Babišův odklon od Zemana je logický, říká pro INFO.CZ šéf think tanku hnutí ANO Macháček

Markéta Žižková

Uplynulo několik týdnů od vládní krize. Hnutí ANO příliš neublížila, myslí si publicista, hudebník a někdejší signatář Charty 77, který od roku 2015 řídí think tank blízký ANO Jan Macháček. Oblibu ale ubrala Miloši Zemanovi, na což mohl zareagovat i Andrej Babiš. „Dával najevo, že nechce být spojován s někým, kdo nerespektuje ústavní procedury. To by mu samozřejmě ublížilo, kdyby to takto dlouhodobě bylo. Andrej Babiš musí vědět, že kdyby on byl premiérem a potřeboval vyměnit nějakého ministra, tak to musí jít, jinak by nic nefungovalo. To musí znát i ze zkušenosti majitele firmy. Když chce někoho vyměnit, tak ho prostě může vyměnit,“ říká Macháček z Institutu pro politiku a společnost ve velkém rozhovoru pro INFO.CZ. Mělo by mít ANO vlastního prezidentského kandidáta? A jak se staví k nahrávkám, kde Andrej Babiš úkoluje novináře? O tom všem mluvil Macháček pro INFO.CZ.  

Jak vidíte vládní krizi s odstupem několika týdnů?

V tuto chvíli je důležité, že krize z hlediska stability vlády utichla. Vláda se změnou na postu ministra financí podle všeho normálně dovládne do voleb. Co se týče politických turbulencí, tak se ukázalo, že sociální demokracie ztratila u voličů s největší pravděpodobností v souvislosti s tím, jak postupovala během vládní krize. Na druhou stranu mírně získaly strany jako TOP 09 a ODS. Podpora lidovců a STAN je poměrně stabilní. Hnutí ANO nijak výrazně neztratilo. V dalších průzkumech se ukáže, jestli bude pomáhat to, že je předseda hnutí mimo vládu, povede kampaň v regionech, bude mluvit s lidmi a nebude muset být od rána do večera na ministerstvu. Jedním z motivů, proč měl odejít z vlády, byl i kalkul, že když nebude ministr financí, nebude tolik vidět v médiích. Zde to bude mít nějaký dopad, uvidíme.

Zeman se kardinálu Vlkovi mstí, od takového člověka bych vyznamenání nepřijal, říká Halík

K vládní krize jste se vyjádřil v komentáři pro Lidové noviny. Vyčítal jste také ostatním komentátorům a politologům, že nevidí ekonomický rozměr za vládní krizí. Upozorňoval jste na souběh krize s prodejem uhelné elektrárny Počerady polostátní firmou ČEZ miliardáři Pavlu Tykačovi. Jak zpětně hodnotíte svůj text? Psal jste o možném plánu dostat všechny ministry za ANO z vlády.

Tato varianta, že premiér Sobotka se sám pokusí řídit ministerstvo financí do voleb a zkusit vyprovokovat k odchodu z koalice celé ANO, byla seriózně zvažovaná ze strany premiéra a jeho okolí. Nakonec se rozhodl zvolit variantu jinou. Co se týče prodeje elektrárny Počerady, to vychází z mé zkušenosti, kdy jsem se živil jako investigativní reportér. Mám zkušenost s českou politikou a vím, že když se děje nějaká turbulence, tak je dobré se vždy podívat, co se odehrává za velký byznys se státem nebo třeba firmou, která má se státem něco společného. Pokud se podíváme na skandály z minulých dob, tak prakticky vždycky můžeme vystopovat nějaký skandál s krachující bankou, privatizací, s ČEZem…

Tady shodou okolností v ten samý den, kdy se ministr financí Andrej Babiš rozhodl kritizovat připravovaný prodej elektrárny Počerady, vyplavaly nahrávky. Těch vyšlo několik. A celá krize zase utichla s tím, že dozorčí rada prodej na nějakou dobu zamítla. Uvidíme, jestli definitivně. Jde o obchod za desítky miliard korun a dovedete si tedy představit, že v něm hrají roli obrovské mocenské a finanční zájmy. Netvrdím, že to spolu nutně musí souviset nebo že to je to jediné, ale je potřeba si všímat i těchto věcí. Podle mého soudu to není náhoda.

Máte vy osobně už jasněji, kdo by mohl být za zveřejněním nahrávek?

To nemám. Také už nejsem investigativní reportér, poukazuji na to jako analytik. Když se jedná o zájmy velice bohatých podnikatelů, kteří kontrolují impéria, tak mohou dokázat nebo si zaplatit leccos. Ale nechci o tom dál spekulovat a konkrétně někoho jmenovat.

Je to silné podezření.

Mluvím jen na základě zkušeností, kterou mám s českou politikou za posledních dvacet sedm let.

Potvrzeno: Sobotka v čele ČSSD skončí, stranu povede Chovanec a Zaorálek bude volebním lídrem

V čele ministerstva financí stojí Ivan Pilný, který už vzbudil kontroverzi svým výrokem o pracujících důchodcích. Jak jeho působení hodnotíte?

To, co řekl, asi nebylo politicky moc prozíravé, protože mohl čekat, jak to novináři zkreslí a vytrhnou z toho titulky. To ovšem novináři dělají nejen v Česku, ale všude na světě, takže zkušený politik s tím musí už dopředu počítat. Má být jako profesionál připraven na to, jaké reakce může jeho výrok vyvolat. Moc se mu to nepovedlo, ale myslel to spíše jako analytik. Jinak je to kompetentní člověk, který má zkušenost s řízením firmy. Sám zdůrazňuje, že umí poznat, když se někde zbytečně plýtvá.

Odstartovala kampaň před podzimními volbami. Strany musí dodržet limit 90 milionů korun. Andrej Babiš ale už teď říká, že do něj nespadá prezentování jeho Vize 2035 nebo platy mediálních poradců. Souhlasíte?

Je to věc komunikace s úřadem, který dohlíží na hospodaření politických stran. Bude zavalen různými hraničními věcmi a bude muset nějakým způsobem rozhodovat. Bude potřeba, aby vznikaly i administrativní precedenty. ANO samozřejmě není jediná politická strana, která bude mít hraniční nápady. Co se Vize týče, tak ji Andrej Babiš představuje jako svoji vizi. PRisté a správců sociálních sítí pracují pro všechny politické strany a stále, tam se bude muset měřit všem stejně.

Což znamená, že by to i u Andreje Babiše spadalo pod limit.

Mediální a PR poradci nepracují jen pro Andreje Babiše, ale i pro ministra Chovance, pro premiéra a tak dále, vlastně pro každého vrcholového politika. Bude potřeba měřit všem stejně.

Záchytky ženou lidi do dluhové pasti a likvidují jim životy. V Plzni mají z okrádání byznys

Hnutí ANO je na tom ale finančně jinak. Takže se i nabízí možnost více hraničních případů.

To já si nemyslím. Myslím, že se nabízí stejně. Navíc Andrej Babiš je znám jako člověk, který rozhodně nedává žádné své peníze navíc, nebo že by využíval toho, že by mohl mít finanční zázemí. Dnes je jeho majetek ve svěřenském fondu, ale i kdyby tam nebyl, opakuje, že hnutí půjčil peníze a hnutí musí tu půjčku splácet, tak to prostě je. Není to člověk, který vyhazuje peníze. Na tom koneckonců stál i jeho podnikatelský úspěch.

Aktuálně se vyhrotila situace ohledně možného odchodu premiéra Sobotka z vedení ČSSD kvůli padajícím preferencím. Bude vystřídán?

Je to takový pokus o německý scénář, kdy v Německu uvadající preference SPD pod Sigmarem Gabrielem vedly k tomu, že byl vystřídán relativně novou tváří Martinem Schulzem. To způsobilo, že na chvíli preference SPD vystřelily nahoru. Uvažovalo se dokonce, že by Schulz mohl být novým kancléřem. Jenže za necelých pár měsíců začaly zase klesat. Výměna na postu předsedy ale může přinést novou energii. Ukazuje se, že premiér Sobotka se pravděpodobně loučí s nejvyšší politikou, nechce už být premiér, což by těžko mohl být, kdyby preference zůstaly tak, jak jsou. Vydal i prohlášení o své rodinné situaci, takže třeba má nyní jiné priority. Je otázka, kdo by ho mohl na postu předsedy vystřídat. Pokud by to měl být Lubomír Zaorálek, tak u něj je zajímavé, že se spekulovalo o prezidentských ambicích. To by k němu i více sedělo, protože to není manažer, který by podle mého soudu dobře uměl a chtěl řídit vládu. Případné prezidentství by jeho nátuře asi vyhovovalo více.

Muž, který zachránil 1000 znásilněných jezídek pro INFO.CZ: Sílu pomáhat čerpám z jejich utrpení

Nabízí se jméno Milana Chovance. Co by to znamenalo pro Andreje Babiše? Mezi nimi jsou vztahy napjaté.

To si moc nedovedu představit. Ale pokud by to takto bylo, tak si myslím, že to není moc dobrá zpráva pro sociální demokracii, že by Milan Chovanec byl jejím kandidátem na premiéra.

Proč?

Přemýšlím o tom teď poprvé. Nenapadlo by mě, že by to někdo mohl myslet vážně.

3479881:article:true:true:true

O několik měsíců později Čechy čeká volba prezidenta. Stále platí pakt Miloš Zeman – Andrej Babiš? Důvěra v Zemana podle posledních průzkumů klesá. Vy jste vztah ANO k němu kritizoval. Není už čas na to, aby ANO přišlo s vlastním kandidátem?

Já si myslím od začátku, že by bylo lepší, kdyby ANO mělo svého kandidáta. Nejsem samozřejmě jediný, kdo to říká. Na druhou stranu předseda hnutí ANO tvrdí, že se k tomu vyjádří až po volbách, že to pro něj není priorita. To, jak se prezident Zeman choval v situaci přijetí demise, která nebyla demisí, zesměšňování a ponižování premiéra, to mu skutečně nepomohlo. Ani to, co vypadalo nějakou dobu, jako že prezident nehodlá respektovat ústavu. To je hlavní věc, která přivedla lidi na náměstí. To si opravdu myslím, že je špatné. Andrej Babiš dával najevo, že nechce být spojován s někým, kdo nerespektuje ústavní procedury. To by mu samozřejmě ublížilo, kdyby to takto dlouhodobě bylo. Andrej Babiš musí vědět, že kdyby on byl premiérem a potřeboval vyměnit nějakého ministra, tak to musí jít, jinak by nic nefungovalo. To musí znát i ze zkušenosti majitele firmy. Když chce někoho vyměnit, tak ho prostě může vyměnit. A v tomto pohledu ústava pravomoci premiéra popisuje naprosto jasně a nezpochybnitelně. Premiér má právo vyměnit ministra, i kdyby si důvody vycucal z prstu. Politické následky si pak nese sám.

Takže je pragmatickým krokem Andreje Babiše se nyní od Zemana distancovat?

Distancovat je asi silné slovo.

Tak odklonit?

Asi by to bylo logické uvažování.

Vlivný poradce ČSSD: Strana je zdevastovaná a nikdo ji neřídí. Chovanec je nebezpečný

Mohl by být tím kandidátem za ANO Martin Stropnický? Ten se ke kandidatuře hlásil, pak ale ztratil Babišovu podporu. Měl by chuť se k tomu ještě vracet?

Nevím, uvidíme. Může to být třeba i podpora nějakého jiného kandidáta.

Koho vy byste viděl rád?

To by do toho musel někdo konkrétně vstoupit a sehnat si podpisy nebo mít relevantní podporu. Kromě lidí, o kterých se mluví, teď nikoho nevidím.

I výrazné tváře jako Pavel Telička se od Babiše v poslední době distancovaly. Opustil posty mluvčího ANO pro zahraniční politiku a předsedy zahraničněpolitické komise hnutí. Pro vás nebyly třeba právě zmíněné nahrávky důvod přehodnotit spojení s Andrejem Babišem?

Pavel Telička jako důvod rezignace na předsedu zahraničního výboru uvedl jiné důvody. Neměl pocit, že s ním vedení příliš komunikuje o zahraniční politice. To, že se Andrej Babiš scházel s novinářem, je na rozdíl od kauzy dluhopisů velká chyba. On i přiznal, že to je velká chyba. To je podle mého chápání hlavní důvod, proč už ve vládě není.

ANO má závažné limity, jeho voliči střízlivějí a vracejí se k nám, říká místopředseda ODS Kupka

A pro vás je dostatečné, že přiznal chybu? Máte novinářskou zkušenost, musí se vás to dotýkat i osobně.

Já už si novinář minimálně od doby, co vedu Institut pro politiku a společnost, neříkám. Velice zřídka se vyjadřuji k české domácí politice. Za druhé si nedělám iluze, že by to fungovalo ohledně jiných médií a jiných politických stran a majitelů jinak, že by svůj vliv v médiích neprosazovali. To je možná ten hlavní důvod, proč se v tomto konkrétně nevymezují, protože si nemyslím, že by v jiných médiích byla výrazně svobodnější situace nebo že by tam nevznikal prostor pro ovlivňování a prosazování zájmů člověka, kterému média patří.

V případě Andreje Babiše je problematické právě propojení politické, ekonomické a mediální moci. Svobodu médií v Česku proto řešil i Evropský parlament (EP).

To byl čistě český export. Čeští europoslanci za opoziční strany vyvezli tuto situaci do EP, kde zase především s lidmi, které si tam přivedli, diskutovali. Poté se to vrátilo do Česka s tím: podívejte se i EP se o nás zajímá. Závěr, který z toho byl, není podle mého soudu nijak zásadní. Média - dnes už se sveřenského fondu - neovládají ani deset procent trhu, tak jakým způsobem by mohl zásadně ovlivňovat svobodu médií. Ale tím nepopírám to, že schůzky s novinářem, to se opravdu nepovedlo.

SDÍLET
sinfin.digital