Zeman má dostatek podpisů pro kandidaturu, hlásí Veleba. Zdraví prý není překážkou | info.cz

Články odjinud

Zeman má dostatek podpisů pro kandidaturu, hlásí Veleba. Zdraví prý není překážkou

Prezident Miloš Zeman má dostatek podpisů pro opakovanou kandidaturu na Hrad. Uvedly to Hospodářské noviny s odkazem na šéfa jemu blízké Strany práv občanů Jana Velebu. Zeman je teprve druhým uchazečem o post, který padesátitisícovou hranici překročil. Sbírat podpisy mezi zákonodárci už při oznámení své kandidatury odmítl.

"Zcela určitě můžu říct, že to splněno je," řekl Hospodářským novinám senátor Veleba, který se v misi za Zemanovo znovuzvolení viditelně angažuje. Konkrétní počet zatím Zemanův tým uvádět nechce, zaznít to ale má již brzy.

"Příští týden paní Zemanová (první dáma je šéfkou kampaně) vystoupí s tiskovým prohlášením, které přesně zodpoví i vaši otázku," odpověděla na dotaz HN Barbora Filípková ze Zemanovy petiční skupiny.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Zeman proti nám nemá šanci, radši to vzdá, vsaďte na mě, říká o prezidentských volbách Horáček autor: INFO.cz

Jak připomíná server Hospodářských novin, Zeman je teprve druhým kandidátem, který potřebnou hranici překročil. Jako první ji zdolal podnikatel Michal Horáček, který má údajně kolem sedmdesáti tisíc podpisů. Zajímavé je, že velké množství jich je nutné dodatečně vyškrtnout. "Kvůli nečitelnosti nebo neúplnosti údajů jsme už cca 11 tisíc podpisů vyřadili," řekl mluvčí Horáčka Jiří Táborský.

Zeman je považovaný za jednoho z favoritů nadcházející volby a jeho okolí opakovaně rozptyluje pochybnosti ohledně jeho zdravotního stavu, který bývá považovaný za překážku pro jeho kandidaturu. Podle dosavadních průzkumů je pro něj nejvážnějším vyzyvatelem bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš, který se podle všeho k padesátitisícové hranici blíží.

Zeman není dementní. Volby vyhraje a odstoupí, nechce se dál trápit, tvrdí senátor Kubera autor: INFO.cz

V centru pozornosti je rovněž spor Hradu s novým úřadem dozorujícím politické kampaně. Jeho zástupci pohlížejí na opakované prezidentské návštěvy regionů, kde Zeman promlouvá z pódií ke svým příznivcům, za předvolební agitaci, na kterou by se měl vztahovat zákonem daný finanční limit. Hrad tuto interpretaci odmítá a nedávno oznámil, že na podzim hlava státu odstartuje další kolo těchto cest. Pokud tomu nic nezabrání, bude tak v agitaci pokračovat i v období těsně před volbami, ačkoli sám Zeman zdůrazňoval, že žádnou aktivní kampaň nepovede.

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud