Jeden se paktuje „se Zemanem“, druhý „s Kalouskem“. Babiš se Sobotkou jdou tvrdě po sobě

lup

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) soustavně porušuje koaliční smlouvu a uzavřel pakt s předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem – takto vicepremiér Andrej Babiš reagoval na slova předsedy vlády. Sobotka v rozhovoru pro Právo mluvil o mocenském paktu Babiše se Zemanem. Podle premiéra se oba vzájemně podporují a nekomentují svoje excesy. Vysvětluje si tak i Zemanovo lavírování kolem návrhu na odvolání Babiše z vlády.

„Pan Sobotka uzavřel pakt se mnou. Ten pakt se jmenuje koaliční smlouva, kterou on a jeho ministři kontinuálně porušují,“ uvedl Babiš. Sobotka podle něj „uzavřel pakt s panem (předsedou TOP 09 Miroslavem) Kalouskem“.

Pečinka: Skutečný důvod vládní krize? Babiš se bojí, nic víc

„Dnes chce pan Kalousek podpořit menšinovou vládu pana Sobotky, kde nebudu já. Tak o jakém paktu tady pan premiér mluví?“ prohlásil Babiš.

Kalousek ale v pátek novinářům řekl, že TOP 09 vládu nepodporuje. Pouze by TOP 09 nevyslovila vládě nedůvěru, byť by byla menšinová. Důvodem je podle Kalouska to, aby se rozhodujícím hráčem nestal prezident Zeman.

3411915:article:true:true:true

Obdobně komentoval Sobotkův výrok mluvčí prezidenta. „Pan premiér vede vládu, která je složená z ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL, takže to byl pan premiér, který uzavřel pakt s Andrejem Babišem. To, že ho teď vypovídá, je pouze účelová záležitost,“ řekl Zemanův mluvčí České televizi.

Zeman na Sobotkovu žádost sedmkrát odvolal ministra k určitému datu. U Babiše to odmítl

Sobotka v minulých dnech oznámil, že podá demisi, aby otevřel cestu k řešení situace kolem ministra financí Babiše. Podle premiéra je Babiš zatížen podezřeními, že neodváděl daně a že úkoloval novináře v médiích, která v minulosti vlastnil, jak mají psát. Zeman uvedl, že by měl z vlády odejít pouze premiér. To by podle Sobotky nevyřešilo příčinu vládní krize. Proto premiér v pátek oznámil, že demisi nepodá, a poslal Zemanovi návrh na Babišovo odvolání. Hlava státu o něm chce rozhodnout až po návratu z Číny v druhé polovině května.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

 

 

SDÍLET
sinfin.digital