Babiš: Ve vládě s komunisty nebudu. Ani s jejich tichou podporou | info.cz

Články odjinud

Babiš: Ve vládě s komunisty nebudu. Ani s jejich tichou podporou

„To si mě pletete se Sobotkou,“ odpověděl vicepremiér Andrej Babiš Pavlu Štruncovi na dotaz, jestli by uzavřel koalici s KSČM. Ještě před loňskými krajskými volbami přitom spolupráci s touto stranou připouštěl. Jednoznačné Babišovo „ne“ komunistům přichází dva měsíce po tom, co předseda ČSSD Bohuslav Sobotka označil za pasé Bohumínské usnesení, tedy zákaz vládní spolupráce právě s KSČM.

V celostátním měřítku nepřipadá spolupráce hnutí ANO a KSČM v úvahu. Pět měsíců před sněmovními volbami jakoukoliv formu koalice odmítl šéf uskupení Andrej Babiš. Žádnou další stranu z potenciálních jednání o koalici vicepremiér v pořadu Štrunc! nevyloučil.

U Babiše jde o názorový posun. V září loňského roku v rozhovoru pro časopis Týden o spolupráci s KSČM mluvil následovně: „Pokud vznikne po volbách nějaká situace, tak budeme vyjednávat se všemi. Proč bychom měli komunisty ignorovat? Jaký je k tomu důvod?“ prohlásil tehdy ministr financí.

O spolupráci s KSČM naopak uvažuje předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. V únoru Hospodářským novinám řekl, že případná vládní koalice obou stran po podzimních sněmovních volbách by nebyla problém. Bohumínské usnesení, kterým si sociální demokraté koalici s KSČM zakázali, totiž považuje za přežité.

Celý rozhovor, ve kterém Babiš mluví také o OKD, prezidentských volbách nebo životě mimo politiku, sledujte zítra ráno na INFO.CZ.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud