Volby 2017: „Je to postup, jaký známe z autoritářských režimů, | info.cz

Články odjinud

„Je to postup, jaký známe z autoritářských režimů," říkají zkušení novináři o Okamurově SPD

Hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura zabránilo několika novinářům ve vstupu do volebního štábu v pražském hotelu Čechie. Potvrzenou akreditaci jim zrušilo nestandardně v noci před zavřením volebních místností. Na zástupce médií poté zavolalo policii. „Je to postup, jaký známe z autoritářských režimů,” komentoval pro INFO.CZ analytik médií Josef Šlerka.

„Do volebních štábů jezdím 19 let a ještě jsem nic takového nezažil,” prohlásil pro INFO.CZ redaktor serveru Seznam Zprávy Vojtěch Blažek. Také on se do prostor štábu nedostal. Podobně dopadla také redaktorka pořadu Reportéři ČT.

Že je postup nestandardní, potvrzují i další novináři s dlouholetou praxí. „Nikdy jsem nezažil takové selektování novinářů. Dokonce si myslím, že politické strany ani v minulosti neměly nějaký striktní seznam. Když přišlo více novinářů, nebyl problém je na místě akreditovat,” popisuje pro INFO.CZ obvyklou situaci reportér České televize Jiří Hynek.

„Ve štábu SPD jsem podruhé, atmosféra se liší už v oddělení novinářů a vlastního štábu. V krajských volbách jsme byli také oddělení v jakési předsíni, ale mohli jsme se tam volně pohybovat. To tady možné není,” dodává jeho kolega z ČT Jiří Václavek.

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

Blažek připouští, že invektivy ze strany politiků vůči novinářům v dřívějších dobách objevovaly. Ale nikdy to nedošlo do situace, kdy by politici zabránili reportérům ve výkonu jejich práce takovým způsobem jako nyní.

Štáb SPD nechce vpustit dovnitř redaktora INFO.cz autor: Jiří Hynek/Facebook

Hnutí redaktorům přitom nejprve akreditaci potvrdilo. INFO.CZ mělo dokonce dvojí vyjádření od tiskové mluvčí Andrey Dupové o schválení vstupu. Až krátce před páteční půlnocí poslalo e-mail s opačným zněním.

„V minulých dnech jsme Vám potvrdili akreditaci pro přístup do volebního štábu SPD. Vzhledem k aktuálním příspěvkům na Vašem serveru Vás informujeme, že vedení SPD tuto akreditaci ruší. S médii a novináři, kteří hnutí SPD pouze účelově špiní, dehonestují a manipulují s fakty zájem spolupracovat nemáme,” napsala Dupová.

Tajemník strany Jaroslav Staník na novináře, kteří požadovali zdůvodnění kroku, dokonce zavolal policii. Ta přítomné vykázala na zahrádku hotelu Čechie. Staník na ně podal trestní oznámení.

„Takové chování známe z autoritářských režimů. Pokud SPD není schopna pochopit, že novináři jsou součást kontroly práce, tak si na to bude muset rychle zvyknout. Takový přístup není možný,” komentuje pro INFO.CZ analytik médií Josef Šlerka, jenž očekává, že se proti postupu ohradí nejen Syndikát novinářů, ale také ostatní média.

Členové hnutí se ještě několikrát dostali s vykázanými novináři do konfliktu. Tvrdili, že si reportéři nevidí do pusy a lžou o činnosti SPD. Opět ale nedokázali specifikovat, co tím myslí. Ochranka označila reportéra INFO.CZ za nežádoucí osobu.

„Ten slovník mě nepřekvapuje. Odpovídá extrémistickému slovníku, které hnutí Tomia Okamury má. Rozhodně to není něco, co by se mělo stát standardem společnosti,” doplňuje Šlerka.

„Přijde mi to ve svém důsledku tragicky logické. Tomio Okamura říká, že novináři lžou, že je tu cenzura. Novináře částečně nepotřebuje. Na Facebooku má 250 tisíc odběratelů, vydává vlastní noviny s vlastní pravdou, se svými informacemi. Natáčí si také vlastní zprávy, čímž dává najevo, že nás novináře nepotřebuje,” uzavírá Blažek.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud