zemím, nebo je na Blízký východ dokonce samo doveze, Izrael s útoky velmi pravděpodobně nepřestane.

39779