Volby 2018: Zemanova hlava začíná selhávat, tvrdí neurolog. Souvisí to i s častějším mrkáním jednoho oka? | info.cz

Články odjinud

Zemanova hlava začíná selhávat, tvrdí neurolog. Souvisí to i s častějším mrkáním levého oka?

Zdraví prezidenta Miloše Zemana je zvláště před volbami hojně diskutovaným tématem. Je to pravděpodobně také z důvodu, že 73letý Zeman se objevuje častěji v televizi, a to i v jiných situacích, než pohodlně usazený v polstrovaném křesle ve svém pořadu na televizi Barrandov. Už dlouho je známo, že hlava státu trpí neuropatií, která zasáhla dolní končetiny a brání mu v plynulém pohybu. Češi si ale nyní začali všímat zvláštního mrkání levého prezidentova oka (z pohledu diváků pravého), jehož víčko se pohybuje ve srovnání s druhým zrakovým orgánem zrychleně a asymetricky. Tento problém trápí prezidenta dle archivních videozáznamů už několik let, v poslední době se ale značně zhoršil. Oslovení lékaři se shodují, že problém by mohl souviset s postupující cukrovkou, která dle slov prezidenta „odešla“.

„Toho oka jsem si všiml nejen já, ale i řada dalších kolegů. Normálně mrkají obě oči najednou a stejně. Pokud to tak není, je u starších lidí nejčastější příčinou buď porucha části mozku, která kontroluje pohyb víček, anebo porucha nervů vedoucích z mozku do svalstva, které víčko ovládá. Nejčastějšími viníky jsou cukrovka, ateroskleróza (tedy tvrdnutí cévní stěny, které vznikne jako důsledek procesů souvisejících se stárnutím), zvýšený krevní tlak a lipidy, zvýšená konzumace alkoholu a kouření. Z pohledu neurologie se jedná o důkaz buď prodělané menší mozkové mrtvice, nebo o proces, který postihuje nervy do očního svalstva. Pan prezident je bohužel horkým kandidátem na mozkové nehody,“ vysvětluje pro INFO.CZ neurolog Martin Jan Stránský.

Mrtvice, cukrovka, nebo vliv alkoholu a nikotinu?

Na archivních záznamech je vidět, že Zemanovy oči mrkaly občas asymetricky už od devadesátých let. Intenzita mrkání se ale v posledních letech značně zvýšila. Hodně to bylo vidět právě v Zemanově povolební promluvě v sobotu 13. ledna 2018. Tehdy se stal Zeman dokonce terčem internetových trollů, kteří udělali videokoláž, ve které někdo prezidentovi strká do ucha tužku, a proto jeho pravé oko (z pohledu diváků), více mrká.

Prezidentu Zemanovi padá levé oko autor: Blesk TV

„Jediné, co mohu říci, je, že jsem viděl pana prezidenta opakovaně ve sdělovacích prostředcích a jako neurolog mohu konstatovat, že ve mně pan prezident a jeho stav podezření nevyvolaly. Do pondělí odpoledne, kdy jsem ho viděl u korunovačních klenotů, jsem nenabyl dojmu, že by prodělal byť třeba jen krátkou nedokrevnost mozkovou,“ myslí si další oslovený neurolog Martin Bojar. Předpokládá ale, že velkou roli v aktuálním stavu prezidenta hraje také celková únava.

Cukrovka neodešla, prezidenta naopak dál ničí

Přestože Zeman v listopadu před novináři prohlásil, že mu „v sobotu odešla cukrovka“, podle Stránského to není možné a postupující onemocnění naopak v jeho organismu způsobuje další škody. „U starších lidí sice lze po vzniku cukrovky hladinu glykemie kontrolovat, ale metabolická porucha zůstává. Pan Zeman zjevně snížil hmotnost, řekl bych, že možná až moc, alespoň v obličeji, ale porucha zůstává. To vysvětluje postupné zhoršování jeho chůze a rovnováhy, protože cukrovka stále ničí nervy v nohou. Vidíme, jak dnes pan prezident není vůbec schopen jít bez podpory. A jestliže nastane jakákoli situace, která vyžaduje rychlejší pohyb, nebýt pomoci okolí, spadne,“ dodává neurolog.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

To se ukázalo například při pátečním incidentu ve volební místnosti, kde prezidenta vyděsila ukrajinská aktivistka. Na zhoršeném zdravotním stavu se dle neurologa u Zemana podepisují tři související procesy. „Dle všech objektivních posouzení trpí bohužel pan prezident −  kromě toho, že dosáhl určitého věku – procesy, o kterých už byla řeč: zmíněným stárnutím a aterosklerózou, postupující cukrovkou, a nakonec efekty nikotinismu a alkoholismu. Je důležité uvědomit si, že s postupujícím stářím odpadávají mozkové rezervy, takže patologické procesy, které tam běží, získají větší prostor,“ vysvětluje Stránský.

Zeman si je vědom zájmu veřejnosti o své zdraví. Před rokem ovšem rozpustil lékařské konzilium složené ze specialistů, kteří měli dohlížet na jeho stav. To vyvolalo podezření o možném pokusu o utajení skutečné kondice prezidenta, které se Zeman rozhodl rozptýlit tím, že lékaře oslovil, aby před volbou před novináři opět promluvili o jeho zdravotním stavu.

Podle konzilia je Zeman zdráv. To tvrdí i o Trumpovi s nadváhou a zvýšeným cholesterolem

Šéf konzilia Martin Holcát 9. ledna tohoto roku konstatoval, že Zeman je na tom po všech stránkách dobře. „Pan prezident je v dobré kondici, je schopen vykonávat tuto funkci ze zdravotního hlediska i nadále,“ řekl. Zeman je podle Holcáta v dobré náladě a podstupuje pravidelné kontroly zhruba jednou za čtvrt roku. Jeho stav se prý dá označit za běžný. Lékaři uvedli, že Zeman dalších pět let na Hradě zvládne.

O tom ale Stránský pochybuje. „Když kterýkoliv osobní lékař či závislá komise tvrdí, že prezident je zdravý, musí se to vždy brát s rezervou. To platí pro každou zemi, mimochodem to stejné nedávno tvrdil lékař Donalda Trumpa i přes jeho velkou nadváhu a zvýšený cholesterol. V případě pana Zemana je to účelové tvrzení. Pan Zeman je přinejlepším dobře kompenzovaný či udržovaný, ale jeho minulý a současný životní styl plus další potíže, za které nemůže, ho samozřejmě zdravého nedělají,“ tvrdí neurolog. Podle jeho názoru už Zeman na dalších pět let ve funkci nemá síly.

Politika se nedělá nohama, ani okem. Dle neurologů ale začíná selhávat hlava

„Všichni si dovedeme představit, že vykonávat funkci prezidenta na dobré úrovni je fyzicky i mentálně velmi namáhavá práce. Z pohledu lékaře přetekly současné objektivní zdravotní obtíže Miloše Zemana přes únosnou míru a další vykonávání funkce prezidenta bude nadále ohrožovat jeho zdravotní stav. To neříkám jen já, ale i vážení kolegové jako prof. Pirk a další. Z pana prezidenta se stal takzvaný první pacient. Bylo by nejlepší, kdyby se stáhl do zaslouženého důchodu, protože ta funkce skutečně ohrožuje jeho zdraví, tudíž i jeho působení a rozhodování,“ myslí si Stránský.

Pomalá chůze, nebo zhoršené ovládání očního víčka by pravděpodobně nemusely mít na výkon prezidenta přílišný vliv. Jak ostatně Zeman sám řekl loni v červnu na návštěvě Vietnamu novinářům: „Politika se nedělá nohama, ale mozkem.“ Právě s ním bude mít dle Stránského ale Zeman čím dál větší problém.

„U pana prezidenta jsme svědky postupné kognitivní dysfunkce, tedy postupného neurologického selhávání. Všichni máme ještě v živé paměti jeho fabulaci o Ferdinandu Peroutkovi a titulku, který nikdy nenapsal. Je to ale i narůstající neschopnost k sebereflexi, která se projevuje například používáním vulgárních slov, nepřípustných komentářů a dalších urážek a formulací, které by normální člověk nikdy nepoužil. Pan Zeman je sice výborný rétorik, ale mluví čím dál pomaleji a mnohokrát i s námahou. Sám řekl, že prezidentství se dělá hlavou a ne nohama. Je mi to líto, ale je to právě ta jeho hlava a mozek, které teď selhávají. Jako lékař bych mu přál, aby poslechl sám sebe a žil tak dobře, jak se dá a bez dalšího ohrožení,“ dodává Stránský.

Zeman začíná být dementní, trpí kognitivní dysfunkcí. Bojím se o něj, tvrdí neurolog Stránský autor: INFO.cz

Také druhý oslovený neurolog uznává, že prezidentovy schopnosti slábnou. Není to ale dle něj nic výjimečného, protože se to týká každého staršího člověka a o to více silného kuřáka. „Může u něj trochu kolísat kognitivní výkon, to znamená schopnost se soustředit a vyjádřit se, ale to se týká každého seniora, když je unavený, má cukrovku, je dehydratovaný anebo si přesně nehlídá glykemii. A přece jen u silného kuřáka ty cévy při větším vypětí nebo zátěži nestačí dostatečně prokrvit ty nejvzdálenější oblasti mozkové kůry, která může za nepříznivých okolností u lidí jeho věku strádat i bez cukrovky. Stačí jen, aby byl člověk kuřák,“ uvádí Bojar.

Společně se zveřejňováním podrobností Zemanova stavu se občas objevuje i otázka, zda je podobné šťourání do soukromí hlavy státu vhodné. Podle Stránského je to ale naopak doslova veřejným zájmem. Prezident reprezentuje v zahraničí a je v podstatě prvním občanem státu. „Soukromí člověka začíná tam, kde jeho veřejný vliv končí. Pokud se jedná o osobu, která může jednou větou změnit naši budoucnost, tak jeho zdravotní stav, včetně mentální kompetence, je a musí být veřejným předmětem,“ dodává. 

Kompletní informace o druhém kole prezidentských voleb naleznete zde>>>

Drahoš, nebo Zeman? Komu před druhým kolem voleb fandí průzkumy, čtěte zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Smrky na odpis: Až 15 milionů stromků z lesních školek skončilo na kompostu

Provozovatelé lesních školek v Česku neuspěli u státních orgánů s návrhem, aby byly přebývající sazenice smrku ve školkách použity jako přípravná dřevina na zalesnění vykácených holin. Desítky milionů zdravých smrků tak byly zlikvidovány, další miliony to ještě čeká.

Zdánlivě paradoxní likvidace smrkových sazenic má svůj svůj reálný základ. Česko zasáhla katastrofální kůrovcová kalamita, k níž přispělo nejen sucho a změny klimatu, ale také vysoký podíl smrkových monokultur v polohách, v nichž smrk není přirozenou dřevinou. Na vykácených holinách se proto stát i soukromí vlastníci snaží místo dosavadní smrkové monokultury sázet větší podíl lesů smíšených či listnatých. A to znamená, že pro sazenice smrku, předpěstované ve školkách, chybí využití.

Link

„Kvalifikovaným odhadem jsme celkově museli zlikvidovat za poslední tři roky 10 až 15 milionů smrků, které skončily na kompostu nebo v ohni,“ řekl INFO.CZ předseda Sdružení lesních školkařů ČR Přemysl Němec. Smrky ve školkách je nutné ve věku maximálně tří nebo čtyř let vytáhnout a použít k běžné lesní výsadbě. Jestliže o ně ale majitelé lesů nemají zájem, jinou možnost uplatnění než jako přísada na kompost stromky v tak mladém věku nemají.

Problém je údajně v tom, že snížení poptávky po smrčcích přišlo velmi náhle, a to až v souvislosti s celostátní kůrovcovou kalamitou. Do té doby stát varování, že se musí druhová skladba lesů změnit, nebral příliš vážně. Školkařům tak prakticky ze dne na den zbyly miliony nepotřebných smrků, zatímco enormně vrostla naopak poptávka zejména po sazenicích listnatých dřevin, jakými jsou buky či duby.

Link

A co s přebytečnými smrky? Školkaři se neúspěšně pokoušeli navrhnout státu i dalším vlastníkům lesů, aby sázeli smrky i tam, kde by měl být v budoucnu smíšený nebo listnatý les. Smrk by po určitou dobu sloužil jako takzvaná přípravná, pionýrská dřevina, která by vytvářela zastínění pro postupnou výsadbu jiných dřevin. A když by bylo smrkům mezi dvaceti až třiceti lety, pokácely by se a mohly být využity třeba ke štěpkování a energetice. Letos v březnu tak školkaři nabídli státu a soukromým lesním hospodářům k tomuto využití zhruba 6 milionů smrčků. „Nikdo ale o ně neprojevil zájem, proto musely být také zlikvidovány,“ uvedl Němec.

Proti sázení smrčků jako přípravné dřeviny se totiž postavilo nejen ministerstvo zemědělství, ale i ekologické organizace. A to mimo jiné kvůli obavě, že z přípravné by se snadno mohla stát dřevina stálá. Nikdo by totiž nechtěl kácet třicetiletý zdravý smrk. Navíc jako přípravné dřeviny jsou údajně mnohem vhodnější například rychle rostoucí břízy a jeřáby.

Link

Školky vlastní i Agrofert

Další budoucnost českého školkařství každopádně představuje tak trochu věštění z křišťálové koule. Záleží jak na budoucích dotačních programech, tak především na tom, jaké lesy se budou v Česku v příštích letech sázet. Podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého mohou už dnes školkaři čerpat nejrůznější státní i evropské dotace například na nákup technologií či závlahových systémů. „Jejich obor se totiž pohybuje na pomezí zemědělské výroby a lesního hospodářství,“ vysvětlil INFO.CZ Bílý.

V této souvislosti se tak znovu nabízí otázka možného střetu zájmů. Přemysl Němec INFO.CZ potvrdil, že zhruba pětinu lesních školek v Česku buď vlastní, nebo provozuje v nájmu prostřednictvím svých firem skupina Agrofert, patřící do svěřenského fondu, do kterého převedl svůj majetek premiér Andrej Babiš.

I ostatní školkaři ale tvrdí, že dotace, určené přímo jim, nejsou pro vývoj jejich byznysu to zásadní. „Zásadní je a bude poptávka, tedy zda budou mít vlastníci lesů peníze na to, aby lesy obnovovali a kupovali od nás sazenice. Pokud je od nás nikdo nekoupí, jsou nám dotační tituly k ničemu,“ míní Němec. Záleží tedy také na tom, zda a jak se stát v blízké budoucnosti rozhodne podpořit obnovu českých lesů. „Školkaři dnes vypěstují kolem 140 milionů sazenic různých druhů, maximální kapacita se v současnosti pohybuje kolem 200 milionů,“ řekl Němec.

Link

Přirozená obnova?

O budoucí poptávce po sazenicích přitom může rozhodnout i spor mezi ministerstvem zemědělství a některými ekologickými organizacemi a odborníky o to, nakolik by se měly české lesy obnovovat přirozenou cestou. Současný lesní zákon totiž nařizuje, že vlastník lesa musí vykácenou holinu zalesnit (tedy osázet) nejpozději do dvou let, ve výjimečných případech katastrofálně poničených lesů pak maximálně do pěti let, případně zcela výjimečně ještě déle. Podle Jaromíra Bláhy z hnutí Duha to přitom není ve všech případech nutné.

„Na mnoha místech, kde jsou k tomu vhodné podmínky, což je takřka všude v republice, by se mohly holiny nechat třeba deset let bez zásahu člověka, vystavené pouze přirozenému náletu. A teprve poté by se začaly pod tyto nálety sázet dřeviny s požadovanou druhovou skladbou,“ řekl INFO.CZ Bláha. Ministerstvo ale podle něj nepochopitelně trvá na zákonné povinnosti umělého zalesnění za každou cenu a na každém lesním pozemku. „A za tím může být opravdu školkařská lobby,“ tvrdí Bláha. Mimoprodukční funkce lesa, který se za čas zase sám přirozenou cestou zalesní, je podle něj přitom stejná, jako kdyby ho vysázel člověk.

Odpověď na otázku, která koncepce nakonec zvítězí, je ale velmi složitá, A to zejména kvůli tomu, že o budoucnosti českých lesů zřejmě nerozhodnou jen peníze a zákony. I kdyby stát měl dostatek  prostředků na okamžité zalesnění všech holin po kůrovcové kalamitě, urgentně chybí lidská kapacita. „Pokud by se zvýšila razantně poptávka po sazenicích, nebude dostatek lidí, kteří by je sázeli,“ upozorňuje Němec. Ačkoliv tak stát nadále trvá na povinnosti zalesnit holé lesní pozemky nejpozději do pěti let, podle některých odborníků se může stát, že se o obnovu přes veškerá nařízení bude muset v mnoha případech postarat sama příroda.

43823