Bursík: Průmysl je na prahu zásadní změny a potřebuje partnery. ANO životní prostředí nezajímá

Vratislav Dostál

08. 09. 2017 • 08:00

Předseda Liberálně ekologické strany Martin Bursík spolu s dalšími exministry životního prostředí a experty, kteří se zabývají ochranou životního prostředí, a také společně s předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem, předstoupili před veřejnost s dokumentem, který má být dle jejich slov zásadním, pokud jde o ochranu životního prostředí. Memorandum o životním prostředí prý ukazuje směr i konkrétní priority, jež by se měly do budoucna realizovat v ochraně přírody České republiky. Podle Kalouska bude dokument jednou z priorit, které by TOP 09 chtěla prosazovat v budoucí vládě či parlamentu. A podle Bursíka se tak potvrzuje, že ekologická politika nemusí být nutně levicová, může prý být také liberálně pravicová. „Je to politika, která využívá ekonomických nástrojů ve prospěch životního prostředí. To znamená, že nastavuje ekonomické parametry, jako jsou daně, různé poplatky nebo pobídky takovým způsobem, aby bylo ekonomické chovat se ekologicky,“ vysvětluje Bursík v rozhovoru pro INFO.CZ.

Do voleb zbývá něco přes čtyřicet dnů. Kolik bodů z čerstvě zveřejněného Memoranda o ochraně životního prostředí se promítne do programu TOP 09, kterou vaše strana ve volbách podporuje?

TOP 09 měla schválený volební program ještě předtím, než jsme se ji jako Liberálně ekologická strana (LES) rozhodli podpořit, avšak zároveň platí, že jsme se s předsedou Miroslavem Kalouskem dohodli na programovém základu naší spolupráce a vedle naší orientace na západ a udržení polistopadového kursu země jsme se shodli na tom, že posčítáme síly obou stran v oblasti ekologie a vytvoříme Memorandum o ochraně životního prostředí, které prohloubí a posune program TOP 09 v této oblasti.  

A myslím, že se nám to podařilo, vznikl materiál, který jde v řadě oblastí do konkrétnějších formulací, hlavně si ale myslím, že se nám podařilo analytickou část, tedy identifikaci problémů, vždy vhodně doplnit konkrétním návrhem, závazkem nebo opatřením, jež by mělo problém řešit. A jsem rád, že se TOP 09 a její předseda zavázali, že jsou připraveni tato opatření realizovat. Pokud si memorandum voliči prostudují, najdou v něm celou řadu zajímavých věcí, které souvisí s podstatně odlišným přístupem k přírodě, ke krajině nebo k půdě, ale zároveň si uvědomí, že se dostáváme do období, kdy modernizace ekonomiky, moderní ekonomické technologie, přináší konečně řešení, která nám dávají příležitost radikálně stav životního prostředí zlepšit.

Pro ilustraci mohu uvést ovzduší, které je největším problémem České republiky. Dýcháme špatný vzduch, jemný polétavý prach a podobně a zatím to pořád děláme tak, že máme nějakou továrnu a na výstupech máme nějaké filtry kvůli tomu, aby byly vypouštěné emise co nejnižší. Ale protože jsme začali pozdě, navíc jsme zdědili ekonomiku od komunistů ve strašném stavu, tak se nám to ve srovnání s evropskými zeměmi moc nedaří. Teď tady je ale příležitost zásadně odejít od fosilních paliv, což souvisí s pařížskou klimatickou dohodou, a zástupci průmyslu si to již také uvědomují.

Pokud mluvíte třeba se stratégy ze Škody Mladá Boleslav, tak ti už jasně počítají s elektromobilitou, stejně tak v energetice. Sám ČEZ už prohlásil, že chce do roku 2035 odstavit 70 procent svých uhelných elektráren. A není to jenom ČEZ, i elektrárenské společnosti si uvědomují, že fosilní paliva končí. Oni přitom samozřejmě potřebují mít také nějaké partnery v politice, a právě v tom je tento dokument zajímavý a průlomový.

Koho tím chcete, pokud jde o blížící volby, oslovit?

Našim cílem je oslovit umírněné, ekologicky citlivé voliče.

Počítáte se spoluprací s TOP 09 dlouhodobě, anebo jde o jednorázovou záležitost směřující pouze k letošním volbám?

Dohoda s TOP 09 nevznikala nijak narychlo, rozhovory jsme s ní vedli už někdy před rokem a loni v krajských volbách jsme je podpořili třeba v Královéhradeckém kraji. Měla by to být dlouhodobá spolupráce, nechci hned mluvit o strategickém partnerství, na to je myslím příliš brzy, ale myslím, že nejde o žádnou účelovou věc, má to svůj smysl. Samozřejmě je tu řada témat, kde se odlišujeme, i v oblasti životního prostředí, ale v tom naprosto zásadním jsme ve shodě a je prostě důležité netříštit síly. A myslím si, že máme potenciál oslovit ekologické voliče a nabízíme i zajímavé kandidáty na kandidátce TOP 09.

Mohou se podle vás někteří z nich dostat do sněmovny?

Řekl bych, že ano. Olga Sommerová v Praze kandiduje ze šestého místa, podle mě je to volitelné místo. V Ústeckém kraji máme Džamilu Stehlíkovou, bývalou ministryni pro lidská práva, ta je sice na nevolitelném místě, ale v regionu patří mezi velice známé osobnosti. V Praze máme ještě Kateřinu Dejmalovou, manželku bývalého ministra životního prostředí.

3636709:article:true:true:true

Proč jste se vy nerozhodl kandidovat?

Důvody byly dva: věnuju se teď hodně expertní práci v oblasti ochrany klimatu a obnovitelných zdrojů energie a tím druhým je to, že si to chci nechat na nějaké příští volby.

Na tiskové konferenci ve sněmovně jste řekl, že vaše spolupráce s TOP 09 dokazuje, že ekologická politika nemusí být levicová, ale taky konzervativně pravicová…

Řekl bych spíše liberálně pravicová. Je to vlastně můj celoživotní postoj. Existují dvě možnosti. Buď se rozhodnete lidi nutit k tomu, aby se chovali ekologicky, a prosazujete regulace a zákazy, což je politika, která měla své místo někdy v 70. a 80. letech minulého století, avšak dneska je už passé. A to je něco, co je blízké levici: určovat, jak to má být, jak se mají lidé chovat.

Pak je tu ale politika, která využívá ekonomických nástrojů ve prospěch životního prostředí. To znamená, že nastavuje ekonomické parametry, jako jsou daně, různé poplatky nebo pobídky takovým způsobem, aby bylo ekonomické chovat se ekologicky. A ruku na srdce, realita je taková, pokud se podíváte třeba na téma klimatu, celý svět se hrozně dlouho dohadoval a k dohodě se dopracoval až teď v Paříži. Sám jsem byl přítomen na několika konferencích, kde jsme se o to neúspěšně pokoušeli, avšak mezitím, co to politici nedokázali prosadit, se svět začal ubírat cestou, na jejímž konci bude vystoupení ze závislosti na fosilních palivech nebo rozvoj obnovitelných zdrojů energie.

Pokud bych to zjednodušil, celý ten proces byl tažen průmyslem. Říká se tomu industry driven, je prostě důležité formulovat takovou politiku, která zapojí průmysl, energetiku, dopravu a vy vytvoříte pouze určitá pravidla nebo předpoklady a ekonomické nástroje k tomu, aby se vývoj ubíral správným směrem. A jak jsem už zmínil: už i český průmysl si je vědom, že je před námi velice zásadní změna a je důležité, aby měli své partnery v parlamentu. A pokud rozhlédnete okolo, těžko někoho pohledat…

Když jsme o tom uvažovali v Liberálně ekologické straně, samozřejmě jsme si všímali toho, že TOP 09 je strana, která má nejlepší profil v hlasování v oblasti životního prostředí, i proto jsou pro nás přirozeným partnerem. Je to také doklad toho, že je teze, dle které musí být ekologická politika levicová, tatam. A nepochybuju, že politika, se kterou jdeme do voleb, je moderní a ekologická, a má šanci něco změnit.  

Co vlastně říkáte na nápad hnutí ANO, které ve svém předvolebním programu navrhuje sloučení ministerstva životního prostředí a ministerstva zemědělství?

Mimo jiné je na tom kuriózní, že ministr životního prostředí je Richard Brabec, který patří mezi nejvýše postavené politiky hnutí ANO ve vládě, a že sám ministr životního prostředí navrhuje de facto likvidaci ministerstva životního prostředí. Není totiž pochyb o tom, že by to pro ministerstvo životního prostředí nedopadlo dobře. Ministerstvo zemědělství je velké a silové ministerstvo a ve vztahu k životnímu prostředí je ve velkých konfliktech.

I v tom memorandu píšeme, že zemědělství je významným zdrojem znečištění, způsob hospodaření s půdou, kolektivizace zemědělství z 50. Let, velké lány, které se nám nepodařilo rozdělit, používání chemikálií a kontaminace půdy, negativní vliv na druhovou pestrost živočichů a rostlin, to všechno a další jsou témata, která dokazují, že ministerstvo životního prostředí potřebuje být v nezávislé pozici, která musí vyvažovat a nějakým způsobem usměrňovat a kontrolovat sektor zemědělství.

Nápad hnutí ANO ukazuje, že mu je životní prostředí zcela ukradené, je to politická strana velkopodnikatele, který v politice prosazuje především obchodní zájmy svého impéria a vůbec mu nejde o ochranu životního prostředí. Už tady mimochodem podobné pokusy v minulosti byly, a dokonce i ODS, která se o to pokoušela, nakonec musela uznat, že je to nesmysl.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

SDÍLET