Články odjinud

Zeman má rakovinu a do půl roku zemře, tvrdí brněnský radní. Ovčáček hrozí žalobou

Zeman má rakovinu a do půl roku zemře, tvrdí brněnský radní. Ovčáček hrozí žalobou

Miloš Zeman má rakovinu, která metastázovala, a zbývá mu maximálně sedm měsíců života – to tvrdí radní z Brna Svatopluk Bartík (Žít Brno). Mluvčí prezidenta Jiří Ovčaček se na twitteru proti tomuto oznámení ohradil a uvedl, že na Bartíka podá žalobu a trestní oznámení. Na kauzu upozornil web Novinky.cz.

„Za chvíli skončí uzávěrka nominací na Hrad, takže je možno jít ven s pravdou o zdraví Miloše Zemana: má rakovinu, metastáze na více místech, svoji diagnózu zná už cca 3 týdny, léčbu odmítl, prognóza 3 - 7 měsíců. Zdroj z pochopitelných důvodů nezveřejňuji,“ uvedl Bartík na svém facebookovém účtu. Informaci se rozhodl zveřejnit údajně proto, že jde o nejvyššího státního činitele, který se rozhodl kandidovat, a veřejnost by o jeho zdravotním stavu měla vědět. Na další dotazy redakce Bartík odmítl odpovědět.

Popsané zdravotní problémy ale na twitteru popřel hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který vyhrožuje dokonce postihem. „Jsou to odporné lži a ten, kdo je šíří, je lidský odpad. Na S. Bartíka bude podána žaloba a trestní oznámení,“ pohrozil mluvčí. 

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

„Věc aktuálně řeší právníci. Budeme postupovat rychle,“ sdělil Ovčáček později ČTK. Bartík následně publikoval na svém profilu ještě upřesnění, ve kterém vysvětlil, že pouze konstatoval fakta. Jejich zdroj ale stále neuvedl. „Někteří mi vytýkáte, že panu Zemanovi přeju smrt. To rozhodně není pravda. Sice jeho politiku převážně nemám rád, ale nemoc ani smrt nepřeju vůbec nikomu. Prezidenta bych si přál co nejvíce zdravého, ať jím příští rok bude kdokoliv," dodal radní.

Svatopluk Bartík
Posledních deset let působí jako poradce v PR. Angažoval se také v otázce brněnského Hlavního nádraží, hazardu či boji proti korupci. Od roku 2014 je radním pro legislativu a informatiku za hnutí Žít Brno.

Spekulace o prezidentově zdravotním stavu plní média s různou intenzitou už několik měsíců. Zeman naposledy působil z formy a unaveně, když předával Andreji Babišovi pověření k sestavení vlády. Včera při vystoupení při příležitosti registrace kandidatury Zeman prohlásil, že je zdravý. „Za prvé dnou netrpím, za druhé v sobotu mi odešla cukrovka (...) po dlouhých a dlouhých letech jsem byl zbaven této choroby,“ uvedl při popisu klesající hodnoty glykemie.

V den státního svátku 28. října veřejnost zaznamenala, že pietní akt na Vítkově byl tentokrát výrazně kratší. Také při večerním udílení vyznamenání Zeman výjimečně přišel do sálu vedle manželky, která jej podpírala, a k oceněným nepřicházel, ale stál na místě a chvílemi se opíral o stůl. Vyrojily se také spekulace o možné amputaci nohy, které prezidentská kancelář dlouhodobě vyvrací. Přiznává ale, že Zeman trpí neuropatií dolních končetin, a proto má problémy s chůzí.

Na prezidentovi je vidět, že za poslední měsíce výrazně zhubl. Podle Hradu je to ovšem změnou jídelníčku. „Na základě výsledků (vyšetření) můžeme konstatovat, že současný zdravotní stav pana prezidenta je velmi dobrý. Díky úpravě režimu a stravování došlo ke snížení hmotnosti a stabilizaci dlouhodobé hladiny cukru,“ uvedla Zemanova administrativa koncem srpna.

720p 360p

Sám prezident i dle posledního prohlášení na včerejší tiskové konferenci nemá pocit, že by mu jeho stav nedovoloval účastnit se voleb. „V mém případě je jediný důvod to, že špatně chodím, což je sice nemilé, ale už jsem jednou říkal, že politika se nedělá nohama, ale mozkem,“ říká opakovaně novinářům. Zeman už dříve prohlásil, že pokud nevyhraje, v politice skončí.

Vše o prezidentských volbách čtěte zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Překvapivý zvrat: Mach odstoupil z čela kandidátky Svobodných pro evropské volby

Petr Mach podle důvěryhodných zdrojů INFO.CZ rezignoval na lídra kandidátky Svobodných do evropských voleb. Učinil tak dnes na republikovém výboru, kde strana ladila podobu kandidátky pro volby do Evropského parlamentu. Machovo rozhodnutí přichází jen několik dní poté, co se v médiích objevila zpráva o krachu společného projektu Svobodných a Realistů.

Bývalý europoslanec a exšéf strany Mach byl zvolen lídrem kandidátky Svobodných letos v červenci. V primárních volbách, kde hlasovali členové a registrovaní příznivci, dostal 47 % hlasů voličů. „Budu dělat maximum, abychom toto vítězství v primárkách převtělili v úspěch ve volbách do EP 2019. Věřím v budoucnost Svobodných a našich myšlenek,“ komentoval tehdy Mach své vítězství.

Link

Nakonec ale Mach stranu do evropských voleb nepovede. Podle důvěryhodných zdrojů INFO.CZ dnes na lídra kandidátky rezignoval. Jeho rozhodnutí přichází po krachu společného projektu Svobodných a Realistů pro květnové volby do Evropského parlamentu.

Podle serveru iDNES.CZ domlouvali Svobodní vytvoření společné formace s Realisty už na jaře, podepsána byla dokonce i smlouva o spolupráci. V čele nové formace měl stát Václav Klaus mladší, kandidátku měli doplnit Mach či zakladatel Realistů Petr Robejšek.

Ze společného projektu ale sešlo. Podle serveru iDNES.CZ se mezi sebou nepohodli jednotliví aktéři, kvůli penězům i složení kandidátky. „U Realistů byl nějaký vývoj. Necítili se na některé věci, například finanční plnění, takže tu smlouvu vypověděli,“ objasnil Mach serveru. 

Klaus mladší údajně navíc z osobních důvodů ztratil chuť se angažovat a zůstává v ODS.

Link

Kdo povede Svobodné do evropských voleb, v nichž strana obhajuje jeden mandát, zatím známo není. 

-1