Babiš je ochotný odejít z vlády, má ale jednu podmínku. A Zeman se obrátí na Ústavní soud

raz

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) dál trvá na tom, že hnutí ANO nikdy z vlády neodejde. Na své funkci prý ale nelpí. V rozhovoru pro Radiožurnál řekl, že on sám je z kabinetu ochotný odejít pod podmínkou, že koaliční partneři přijmou jeho návrh na nového šéfa resortu. Chce také, aby premiér Sobotka co nejdříve svolal koaliční radu. Prezident Miloš Zeman pak při návštěvě Libereckého kraje uvedl, že se chce obrátit na Ústavní soud, aby posoudil, zda je prezident povinný na přání premiéra odvolat ministra. 

Babiš potvrdil dřívější spekulace, že by jako svou nástupkyni v čele resortu financí uvítal svou současnou náměstkyni Alenu Schillerovou, jako vicepremiéra by si pak uměl představit ministra životního prostředí Richarda Brabce, řekl Radiožurnálu.

Sobotkovy sprosťárny? Na Hradě chtěli, aby se sesypal, říká premiérův šéfporadce Špidla

Vyvrátil tak slova vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, že si hnutí ANO vzalo po včerejší schůzce představitelů koalice s prezidentem Milošem Zemanem v Liberci  čas na rozmyšlenou, aby se rozhodlo, jestli v kabinetu zůstane. „Hnutí ANO nikdy z vlády neodejde. My jsme jasně řekli, že koaliční smlouvu nevypovíme, z vlády nechceme odejít, chceme situaci uklidnit. A situace může být uklidněna tím, že koalice bude akceptovat nového ministra financí," prohlásil Babiš ve vysílání Radiožurnálu. „A následně, pokud to bude pan prezident akceptovat, a já doufám, že jo, tak budu odvolán. Ale neodstoupím, není k tomu nejmenší důvod. Je to sprostá kampaň."

Alena Schillerová

Současná náměstkyně ministra financí by se mohla stát Babišovou nástupkyní v čele resortu. Celý svůj profesionální život se věnuje daňové problematice. Od roku 2014 byla ředitelkou odboru právního a daňového procesu Generálního finančního ředitelství. Na pozici náměstkyně ministra financí se v lednu 2016 dostala prostřednictvím výběrového řízení. Její dcera Petra Rusňáková je členkou hnutí ANO a radní v Brně. V jihomoravském hnutí ANO významné postavení i Schillerové zeť David Rusňák, který vlastní finanční skupinu DRFG, podnikající v nemovitostech, telekomunikacích či teplárenství. Týdeník Euro uvedl, že Rusňák daroval hnutí ANO před komunálními volbami 1,5 milionu korun, jeho manželka věnovala celostátnímu hnutí 200.000.

Zeman na včerejší jednání, kde Sobotku kvůli cestě do Lucemburska zastupoval statutární místopředseda ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec, přinesl dva návrhy řešení krize: předčasné volby a vládu bez Babiše i Sobotky. První návrh zástupci koaličních stran odmítli, druhý chtějí nejdřív projednat ve svých stranách. Sobotka v reakci na to dnes řekl, že prezident se vytvářením zmíněných scénářů snaží jen odvést pozornost od toho, co je podstatné. Podle premiéra jsou to problémy ministra financí a povinnost prezidenta odvolat podle jeho návrhu Babiše.

Zemanova iniciativa přišla pozdě, víc než průtahy nepřinese. Komentář Vratislava Dostála

„Ačkoliv návrh (na odvolání Babiše) leží od pátku na Pražském hradě, tak prezident republiky návrhu zatím nevyhověl, ačkoli by podle mého názoru a ústavních expertů měl jednat podle ústavy bez zbytečných odkladů, a ne ještě včera (ve středu) vytvářet nějaké scénáře. Odvádí tím pozornost od své povinnosti," prohlásil předseda vlády.

Sobotka prezidenta  z Lucemburska znovu vyzval, aby dodržoval pravidla hry a Babiše odvolal. V případě, že to neudělá, se chce premiér příští týden sejít s experty, aby připravili návrh kompetenční žaloby na hlavu státu. Zeman už dříve řekl, že další kroky v souvislosti s vládní krizí učiní po svém návratu z cesty do Číny, na které bude do 18. května.

SDÍLET
sinfin.digital