Zpochybňuje právní stát, kritizují soudci předsedu sněmovny Vondráčka kvůli výroku o vydání Babiše

ČTK, raz

Soudcovská unie se ohradila proti výrokům předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) ohledně hlasování o vydání Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání. V prohlášení zveřejněném na svém webu poukázala na to, že třetí nejvyšší ústavní činitel zpochybňuje demokratický právní stát. Stanovisko soudců následně podpořila i Unie státních zástupců.

Vondráček uvedl v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce, že hlasování poslanců o vydání Babiše bude „úplně trošku jiné rozhodování, protože tam budeme rozhodovat, co je lepší pro tuto situaci a pro tuto zemi, protože se jedná o člověka, který bude premiérem a bude sestavovat vládu". Ve čtvrtečním rozhovoru pro DVTV pak ještě řekl „musíme si zkrátka ještě počkat, až nám uzraje ta situace do té míry, že budeme mít jasně pracující, nezávislou policii a jasně pracující, nezávislé státní zastupitelství".

Soudcovskou unii, která zastupuje přes polovinu českých soudců a vzhledem k neexistenci samosprávné Nejvyšší rady soudnictví reprezentuje justici navenek, Vondráčkovy výroky pobouřily. Podle stavovské organizace politik relativizuje nejen nezávislost policie a soustavy státního zastupitelství, ale v důsledku také soudů. „Jako třetí nejvyšší ústavní činitel ČR tak zpochybňuje, že Česká republika je demokratickým právním státem založeným na respektu k lidským právům včetně práva na rovnost občanů před zákonem," napsali soudci.

Slova o nevydávání premiéra mě překvapila, říká Kysela. Varuje před ústavní krizí

sinfin.digital